AKTIVITY ŠKD

 

 

                                   Marec 2023

1. MDŽ

Tvorivé dielne zamerané na zhotovenie ruže z krepového papiera ako darčeka pre mamičku začali riadeným rozhovorom o pôvode a význame sviatku všetkých žien. Po dokončení prác sme zhotovené ružičky vyfotili a deti si individuálne pripravili formulácie prianí k Medzinárodnému dňu žien pre svoje mamičky a zvlášť pre svoje triedne pani učiteľky.

T: 6.- 7.3.2023 Z: Mgr. Soláriková

Pred prípravou darčeka pre mamičku, pri príležitosti medzinárodného dňa žien, deti mali priestor na vyjadrenie svojich názorov k otázke: „Prečo je tento týždeň venovaný ženám na celom svete?“ Odpovede detí boli úžasne úprimné, dojemné aj citlivé. Povyberali sme spolu farbu papiera a povystrihovali srdiečka. Spolu s krásnym venovaním určite potešili tieto skromné darčeky každú mamičku či starkú a zostanú ako spomienka.

T: 6. - 7.3. 2023 Z: Hejdová

8. marca už tradične slávia svoj sviatok ženy- mamičky, babičky, pani učiteľky, vychovávateľky, tety kuchárky. Deti s pani vychovávateľkou v I. oddelení vytvorili báseň. Dňa 7. marca tvorili pozdrav pre svoju mamičku. Krásne napísali doň básničku, vytvorili krásny kvietok. 8. marca ho odovzdali svojim mamičkám, zablahoželali im a poďakovali za lásku a starostlivosť. A nezabudli im povedať, že ich ľúbia.

T: 7.3. 2023 Z: Bc. Petrisková

2. Prišla jar

Tvorivé dielničky boli zamerané na výrobu jarnej výzdoby – motýľov z papiera v štvrtom oddelení ŠKD a pestrofarebných kvetov z farebného papiera v druhom oddelení. Zhotovené výrobky sme vystavili v triedach a spoločných priestoroch ŠKD.

T: 8.-10.3.2023 Z: Mgr. Bošková

T: 21.3.2023 Z: Mgr. Soláriková

3. Marec – mesiac knihy

Týždeň slovenských knižníc

Návšteva mestskej knižnice spojená so zápisom prvákov. Podujatie s názvom „Kedy mi je s knihou dobre“ bolo koncipované ako zábavno-vedomostný kvíz, ktorého cieľom bolo vnímať knihu ako pridanú hodnotu v živote človeka. Po skončení podujatia si deti požičali knihy na domáce čítanie.

T: 8.3.2023 Z: Mgr. Soláriková

Trendy záložka do knihy

TD v druhom oddelení ŠKD boli zamerané na zhotovenie záložiek do knihy, ktoré budú slúžiť ako motivácia k čítaniu. Deti si zvolili motív Harry Potter. Použili sme rôzne techniky: maľovanie vodovými farbami na výkres, vystrihovanie, lepenie na tvrdý farebný papier. Tie najkrajšie budú slúžiť ako darček pre našich budúcich prvákov.

T: 15.3.2023 Z: Mgr. Soláriková

Knižný festival

Festival začal prezentáciou detských kníh a ich hrdinov, pokračoval čítaním úryvkov a na záver prvého dňa sme hádali knižné hádanky. Počas nasledujúcich dní deti v rámci súťaže „Malý ilustrátor“ tvorili vlastné návrhy ilustrácie obálky knihy podľa vlastnej fantázie. Táto tvorivá súťaž deti úplne pohltila a na záver sme na výstavke spoločne vyhodnotili najlepšie práce, ktoré boli aj odmenené.

T: 29.-31.3.2023 Z: Mgr. Soláriková

Moja obľúbená knižka

Deti si do ŠKD priniesli svoju obľúbenú knihu, porozprávali jej stručný obsah a vysvetlili, prečo je to ich obľúbená kniha. Takto sme sa dozvedeli o rôznych zaujímavých knižných  novinkách. Rozhovor na tému: „Ako vzniká kniha?“ bol navodením atmosféry, ktorá nás sprevádzala pri práci. Deti zhotovovali „miniknihy“, naozaj obdivuhodné repliky kníh skutočných rozmerov a stali sa tak priamymi účastníkmi procesu vzniku knihy.

T: 13.-15.3.2023 Z: Hejdová

Malý spisovateľ a ilustrátor

Deti sa zahrali na spisovateľov a vymysleli si vlastný príbeh. Potom ho aj zilustrovali.

T: 14.-16.3.2023 Z: Mgr. Bošková

Malý autor

Mesiac marec je aj mesiacom knihy. Pani vychovávateľky v školskom klube pravidelne čítajú najmä počas odpočinkovej činnosti deťom z kníh. Veď kniha je priateľ človeka, vzdeláva a zabáva nás. V dňoch 15.-17. marca deti z I. oddelenia tvorili na súťaži Malý autor svoju vlastnú knihu. Keďže sú ešte prváci pani vychovávateľka im dovolila pomáhať si aj so svojou obľúbenou knihou. Napriek tomu že sú prváci vytvorili krásne a hodnotné knihy. Knihy aj hodnotili a deti sa umiestnili nasledovne: 1.miesto – Ninka Adamcová, 2.miesto – Linduška Majdáková, Ninka Brišová, 3.miesto – Emmka Lauková, Elka Vidová. Víťazka bola odmenená hodnotnou knižočkou s venovaním na pamiatku, ostatní drobnou odmenou a odmienkou do Fenoména. Deti si urobili z knižočiek hodnotnú výstavku vo vestibule a na chodbe školy.

T: 14.-16.3.2023 Z: Bc. Petrisková

Beseda o knihe „Čipkovaný tato“ v rámci mesiaca knihy

V rámci mesiaca knihy deti z I. oddelenia navštívili 24. marca mestskú knižnicu. S tetou Lenkou besedovali o detských knihách, súťažili, hádali hádanky. Navštívili aj detské oddelenia knihy, kde si vymenili knihy. Na záver si zapožičali knihu Kozliatka, pri ktorej budú relaxovať v školskom klube počas odpočinkovej činnosti. Už sa tešia na budúce podujatie v knižnici.

T: 24.3.2023 Z: Bc. Petrisková

4. Veľkonočné tvorivé dielne

Tvorivé dielne v druhom oddelení ŠKD boli zamerané zhotovovanie jarných dekorácií. Deti maľovali veľkonočné kraslice a vystrihovali ich z výkresu. Na magnetickej tabuli sme si urobili malú výstavku prác, z ktorej sme následne vyhodnotili tie najkrajšie... Výstavka je súčasťou výzdoby triedy k blížiacim sa veľkonočným sviatkom.

T: 22.3.2023 Z: Mgr. Soláriková               

Na konci mesiaca sme sa už zamerali na výrobu veľkonočných dekorácií. Veľkonočné sviatky sa blížia a my sa tešíme ako si pripravíme nové štýlové dekorácie do našej triedy a školských priestorov. Na úvod sme sa porozprávali o tom, prečo je vajíčko symbolom Veĺkonočných sviatkov, niečo z histórie našich predkov, pýtali sme sa detí ako vnímajú toto ročné obdobie a či si všimli aj súčasné zvyky. V tvorivých dielňach budeme ešte pokračovať.

T: 27.- 29.3.2023 Z: Hejdová                                                                           

Prežívame jarné obdobie, tešíme sa na jarné počasie a chystáme sa aj na sviatky jari – Veľkú noc. V dňoch 22.- 23. marca sa detí v I. oddelení stretli na tvorivých dielňach. Témou bola Jar a Veľká noc. Tvorili a kreslili jarné kvietky, húsatká, káčatká a ovečky. Svojimi výtvormi vyzdobili školu, nástenku a školský klub. Najviac deti zaujala ovečka, ktorú vytvorila Anetka Brišová. Aj vďaka nim a krásnej výzdobe sa tešíme z príchodu jari.

T: 22.-23.3.2023 Z: Bc. Petrisková

 

marec škd

          Fotografie

                                  Február 2023

1. Tropické ovocie

Výstavku tropického ovocia v našej triede sme v stredu, 1. februára 2023 zostavili z plodov, ktoré do ŠKD priniesla pani vychovávateľka a rodičia. Zážitkovou formou (uchopením, poťažkaním, privoňaním..) sme si tak preverili, či poznáme jednotlivé druhy ovocia. Výstavka ovocia bola spojená aj s jeho ochutnávkou. Po chutných „vzorkách“ sa doslova „zaprášilo“. Prekvapilo ma, že prváci nespoznali pomelo, mango a avokádo, niektorí ochutnali po prvý krát ananás. Popri ochutnávke sme si hovorili o prospešnosti konzumácie jednotlivých druhov ovocia pre ľudský organizmus (posilnenie imunity, prevencia rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení...) a o druhoch vitamínov, ktoré ovocie obsahuje. Deti vyhľadávali názvy vitamínov v sade magnetických písmen (A,B,C,K..) a pripínali ich postupne na tabuľu. Na záver sme si hovorili aj o jedlách, ktoré mamičky a staré mamy pripravujú z vystaveného ovocia. Veríme, že sme touto zážitkovou formou rozšírili vedomosti detí a zároveň sme ich motivovali, aby zvlášť v zime zaradili do svojho jedálnička dostatok tropického ovocia.

T: 1.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

2. Snehová ZOO 1

V zimnom období jednou z najobľúbenejších súťaží  v I. ŠKD je Snehová ZOO. Pani Zima bola tento rok na detí skúpa. Keďže vonku nenasnežilo, 1. februára deti s pani vychovávateľkou sa rozhodli že budú modelovať zvieratká z modelovacej hmoty. Pracovali v skupinách a darilo sa im, vytvorili 3 hodnotné práce, ktoré vyhodnotili nasledovne: 1.miesto: Živočíšne kráľovstvo, 2.miesto: Bojnická ZOO, 3.miesto: Prechádzka lesom. Z pekných prác urobili hodnotnú výstavku vo vestibule školy.

T: 1.2.2023 Z: Bc. Petrisková

3. Turnaj v pexese

V dňoch 1. a 2. februára sa vo štvrtom oddelení uskutočnil turnaj v pexese. Deti boli rozdelené do troch skupín. Najlepší zo skupiny postúpili do samotného finále. Vo finále sa nám ocitli štyria, nakoľko v jednej skupine mali rovnaký počet dvojíc a najlepší. Hodnotenie turnaja dopadlo nasledovne- o prvé miesto sa podelili Miško J. z 3.B a Nelka z 3. A. Každí zúčastnení dostal sladkú odmenu, finalisti o niečo viac. Deti si preverili svoje schopnosti v hre pexeso a aj svoju pozornosť a trpezlivosť. 

T: 1.-2.2.2023 Z: Mgr. Bošková

4. Zimné radovánky

Pondelok, 8.2. sme nazvali „Biely“. Napadla snehová perina, ktorá nám poskytla priestor na skvelú zimnú zábavu. Začali sme súťažou v jazde na lopároch. Spúšťali sme sa na kopčeku pri jedálni v trojiciach, pričom vyhrával ten, kto prešiel najdlhšiu dráhu. Na záver sme ako víťaza určili toho, kto bol najčastejšie prvý. Potom sme sa presunuli na školský dvor a sneh sa stal v rukách detí skvelou tvárnou hmotou. Druhá súťaž - v stavaní snežných figurín, deti úplne pohltila. Spoločne postavili na ihrisku snehuliaka. Na záver sa deti, samozrejme poučené o bezpečnosti, pustili do nefalšovanej guľovačky.

T: 6.- 8.2.2023 Z: Mgr. Soláriková, Hejdová

5. Svetový deň bez mobilu

Deň bez mobilného telefónu pripadá na 6. februára. V tento deň by mali ľudia mobil vypnúť, alebo používať čo najmenej, iba v nevyhnutnom čase. Hlavným cieľom tohto dňa je zamyslieť sa nad negatívnymi vplyvmi častého používania tohto moderného komunikačného prístroja. Riadený rozhovor o škodlivosti nadmerného používania mobilov sme ukončili sľubom, že sa budeme snažiť používať mobily rozumne. V ŠKD sme si vyrobili mobilné telefóny z výkresu. Deti kreslili a vyfarbovali vlastné návrhy podľa svojej fantázie a na záver sme si z nich urobili výstavku a vyhodnotili sme tie najkrajšie.

T: 6.2.2023 Z: Hejdová

T: 8.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

6. Novoročný stromček pre zvieratká

Podujatie Novoročný stromček pre zvieratká sa stalo milou tradíciou a zároveň príležitosťou urobiť niečo užitočné pre zvieratká žijúce v našom lese. Keďže v tomto ročnom období často trpia nedostatkom potravy, pripravili sme im s deťmi jedlé ozdôbky v tvare závesných guliek, v ktorých nechýbali obilniny, proso a kukuričný šrot. Z domu sme priniesli mrkvy a jablká. Počas turistickej vychádzky do okolitej prírody sme maškrtky vešali alebo ukladali ku stromčekom. Celý výlet bol sprevádzaný dobrou náladou, pekným počasím a najmä dobrým pocitom z vlastného pohybu a pomoci zvieratkám v tomto pre nich nepriaznivom a náročnom období. Našej vychádzke samozrejme predchádzala krátka prednáška o spôsobe a možnostiach prikrmovania zvierat a nechýbalo ani poučenie o bezpečnosti. Veríme, že sme zvieratkám obohatili jedálny lístok a uľahčili sme im prezimovanie. Veríme, že sa nám na jar vtáčiky za to odvďačia svojím krásnym spevom. 

T: 7.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

7. Snehová ZOO 2

Pani Zima konečne nasnežila, čo deťom urobilo veľkú radosť. Deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou 7. februára modelovali zvieratká zo snehu. Napriek tomu že vonku riadne prituhlo, deti to neodradilo, hrali sa, tešili a s chuťou tvorili. Pracovali v skupinách a darilo sa im. Vytvorili: chobotnicu, korytnačku, ježka, krokodíla a i. Víťazi boli odmenení drobnými cenami a všetci mali z práce príjemný pocit.

T: 7.2.2023 Z: Bc. Petrisková

8. Krmítka pre vtáčiky

Tvorivé dielne boli zamerané na zhotovenie krmítka z výkresu (maľovanie, lepenie vaty a semiačok) a prikrmovanie v pevných krmítkach na okenných parapetách  v triede a následné pozorovanie prilietajúcich vtákov cez okno. Ako motivácia slúžil pracovný list s priliehavým tematickým zameraním.

T: 10.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

5. Valentín

Valentínske tvorivé dielne

14. február je deň zaľúbených, tých koho máme veľmi radi. Vo štvrtom oddelení sme si pri tejto príležitosti vyrobili valentínku v podobe srdiečkového balóna. Deti museli obkresliť srdiečká, vystrihnúť, zlepiť ich a vytvoriť 3D srdce. Vystrihli si farebný pásik, ktorý prehli na polovicu (ten nám poslúžil ako košík balóna, do ktorého mohli napísať odkaz pre danú osobu). Nakoniec si odstrihli biele tenké pásik a prilepili srdiečko a košík a vytvorili srdcový balón s odkazom. Pevne verím, že sa valentínka páčila.

T: 9.a13.2.2023 Z: Mgr. Bošková

V druhom oddelení sme s prvákmi zhotovovali „valentínske“ darčeky pre rodičov, resp. kamarátky a kamarátov z tvorivého materiálu. Výsledok TD - obrázok „Srdce na dlani“ určite potešil svojich malých aj veľkých adresátov.

T: 13.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

14.2. poznáme ako deň lásky sviatok má sv. Valentín, patrón lásky, milujúcich rodičov, priateľov. V našom ŠKD sa tento deň niesol v duchu lásky, priateľstva, pekných snov a prianí. Deti zároveň pre tých, ktorých majú radi, z modelovacej hliny vyrobili krásne poháriky, misky či postavičky a tešili sa ako svojich blízkych obdarujú.

T: 14.2.2023 Z: Hejdová

Valentínske zábavné popoludnie v 2. oddelení ŠKD                                                                    

Valentínske zábavné popoludnie v 2. oddelení ŠKD začalo výkladom o pôvode a význame tohto sviatku, obľúbeného predovšetkým mladými ľuďmi. Bolo spojené so zábavnými hrami a súťažami a odmeňovaním.

T: 14.2.2023 Mgr. Soláriková                                                                                                                                           

6. Fašiangy

Fašiangové tvorivé dielne

Vo fašiangovom období sme v druhom a treťom oddelení ŠKD zhotovovali karnevalové masky, z ktorých sme si urobili výstavku na magnetickej tabuli. Tie najkrajšie boli po uvážlivom hodnotení detí odmenené. Výstavka bude slúžiť ako súčasť výzdoby triedy na blížiaci sa karneval.

T: 7.-10.2.2023 Z: Hejdová

T: 15.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

V ŠKD pani vychovávateľky vedú detí k tradíciám. Aj počas Fašiangov si deti v I. oddelení  s pani vychovávateľkou rozprávali o Fašiangoch. Fašiangy sú čas zábav, Maškarných plesov. Rozhodli sa, že si urobia Maškarný ples. V dňoch 15.-16. februára na súťaži O najkrajšiu masku tvorili masky: polárna líška, had, medveď, slon, šašo, páv a i. Deti masky vyhodnotili . Hodnotiť masky bolo ťažké – všetky boli krásne a zaujímavé.

1.miesto – Polárna líška, Páv – Ninka Brišová, 2.miesto -  Šašo – Tomáško Luptovský,3.miesto – Slon, Maska – Emmka Lauková. Víťazi boli odmenení milými cenami, všetci súťažiaci odmienkou do Fenoména. Z prác si deti urobili krásnu výstavku, aby potešili aj ostatných.

T: 15.-16.2.2023 Z: Bc. Petrisková, Mgr. Soláriková

Karneval

Obdobie, ktoré sa koná pred pôstom. Vyskytuje sa po Troch kráľoch a trvá až do Popolcovej stredy. Typickými znakmi sú masky, jedlo a dobrá hudba spojená so skvelou zábavou. Tak to bolo aj 10. februára 2023, kedy sa vo štvrtom oddelení ŠKD konal karneval. Deti sa prezliekli za indiánov, kostry, šašov, motýľov,… Nadchol ich stoličkový tanec, ktorý tancovali neustále a zabávali sa pri ňom. Pani vychovávateľka im chodenie okolo stoličiek sťažila. Museli skákať na jednej nohe, chodiť ako kačičky, tlieskať a meniť smer zábavy. Medzi jednotlivými kolami sa občerstvili. Zabávali sme sa až dokonca, pokým nešlo posledné dieťa domov.

Fašiangy – prechodné obdobie medzi zimou a jarou je aj čas karnevalov. Jeden taký karneval sme si zorganizovali aj u nás v ŠKD. Konal sa v triede, deti si masky priniesli z domu, ale našli sa aj takí ,ktorí masky vyrobili v družine. Po krátkej promenáde boli pripravené rôzne súťaže a tanečná zábava na príjemnú hudbu. Nechýbalo samozrejme vynikajúce občerstvenie. T: 10.2.2023 Z: Mgr. Bošková, Hejdová    

Karneval v druhom oddelení ŠKD mal formu detskej fašiangovej zábavy. Deti si priniesli vlastné kostýmy a masky a mamičky pripravili malé občerstvenie. Zvláštne poďakovanie patrí p. Šimovej, ktorá napiekla pre všetky deti chutný koláčik. Po úvodnom kole predstavovania masiek nasledovalo popoludnie plné zábavných hier a súťaží. Nechýbal ani malý kultúrny program vo forme vystúpení: Imanka A. nám zahrala na flaute a Ninka S. predviedla svoje kúzla... Deťom sa nechcelo ísť ani domov.

T: 17.2.2023 Z: Mgr. Soláriková

Maškarný ples v 1. oddelení

24. februára sa deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou stretli na Maškarnom plese. Zodpovedne sa naň pripravili. Všetci prišli v pekných maskách. Pani vychovávateľka ich privítala. Nasledovala promenáda masiek, masky sa predstavili. Promenádu masiek pozorne sledovala porota, ktorá masky hodnotila. A vyhodnotila ich nasledovne: 1.miesto: Anetka Brišová – Polárna líška, 2. miesto: Dorotka Wurstová – Netopier, 3.miesto:Lukáško Mäsiar – Faraón. Ostatní sa umiestnili na 4. mieste. Všetci boli odmení vecnými cenami a odmienkou do Fenoména. Nasledovala zábava: tancovali, súťažili a pochutnávali si na občerstvení, ktoré pre nich pripravili rodičia. Maškarný ples sa vydaril. Poďakovanie za pomoc patrí aj rodičom.

T: 17.2.2023 Z: Bc. Petrisková

 

február škd

   Fotografie

                      Január 2023

1. Čaro vianočných prázdnin

V pondelok, po príchode z vianočných prázdnin sme v druhom oddelení ŠKD vyfarbovali vianočné omaľovánky a viedli spoločný rozhovor na tému „Moja vianočná nádielka“. Deti vyrozprávali svoje zážitky spojené s prežívaním najkrajších sviatkov. Spoločne sme zdieľali radosť z vianočných darčekov, ktoré deti dostali doma, ale aj z nových, ktoré sa objavili pod stromčekom v našom školskom klube. Prezentácia každého vianočného darčeka v ŠKD bola spojená s jeho vyskúšaním v praxi. Na záver sme formulovali novoročné vinše. Tie najlepšie boli odmenené sladkou vianočnou odmenou. 

T: 9.1.2023 Z: Mgr. Soláriková

Po vianočných prázdninách sme sa stretli opäť v ŠKD. Akoby to bolo, kebyže sa neporozprávame, čo deti zažili počas vianočných prázdnin. Vo štvrtom oddelení  jeden deň detí rozprávali, čo zažili počas prázdnin, čo im Ježiško doniesol pod stromček. Darčeky boli kadejaké, dokonca aj veľmi zaujímavé. Deti dostali knižky, oblečenie, hračky, mobily dokonca aj tablety. Na druhý deň mali nakresliť tretiaci dva top darčeky, ktoré dostali plus na druhú stranu nakresliť zážitok z prázdnin. Niekto bol na dovolenke, iní zas na lyžovačke, ostatní u babky. Našli sa aj takí, ktorí trávili sviatky doma. Pevne verím, že si deti počas prázdnin oddýchli, načerpali energie do ďalších týždňov, mesiacov.

T: 10.-11.1.2023 Z: Mgr. Bošková

2. Novoročná besiedka

11. januára sa stretli deti z 1.oddelenia na Novoročnej besiedke. Vianočná besiedka, na ktorú sa veľmi tešili im nevyšla. Pani vychovávateľka deťom,  keďže sa snažia - sú aktívne, tvorivé, pripravili krásny hodnotný  program pre starkých sľúbila Novoročnú besiedku. A deti si ju užívali. Tancovali, spievali, súťažili. Rodičia pre nich pripravili chutné občerstvenie, nechýbali na stoloch ani zdravé korbáčiky, vyrobené pre nich s láskou. Deti sa tešili, zabávali a užívali si ju. Vládla úžasná atmosféra a  nechcelo sa im ani domov. Pani vychovávateľka im sľúbila, že bude opäť veselo, veď sa blížia Fašiangy.

T: 11.1.2023 Z: Bc. Petrisková

3. Burza hračiek

Cieľom burzy hračiek je ukázať deťom inú formu obchodu ako je nakupovanie za peniaze, uvedomiť si hodnotu použitého tovaru, šetrenie a finančná gramotnosť, či ochrana životného prostredia. V úvode sme deti poučili, čo je to „Barter“, ako funguje tento obchod, akú má históriu a aké je jeho súčasné uplatnenie na trhu a aký to má vplyv na životné prostredie. Deti si potom prinesené použité hračky navzájom povymieňali, alebo darovali. Učili sa lepšej vzájomnej komunikácii, zlepšovali sa vzťahy v našom kolektíve, posilnili priateľstvá. Na záver nechýbala ani didaktická hra s mincami na ich rozpoznávanie, triedenie a počítanie, aby nám v celkovom ekonomickom obraze nechýbala naša európska mena.

T: 16.1.2023 Z: Mgr. Soláriková T: 20.1.2023 Z: Hejdová

4. Tri prasiatka

Aby si mohli prváci predĺžiť čarovné chvíle prázdnin, venovali sme celý jeden deň rozprávke. V úvode sme si prečítali rozprávku „O troch prasiatkach“ a kontrolnými otázkami na záver sme formulovali ponaučenie a popísali povahové vlastnosti hlavných hrdinov. V nadväznosti na to sme deti vyzvali, aby sa pokúsili počutú rozprávku zreprodukovať a zahrať v malom bábkovom divadle. Na záver sme v pracovnom liste hľadali cestu na zámok pre princeznú, ktorá sa stratila v bludisku.

T: 17.1.2023 Z:Mgr. Soláriková

5. Súťaž „O novoročnú sms“

V novom roku - 18. januára sa zišli deti z I. oddelenia na už tradičnej súťaž O novoročnú sms, pieseň, báseň, koledu. Zodpovedne sa pripravili na uvítanie Nového roka. Všetky deti súťažili – spievali, recitovali básne, koledy. Najviac zo súťažiacich zaujala DorotkaWurstová, ktorá zaspievala pieseň o zime, zarecitovala koledu a báseň. Deti potešila sladká odmena a najmä odmienka do Fenoména. Víťazka bola odmenená hodnotnou knižočkou, ktorá jej určite bude pripomínať tento milý deň.                                                                   

T: 18.1.2023 Z: Bc. Petrisková

6. Čaro zimy

Prežívame zimné obdobie a naši prváci si chcú privolať jeho čaro. Preto sme v stredu, 18. januára vyfarbovali v pracovných listoch zimné obrázky, na ktoré sme tvorili rýmy zimy. Aby sme sprítomnili atmosféru zimy, rozhodli sme sa maľovať na tému Zasnežený les. Našim deťom nechýba bohatá fantázia a s chuťou sa pustili do výtvarného spracovania. Použili vodové a akrylové farby na terén a oblohu, tempery na stromčeky, ktoré vystrihli a nalepili na uschnuté zimné pozadie. Z prác sme si urobili v školskom klube výstavku.

T: 18.1.2023 Z: Mgr. Soláriková

7. Prikrmovanie zvierat v zime

Jeden týždeň v januári deti venovali oprave, maľovaniu a renovácii búdok pre vtáčiky z minulého roka, ktoré už boli trochu poškodené. Deti sa posnažili a čisté, vynovené domčeky pre malých operencov sú pripravené na zimné prikrmovanie. Tešíme sa ako skrášlia okolie školy a prilákajú sýkorky a vrabce. Už poznáme zásadu: radšej vtáčiky v zime neprikrmujme, ako prikrmovať zle. Naučili sme sa, že vtáčiky obľubujú slnečnicové semienka, mak, orechy, arašidy. Vynovené, zrenovované a pekne namaľované búdky, ktoré sme používali aj minulý rok opäť deti zavesili von na stromy plné dobrôt a tie budeme pravidelne dopĺňať kým bude vládnuť pani zima. Nezabúdame ani na veveričky, tým ponúkneme vlašské oriešky.

T: 18.1. – 23.1.2023 Z: Hejdová

Aj v druhom oddelení sa pripravujeme na prikrmovanie zvieratiek v zimnej prírode. Musí tomu predchádzať ale poučenie ako môžeme a koho môžeme prikrmovať. Viedli sme preto s deťmi rozhovor o druhoch našej zveri v našich lesoch, ktorej sa chystáme pomôcť. Pre Vysokú zver si pripravíme kúsok jabĺčka alebo mrkvy, trochu kukurice alebo hrachu, ktoré môžeme priniesť ku krmelcu. Vtáčiky sú ale riadni maškrtníci. Nachystali sme im preto semená, ako slnečnicu, proso, mak, ľan, orechy a ovsené vločky. Pani vychovávateľka zohriala v hrnci v našej kuchynke bravčovú masť a zamiešala do nej všetky dobroty. My sme potom spoločne tvarovali guličky, ktoré sme nechali stuhnúť v chladničke. Keď dostatočne stvrdnú, obalíme ich do siete a spojíme tvarovateľným drôtikom, aby sme ich mohli vešať na stromček. Veríme, že keď ich pôjdeme rozmiestniť do prírody, vtáčikov aj ostatné zvieratká potešíme... 

T: 31.1.2023 Z: Mgr. Soláriková

8. Moja kniha

„Moja kniha“ sa začala prezentáciou najobľúbenejšej knihy. Aj keď ešte väčšina z detí nevie čítať, so zápalom rozprávali svojim kamarátom najzaujímavejšie príbehy z kníh, ktoré si priniesli z domu. Prváci spomínali, kto im najčastejšie číta a potom si na výstavke knihy prezerali a ukazovali si najkrajšie obrázky. Mali sme tam knihy, ktoré rozprávali, keď sa ich dotklo pero, aj knihy, v ktorých sme sa obrázkov zvieratiek dotýkali a cítili ich „pravú kožušinku“.. Prvák, ktorý už čítať vie, priniesol odborný športový časopis o futbale a prečítal nám zaujímavé informácie o najobľúbenejších hráčoch. Každý, kto knihu priniesol a vedel ju aj zaujímavo prezentovať, bol odmenený nálepkou na hodnotiacu tabuľu. Na záver podujatia prejavili všetci záujem požičať si niektorú knihu domov, tak sme si dohodli návštevu v našej mestskej knižnici.

T: 23.1.2023 Z: Mgr. Soláriková

Jedna z aktivít v ŠKD pod názvom „Moja kniha“ sa začala prezentáciou a výstavkou detských obľúbených kníh, ktoré si naši žiaci priniesli zo svojich domovov. Pracovali v skupinách, prečítali úryvky, ohodnotili text, ilustrácie a my dospelí sme im vysvetlili akú dlhú cestu musí kniha zdolať pri svojej ceste, kým sa dostane do rúk čitateľa.

T: 25.1.2023 Z: Hejdová

9. Karnevalové tvorivé dielne

Štvrté oddelenie ŠKD sa pustilo už v januári do tvorby karnevalových masiek. Deti si vybrali fixky, pastelky, voskovky, ceruzky a pustili sa do masiek. Začali tvoriť, vystrihovať a dotvárať. Povyberali si pirátov, sovy, indiánov, motýľov,… Už teraz sa tešíme na karnevalovú veselicu vo februári.

T: 25.-27.1.2023 Z: Mgr. Bošková

10. Novoročné stretnutia v knižnici

V stredu, 25. januára, sa vybrali deti s pani vychovávateľkou do knižnice na Novoročné stretnutie. Teta Lenka ako vždy pripravila pre nich pútavé stretnutie. Deti pracovali s knihou Čipkovaný tato. Vymýšľali  vtipné veršíky, lúštili hádanky, slová, skladali rozprávkové puzzle a z nich tvorili známe rozprávky.  Deti pracovali so záujmom, zabávali sa a vzdelávali. Za správne odpovede zbierali do zázračného vrecúška cukríky, ktoré boli pre nich odmenou a zaslúžili si ju. Zapožičali si v knižnici novú knihu Čipkovaný tato, pri ktorej budú relaxovať počas odpočinkovej činnosti. Keď ju prečítajú, pôjdu na besedu do knižnice, už sa na ňu tešia.

T: 25.1.2023 Z: Bc. Petrisková

100. výročie narodenia Kristy Bendovej

Keďže významná detská spisovateľka Krista Bendová sa narodila 27. januára 1923 a dnes je 100 rokov od jej narodenia, navštívili sme mestskú knižnicu aby sme sa o nej dozvedeli niečo viac od tých „najpovolanejších“ – p. Katky Gabrišovej, ktorá pre nás (prvákov z 2. oddelenia ŠKD) pripravila zaujímavé podujatie. Deti sa okrem iného prvý krát dopočuli o tom, čo je to pseudonym (K.Bendová ich mala niekoľko: Ján Kovaľ, Kristián Benko, Mária Hlavatá) a že táto známa autorka kníh pre deti a mládež bola manželkou slovenského spisovateľa Jána Kostru. Bola aj redaktorkou časopisov Ohník a Roháč, ale tie už naše deti nepoznali.. Napísala niekoľko pre deti zábavných kníh, ako Opice z našej police, Rozprávky o psíčkovi a mačičke, Deduško Večerníček, ktoré mali deti možnosť vidieť na výstavke. Bolo im však ľúto, keď sa dozvedeli, že vo svojej tvorbe reagovala na svoju životnú situáciu podmienenú ťažkou chorobou. Za svoju prácu ale dostala titul zaslúžilá umelkyňa.

Úryvky z knihy Bola raz jedna trieda im teta Katka čítala interaktívnym spôsobom (nechávala otvorený koniec verša a deti ho nahlas dopovedali) a deti tak mali možnosť zažiť, že spisovateľka vytvárala verše na spôsob „veselej pedagogiky“. K modernej podobe detskej beletristike sa Bendová prepracovala v rozprávkovom cykle o Osmijankovi. Oživená postavička, ktorá sa zrodila na plote z postupnej detskej kresby nôh, nohavičiek, fúzatej a bradatej hlavy, ožila aj v knižnici na flipchartovej tabuli. Kreslili ju samé deti. Na záver nás čakala tvorivá dielňa, v ktorej si deti vymaľovali vystrihnutého Osmijanka a navliekli mu šnúrky namiesto rúk a nôh. Každý tak odchádzal s darčekom na čítanie – vlastnoručne vyrobenou záložkou do knihy.

T: 27.1.2023 Z: Mgr. Soláriková

Astrid Lindgrenová

V mestskej knižnici nás privítala p. Katka Gabrišová, ktorá nám na pripravenej výstavke prezentovala život a dielo obľúbenej detskej spisovateľky A. Lindgrenovej. Dozvedeli sme sa, že na jej počesť býva pravidelne udeľovaná najlepším detským spisovateľom cena nesúca jej meno. Potom deti spoločne prežívali zážitky Pipi dlhej pančuchy z čítaných úryvkov a priebežne reagovali na doplňujúce otázky. Úlohu nájsť päť rozdielov na kresbe Pipi zvládol Janko hravo. Deti veľmi bavila aj kvízová súťaž vo forme „narodeninového balíčka“ (na spôsob Milujem Slovensko), kde si posúvali zabalenú škatuľu a vyberali čísla otázok, ktoré následne zodpovedali. Na záver s absolútnym prehľadom rozpoznali portrét spisovateľky medzi jej ďalšími kolegyňami. Z knižnice sme odchádzali obohatení o nové informácie, zážitky spojené s čítaním a s požičanými knihami, ktoré doma prečítame, aby sme ich mohli o mesiac, keď opätovne knižnicu navštívime, vrátiť.

T: 30.1.2023 Z: Mgr. Soláriková

január ŠKD

            Fotografie

 

                      December 2022

1. Vyhodnotenie súťaže Top chlapec a Top dievča

V druhom oddelení máme od začiatku školského roka vyhlásenú súťaž „Top chlapec a Top dievča“, ktorú sme si sľúbili pravidelne na záver štvťroka vyhodnocovať. Deti získavajú body (nálepky na hodnotiacej tabuli) za vzorné správanie, aktivitu pri jednotlivých činnostiach, za úspešné výsledky v práci, kreativitu pri tvorení, za tímovú spoluprácu a za nosenie pomôcok. Za obdobie september, október a november získal najviac nálepiek a stal sa Top chlapcom Filipko Gregor, ktorému sme nielen srdečne zablahoželali a zatlieskali, ale sme ho aj odmenili novými farbičkami, zápisníkom a malou sladkou odmenou.

T: 1.12.2022 Z: Mgr. Soláriková                                                                                                        

2. Mikulášske dielne

Na sviatok sv. Mikuláša, patróna detí, sa tešia všetci. Preto boli tvorivé dielne zamerané na prípravu pozdravu pre prichádzajúceho Mikuláša. V treťom a štvrtom oddelení ŠKD využili čas pred príchodom Mikuláša na tvorivú prácu. Vyrobili si vlastného - papierového Mikuláša. V druhom oddelení deti nacvičovali báseň, ktorú spoločne zarecitujú Mikulášovi a pieseň „Rolničky“, ktorou ho pri príchode plánovali privítať. Na záver vymaľovali pre neho ešte obrázok ako prichádza na veľkých saniach obklopený deťmi aby mu ukázali ako sa na jeho príchod tešia.

T: 5.12.2022 Z: Mgr. Soláriková, Z. Hejdová, Mgr. K. Bošková

3. Možno príde Mikuláš

Neodmysliteľnou súčasťou predvianočného obdobia je aj príchod Mikuláša, tešia sa naňho najmä naše deti.  Keďže deti v I. oddelení poslúchali, prišiel aj tento rok starý, známy  deduško s bielou bradou, v červenom kabátiku s nošou sladkostí. Deti ho privítali, usadili do kresielka a aby ho potešili spievali mu, recitovali koledy, tancovali. Deduško Mikuláš bol ku nim štedrý, odmenil ich sladkosťou zo svojho zázračného košíka. Ba nezabudol z neho vybrať ani mikulášske vrecúško, v ktorom  si každý deň ten najlepší nájde sladkú odmenu. Vytiahol aj čiernu a červenú listinu, neposlušných pokarhal a dobrých pochválil. Všetci si dali ruku na srdiečko a sľúbili mu, že budú poslúchať, učiť sa a pomáhať kamarátom. Potom si spolu zatancovali a zaspievali ich tradičnú - Hlava, ramená, kolená, palce. Deti Mikulášovi poďakovali, popriali mu šťastnú cestu. On im zato sľúbil, že ak budú poslúchať, príde aj o rok. Uvidíme...

T: 5.12.2022 Z: Bc. Petrisková

4. Príde k nám Mikuláš

Program:

1. Vianočné rozprávanie: Prišiel sv. Mikuláš (https://www.youtube.com/watch?v=eijgWHh95DA)

2. Krátky rozhovor - rozbor rozprávky pred očakávaným príchodom Mikuláša

3. PL Bludisko - nájdi cestu pre Mikuláša

4. Nácvik básničky pre Mikuláša a piesne Rolničky

5. Príchod Mikulášskeho sprievodu podfarbený "Rolničkami"

6. Spievanie pesničky a recitácia básničky Mikulášovi a odovzdávanie jedlých dobrôt za odmenu

7. Občerstvenie a zábavné súťaže

8. Mikulášske tvorivé dielne

Je už dlhoročnou slovenskou tradíciou, že 6.decembra prichádza obdarovať všetky "dobré aj neposlušné" deti dobrý deduško Mikuláš. Do umytých čižmičiek prináša každému na okno sladké dobroty. Deti v každom oddelení ŠKD navštívil osobne aj so svojím sprievodom: anjelikmi a čertíkmi. Deti z druhého oddelenia si v úvode podujatia vypočuli vianočné rozprávanie a rýchlo vyriešili pracovný list s bludiskom, aby Mikuláš k nim našiel cestu. Dohodli sa, že ho potešia krátkou básničkou a piesňou. Po nácviku básničky, si zopakovali pieseň "Rolničky". V treťom a štvrtom oddelení využili deti čas pred príchodom Mikuláša na tvorivú prácu. Vyrobili si vlastného Mikuláša. Po príchode Mikuláša ho všetky deti prekvapili nielen básničkami a piesňou, ale aj nacvičeným tanečným vystúpením. Čertíci ponatierali menej poslušným deťom tváričky čiernou farbou a ujo Mikuláš dal za odmenu každému dieťaťu balíček plný zdravého občerstvenia (orechov, ovocia, džúsu a drobných sladkostí). Po jeho odchode sme sa občerstvili, súťažili a na záver aj tvorili. Podujatie splnilo svoj cieľ a aj na budúci rok budeme pokračovať v tejto peknej slovenskej ľudovej tradícii.

T: 6.12.2022 Z: Mgr. Soláriková, Z. Hejdová, Mgr. K. Bošková

5. Vianočné stretnutie v knižnici

Po príchode do mestskej knižnice nás pani knihovníčka Katka Gabrišová privítala v kostýme Anjela a zážitkovou formou nás previedla celým príbehom z knihy Anjelik Striebrovlások. Deti ju pozorne počúvali a reagovali na všetky jej podnety. Potom sa aktívne zapojili do vedomostnej súťaže zloženej z dvoch kôl: poznávania zimných pranostík a vianočných ľudových zvykov a hádania vianočných hádaniek. Nasledovalo vianočné tvorenie. Zhotovovali anjelikov skladaním z vianočného dekoračného papiera a lepením hlavičiek z polystyrénu. Deti si ich odniesli domov, aby ich mohli zavesiť ako ozdôbku na vianočný stromček spolu s knihami, ktoré si vybrali na čítanie počas vianočných prázdnin. Ďakujeme za príjemne strávené sviatočné a zároveň poučné chvíle mestskej knižnici.

T: 12.12.2022 Z: Mgr. Soláriková                                                                                                        

6. Vianočná návšteva starkých

- v Domove dôchodcov

V čase vianočnom častejšie myslíme na našich starkých a osamelých. 13. decembra navštívili deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou Petriskovou starkých v Domove dôchodcov. Starkí ich privítali s potleskom a úsmevom. Veď čo ich viac môže potešíť, ako úprimné tváričky detí. Deti pre nich pripravili hodnotný vianočný program, starkí ich odmenili potleskom a drobnou sladkosťou. Spolu si zaspievali zimné a vianočné piesne. Pani vychovávateľka na záver popriala starkým a pracovníkom domova pokojné Vianoce a hlavne veľa zdravia.

- v Klube dôchodcov

Deti s pani vychovávateľkou pozdravili pri príležitosti blížiacich sa Vianoc aj starkých v Klube dôchodcov. Deti sa na stretnutia so starkými mimoriadne tešia, vedia aký je to vzácny dar pozdraviť ich a popriať im len to najlepšie. Atmosféra v Klube dôchodcov býva vždy čarovná, svieti vianočný stromček, hrajú vianočné koledy, ktoré si so starkými deti spievajú. Deti starkých potešili pekným vianočným programom: pozvali ich na Vianočnú burzu, poštár rozdal deťom telegramy s vianočnými vinšami, ktoré deti zarecitovali, zaspievali starkým ich obľúbenú pieseň Rolničky, pani vychovávateľka zarecitovala vianočnú báseň a spolu s deťmi popriala starkým Šťastné Vianoce. Starkí so slzami v očiach želanie opätovali, poďakovali sa im za krásny program a odmenili ich medovníčkami. Deti so starkými prežili hodnotnú chvíľu, veď neodlučiteľne patria ku sebe.

T: 13.12.2022 Z: Bc. Petrisková

7. Vianočné tvorivé dielne

Mesiac december je mesiacom, kedy sa zvyčajne aj v ŠKD pripravujeme na obdobie Vianoc. Tak to bolo aj vo štvrtom oddelení, kde deti usilovne pracovali a pripravovali sa na Vianoce. Zhotovili betlehem, vianočnú guľu, zimnú krajinku, vianočné pexeso, ale aj tradičný vianočný zvonček. Maľovali, dotvárali, strihali. Pred Vianocami si deti svoje výrobky zobrali domov a skrášlili svoje izbičky.

T: 12-15.12.2022 Z: Mgr. Bošková

Zhotovovaniu vianočných dekorácií spojených s výzdobou spoločného „veľkého vianočného stromčeka“ umiestneného v chodbových priestoroch ŠKD sa venovali aj deti z druhého oddelenia. Prváci zhotovovali hviezdy z vlnitej papierovej lepenky, ktoré strihali, lepili, vrstvili a zdobili vianočným dekoračným papierom a trblietkami. Pri práci počúvali vianočné koledy a niektoré si aj spoločne zaspievali.

T: 16.12.2022 Z: Mgr. Soláriková

8. Súťaž „O najkrajšiu vianočnú ikebanu“

14. decembra vládla v I. oddelení ŠKD príjemná predvianočná atmosféra. Deti vyrábali vianočné ikebany. Na tvorivé dielne sa s pomocou rodičov veľmi zodpovedne pripravili. Priniesli si hodnotné pomôcky: ihličie, vianočné ozdôbky, prírodné materiály. V triede rozvoňalo ihličie, zneli vianočné koledy a deti s chuťou a láskou tvorili, veď sa blížili Vianoce. Ich šikovné rúčky vytvorili krásne diela. Keďže deti súťažili O najkrajšiu ikebanu, na záver ikebany vyhodnotili:

1. miesto – Ninka Adamcová

2.miesto – Dorotka Wurstová

3.miesto – Linduška Majdáková

4.miesto – ostatní

Ťažko bolo hodnotiť, ktorá ikebana je najkrajšia, všetky boli krásne a tvorené s láskou. Keď prichádzali rodičia pre deti, vychutnávali si vôňu vianočného ihličia a boli pyšní na svoje šikovné deti. Deti urobili z ikeban krásnu výstavku na chodbe ŠKD a vo svojom oddelení. Ikebany si so svojimi rodičmi plánovali odniesť  po Vianočnej besiedke. Tá sa žiaľ nekonala, ale napriek tomu všetky ikebany svietili na štedrovečernom stole u nich doma.

T: 14.12.2022 Z: Bc. Petrisková

9. Slávnostné zdobenie vianočného stromčeka

Deti ale aj my dospelí sa všetci tešíme, keď na Vianoce rozsvietime vianočný stromček. Aj deti v I. oddelení sa tešili na spoločný stromček šťastia v ŠKD. Pripravili  hodnotné vianočné ozdôbky, ktorými 16. decembra zdobili stromček so spevom vianočných kolied a piesní. Mimoriadnu pochvalu si zaslúži za prípravu ozdôb Dorotka Wurstová. Spoločný stromček sa deťom vydaril.

T: 16.12.2022 Z: Bc. Petrisková

Za sprievodu vianočných melódií sme postavili vianočný stromček v spoločných chodbových priestoroch ŠKD. Všetky deti, navštevujúce ŠKD, ho postupne zdobili po jednotlivých oddeleniach vlastnoručne zhotovenými ozdôbkami a zaspievali mu vianočné koledy. Po návrate do triedy napísali prváci z druhého oddelenia ŠKD listy Ježiškovi na originálne pohľadnice. Pani vychovávateľka upozornila deti aby ich nezabudli s rodičmi odniesť na poštu, aby sa ich priania prišli včas a na správnu adresu.

T: 19.12.2022 Z: Mgr. Soláriková, Hejdová, Mgr. Bošková

 

december škd

            Fotografie

 

                      November 2022

1. Pamiatka zosnulých

Pani vychovávateľky v školskom klube vedú detí k úcte k životu, úcte k ľuďom. Začiatok novembra už tradične patrí našim zosnulým. Deti s pani vychovávateľkou v I. oddelení sa 2. novembra rozprávali o sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých. Po tieto dni si spomíname na našich najbližších, ktorí už medzi nami nie sú. Deti rozprávali ako so svojimi rodičmi a starými rodičmi navštívili pietne miesta, zapálili sviečku a položili kyticu kvetov. Na znak úcty deti kreslili kytice kvetov, ktoré pomyslene venovali svojim blízkym zosnulým.

T: 2.11.2022 Z: Bc. Petrisková

Začiatkom novembra si každoročne pripomíname pamiatku našich drahých zosnulých. Deti v  treťom oddelení ŠKD napísali svojim blízkym spomienkové listy do nebíčka plné lásky a spomienok, ktoré skrášlili farebnými obrázkami a v druhom oddelení pre nich maľovali srdiečka.

T: 2.11.2022 Z: Hejdová, Mgr. Soláriková 

2. Jesenné tvorivé dielne

Pondelok, 7.11.2022, sme venovali zberu prírodného materiálu, ktorý nám poskytuje jesenná príroda, ktorý sme nazbierali na školskom dvore. Na druhý deň sme si hovorili o voľne žijúcich lietajúcich dravcoch na Slovensku s cieľom poznať jednotlivé druhy (orol, sokol, jastrab, sova). Rozprávali sme aj o ich ochrane a až potom sme začali maľovať temperovými farbami na výkres A4. Namaľované sovičky sme vystrihovali, zdobili lepením jesennými listami a posledný deň sme na výstavke prác hodnotili a oceňovali. Najkrajšie práce zdobili okná na spoločných chodbových priestoroch. Keďže nám Matúško priniesol z domu gaštany s chuťou sme k sovičkám z jesenného lístia vymodelovali slimáčikov z plastelíny a gaštanov, ktoré ešte do konca týždňa zdobili okenné parapety v triede.

T: 7.-9.11.2022 Z: Mgr. Soláriková

3. Návrh na vianočnú pohľadnicu

Deti z ŠKD sa aj tento rok zapojili do výzvy od pána Branislava Gröhlinga a to vytvoriť vianočnú pohľadnicu. Deťom sa námet zapáčil a s veľkou radosťou sa pustili do tvorenia pozdravov. Nakreslili sánkovačku, iglu, zasneženú krajinku,... bude ťažké vybrať z námetov detí, ktoré budú reprezentovať ŠKD našej školy.  Pevne verím, že sa námety budú páčiť a možno šťastie bude stáť pri nás a pána Gröhling vyberie nášho žiaka. Všetkým deťom ďakujem za zapojenie a vytvorenie krásnych pozdravov. Mňa osobne by veľmi potešili. :)

T: 7.- 11.11.2022 Z: Mgr. Bošková, Hejdová

4. Súťaž „O nevydarené ovocie“

V jesennom období častejšie sa pani vychovávateľky venujú problematike zdravej výživy. Jeseň je obdobie zberu ovocia a zeleniny. 10.-11. novembra mali deti v I. oddelení tak trochu netradičnú súťaž O nevydarené ovocie – ako ich sama pani príroda vytvorila. Do súťaže sa zapojili takmer všetci, priniesli nevydarené jabĺčka, mrkvu, zemiaky, kaleráb a iné. Opäť sa prejavili ako šikovné, tvorivé deti. Diela pani prírody dotvorili a pomenovali. Najviac zaujali: Myška, Delfín, panáčik – Nelka Adamcová, Ovečka – Miško Uhlár, Zemiakový Adamko – Tomáško Luptovský, Kosatka – AnetkaBrišová, Danka a Janka – DorotkaWurstová a ďalší. Víťazi boli odmenení sladkosťou a všetci zúčastnení odmienkou do Fenoména. Zo zaujímavých výtvorov deti urobili výstavku na chodbe, aby tak potešili aj ostatných.

T: 8.11.2022 Z: Bc. Petrisková

5. Kvíz slušného správania

O slušnom správaní a bezpečnosti v školskom klube hovoria pani vychovávateľky s deťmi každodenne. 18. novembra sa deti v I. oddelení ŠKD stretli na súťažnom popoludní - Kvíze slušného správania. Súťažili v družstvách, v piatich disciplínach – správanie v ŠKD, správanie v školskej jedálni, ako sa spávať ku kamarátovi, udržiavanie poriadku v ŠKD, plnenie povinností. Ich odpovede hodnotila porota. Všetky družstvá získali takmer plný počet bodov. Vidno, že vedomosti majú. Je aj dôležité,  správať sa podľa zásad a pravidiel slušnosti v ŠKD ale aj na verejnosti.

T: 16.11.2022 Z: Bc. Petrisková

6. Beseda o prečítanej knihe „Kvak  a Čľup“

Deti v I. oddelení s pani vychovávateľkou čítali v rámci odpočinkovej činnosti zaujímavú knihu Čľup a Kvak a jeho kamaráti. Vo štvrtok 24. novembra sa vybrali do knižnice, aby o nej knihe besedovali. Keďže ich kniha o dvoch žabiakoch zaujala, aj beseda bola zaujímavá. V druhej časti deti opäť tvorili. Teta Lenka- knihovníčka  im pripravila množstvo zaujímavých pomôcok a materiálov. Pomaly sa blížia Vianoce, preto sa rozhodli vytvoriť vianočné pozdravy, ktoré venujú osamoteným ľuďom a svojim starým rodičom, aby ich aspoň takto potešili. Pozdravy vyrábali s láskou a ozaj sa im vydarili. Určite vyčaria obdarovaným úsmev na tvári a potešia ich.

T: 24.11.2022 Z: Bc. Petrisková

7. Zimná výzdoba

V druhom oddelení sme sa rozhodli privítať príchod zimy výzdobou okien. Vystrihovali sme jednoduché zimné motívy z výkresov. Z rúk detí vychádzali biele papierové vločky a hviezdičky, ktoré sme prichytili lepiacou páskou na okná v triede aj na spoločných chodbových priestoroch. Už nech len vonku napadajú aj tie skutočné, aby sme sa mohli venovať zimným radovánkam.

T: 29.-30.11.2022 Z: Mgr. Soláriková

8. Kamarátka Kniha 

Jeden krát do týždňa počas celého mesiaca sme si čítali z knihy „Dobrý deň, Opica Škorica“. Veselé rozprávky boli zamerané na slušné správanie a my sme si v komunite overovali pochopenie prečítaného prostredníctvom otázok k textu. Deti zväčša porozumeli a uvádzali aj názorné príklady zo života v našom oddelení ako by sme sa mali správať a ako by sme sa nemali, zamýšľali sa nad tým, aké vlastnosti by mal mať dobrý kamarát. Verím, že si ponaučenia zvnútornili a odzrkadlí sa to na zlepšení sociálnej interakcie medzi deťmi.

T: november 2022 Z: Mgr. Soláriková

november škd

     Fotografie

 

                           Október 2022

1. Smajlíkovo Pri príležitosti Svetového dňa úsmevu sme v druhom oddelení ŠKD zorganizovali zábavnú súťaž „Vtipnejší vyhráva“. V prvom kole deti prezentovali deti vtipy, ktoré si mali doma pripraviť a naučiť sa naspamäť. V druhom kole improvizačne interpretovali spolužiakom vlastné vtipy, ktoré neodzneli v prvom kole a ktoré sami vymysleli. Okrem toho, že sme sa spontánne nasmiali, vyhodnotili sme aj najlepších rozprávačov, ktorí dostali sladkú odmenu od pani vychovávateľky. Záverečnou bodkou bolo tretie kolo: výtvarné stvárnenie smajlíkov na tri spôsoby. Technika bola voľná a výsledné práce pestré a úsmevné. Najkrajšie boli ocenené a vystavené v triede, aby nám dobrá nálada vydržala čo najdlhšie.T: 6.10.2022                                                                                                  Z: Mgr. Soláriková                  

2.  Farebná jeseň Vychádzka Jeseň je aj tento rok krásna a farebná. Deti z 1. oddelenia sa s pani vychovávateľkou Petriskovou vybrali 7. októbra na vychádzku do našich kúpeľov. Na jeseň sú naozaj čarovné a farebné. Je až neuveriteľné aká je pani príroda umelkyňa. Deti si vychutnali vychádzku námestím Bojníc, potom okolo zámku. V kúpeľoch zbierali gaštany, farebné listy a iný prírodný materiál, ktorý využijú na tvorivých dielňach. Prešli sa popri Bašte a jazierku, potešila ich aj farebná fontána. Na záver sa presunuli do parku s preliezkami a hojdačkami. Najskôr si oddýchli, občerstvili sa, potom relaxovali a hrali sa. Čas nejako rýchlo ušiel. Cestou naspäť do školy zbierali krásne listy, z ktorých uviazali pre mamičku kytičku. V škole ich čakali rodičia.T: 7.10.2022 Z: Bc. Petrisková

26. októbra bol slnečný deň. Prváci z druhého oddelenia sa spolu so svojou pani vychovávateľkou vybrali na vychádzku do zámockého parku. Cestou obdivovali stromy a vnímali všetky čarovné zmeny, ktoré v tomto ročnom období v prírode prebiehajú. Náš vychádzkový krok striedali zastavenia spojené so zberom jesenných plodov a listov. Všetko, čo sme si odniesli, vyzbierané prírodniny (listy, gaštany, šišky, konáriky..) použijeme pri tvorivých dielňach. Po príchode do školy sme plní dojmov z farebnej hry jesene, začali vymaľovávať tekvice predtlačené na výkresoch. Po uschnutí celého spektra odtieňov oranžovej, žltej, hnedej a zelenej farby, sme ich vystrihli a vystavili na magnetickej tabuli. Budú dobrou dekoráciou na pripravovanú Halloween párty.T: 26.10.2022 Z: Mgr. Soláriková

Tvorivé dielne 11.-13. októbra mali deti v I. oddelení tvorivé jesenné dielne. Zodpovedne si pripravili pomôcky – dary jesene, aj vďaka starostlivým rodičom. Z gaštanov, jabĺčok, listov a iného materiálu vyrábali zvieratká, postavičky, tvorili pani JESEŇ. Všetci boli snaživí, tvoriví, navzájom si pomáhali a vytvorili krásne práce. Všetky boli krásne a zaujímavé. Najviac deti zaujali výrobky Lindušky, Emky, Filipka, Ninky, Sebastiánka. Za usilovnosť boli odmenení sladkosťou a odmienkou do Fenoména. Jesennými prácami si vyzdobili svoju triedu, ale aj priestory školy, aby tak potešili aj ostatných kamarátov a svojich rodičov. T: 11.-13.10.2022 Z: Bc. Petrisková

Na jeseň padajú listy na zem, aby sa stromy pripravili na zimu. Takisto gaštany, šípky, bukvice, oriešky či iné prírodniny. Deti ich šikovnými rúčkami pozbierali a spoločne  vytvorili zázračnú krajinku  z jesenných plodov. Pridali ešte šišky, jabĺčka či huby a vznikla krajinka ako z rozprávky.T: 14.10.2022 Z: Hejdová

3.  Október - Mesiac úcty k starším Mesiac október je už tradične považovaný za mesiac úcty k starším. Vo štvrtom oddelení ŠKD sme si rozprávali o úcte k starším. Nielen k starým rodičom, ale aj rodičom a učiteľom. Po rozhovore sa deti pustili do vyrábania srdiečka pre starých rodičov. Deti kreslili, lepili a tvorili. Srdiečko sme pripevnili na špagát a starí rodičia si mohli doma tento krásny darček zavesiť na pamiatku. Pevne verím, že milý darček spravil starým rodičom radosť. T: 5.-7.10.2022                           Z: Mgr. Bošková

Mesiac október je tradične mesiacom oslavy jesene života a pripomienkou úcty k všetkým starším ľuďom. Aj tento rok deti vyrobili pre našich starších malé darčeky, aby si starčekov a starenky uctili. Vyrobili ich s láskou a pozornosťou. T: 10.10.2022                                                                                                            Z: Hejdová

V rámci mesiaca úcty k starším sme sa v druhom oddelení zhovárali o svojich starých rodičoch. Pripomenuli sme si, čo pre nás v živote znamenajú a hľadali sme spôsob, ako im môžeme pomôcť, alebo ich potešiť. Okrem častejšej návštevy a malej príležitostnej pomoci sme sa rozhodli, že ich potešíme vlastnoručne zhotoveným darčekom. Odovzdáme im ho ako prejav úcty na Deň starých rodičov. S týmto cieľom prváci kreslili svojich starých rodičov na papier a vyfarbený obrázok vystrihli. Na druhý deň z výkresu vystrihli zatváracie srdiečko a spoločne vyberali najkrajšie venovanie, ktoré pani vychovávateľka potom napísala na počítači a pre každého žiaka vytlačila. Posledný deň sme dokončovali pripravovaný výrobok. Deti vlastnoručne vyfarbili srdiečka podľa vlastnej fantázie a vlepili do nich obrázky starých rodičov s venovaním. Verím, že z darčekov a zo spoločného stretnutia mali rovnakú radosť starí rodičia, ako aj vnúčatá, ktoré im s láskou darček pripravovali. T: 11.-13.10.2022                                                                                           Z: Mgr. Soláriková

V mesiaci októbri venujeme intenzívnejšie pozornosť našim starkým, pretože mesiac október je mesiacom úcty k starším. Deti v 1. oddelení školského klubu si s pani vychovávateľkou rozprávali o našich starých rodičoch, o tom, ako sa máme k nim správať, pretože si od nás, detí, zaslúžia úctu. 24.-25. októbra deti tvorili na znak vďaky pre starkých pozdrav. Keďže ešte nevedia písať, pani vychovávateľka doplnila do pozdravu báseň „Našim starkým“ s prianím všetkého dobrého od detí zo Školského klubu v Bojniciach a odoslala pozdrav do Klubu dôchodcov a Domova dôchodcov v Bojniciach. Veríme, že ich poteší.

T: 24.-25.10.2022 Z: Bc. Petrisková                        

4.  Šarkany Tvorivé dielne Jeseň, ako jedno z ročných období, je typické tým, že si deti vytvárajú šarkanov. A tak sa stalo aj vo štvrtom oddelení ŠKD. Deti mali k dispozícií fixky, pastelky, trblietky a vyrobili nádherných šarkanov. Triedne vyhodnotenie dopadlo nasledovne: 1.miesto: Anetka B., 2.miesto: Mirko O., 3.miesto: Niko H. Všetci vytvorili krásnych šarkanov, ktorých prezentovali na Šarkaniáde, 19.10.2022. T:12.-14.10.2022 Z: Mgr. Bošková

Pondelok nás privítal pekným počasím, čo sme využili na každoročné šantenie so šarkanmi. Niektoré boli dokonalé, lebo boli z obchodu, iné očarili svojou dokonalosťou, lebo ich deti vyrobili podľa svojho vkusu a z rôznych materiálov. Prežili sme pekné popoludnie a šarkany budú zdobiť aj našu triedu. T: 17.10.2022 Z: Hejdová

Pre jeseň je charakteristické veterné počasie. Preto sme sa v druhom oddelení pustili do zhotovovania vlastných originálnych šarkanov. Ich výroba pozostávala z obkresľovania a vystrihovania makety z výkresu, maľovania a zdobenia podľa vlastnej fantázie. Deti si zvlášť precvičili svoju jemnú motoriku a zručnosť pri vyhotovení šarkanieho chvosta, na ktorý použili krepový papier. Na šarkanoch sme pracovali dva dni. Po ukončení prác si každé dieťa pripravilo prezentáciu svojho šarkana na celkové vyhodnotenie, ktoré nás o pár dní čakalo.17.-18.10.2022 Z: Mgr. Soláriková

Jesenný čas nás láka najmä do prírody. Je to aj obdobie šarkaniád, ktoré naše deti zbožňujú. Dňa 17.-18. októbra sa deti pripravovali na šarkanie preteky školského klubu detí. Pripravili si zaujímavé pomôcky a vyrábali šarkany. Kreslili, strihali, lepili prírodný materiál. A šarkany sa im vydarili, vytvorili pani Jeseň, draka a i. Všetky boli krásne, vytvorené s láskou, no deti najviac zaujali šarkany Tomáška, Lindušky, Zarky, Filipka, Larky. Za usilovnosť boli odmení drobnosťou a najmä odmienkou do Fenoména. Po šarkaních pretekoch si z nich deti urobia krásnu výstavku vo vestibule školy.T: 17.-18.10.2022                                                                             Z: Bc. Petrisková

Šarkaniáda Súťaž o najkrajšieho šarkana a preteky v ich lietaní. V úvode podujatia si deti z prvého, druhého a štvrtého oddelenia rozložili vlastnoručne zhotovené šarkany na okraj ihriska a vzájomne hodnotili. Päť šarkanov, ktoré získali najviac hlasov, bolo odmenených pani vychovávateľkami na prvom mieste, ďalších päť na druhom mieste, pričom sladkú odmenu dostali aj ostatní, ktoré sa síce neumiestnili, ale venovali zhotoveniu a výzdobe svojho šarkana patričné úsilie. Najkrajšie šarkany zdobia okná ŠKD celý mesiac. Po slávnostnom vyhodnotení ožil školský dvor detskými pesničkami a začal sa súboj, na ktorom sa stretli všetci, ktorí navštevujú ŠKD. Šarkanie preteky zahájili deti z prvého oddelenia a ukončili deti z druhého oddelenia. Všetci účastníci bojovali statočne, aj keď počasie nám prialo iba čiastočne. Bolo pekne, ale nefúkal vietor. Napriek tomu z domu prinesené šarkany lietali súbežne s utekajúcimi deťmi. V súboji „O najrýchlejšieho šarkana“ zvíťazili všetci, ktorí si šarkana priniesli. Víťazi: Imanka Abusultan a Davidko Bátora z 2. odd. ŠKD a Tomáško Luptovský, Linduška Majdáková a Ninka Adamcová z 1. odd. ŠKD boli odmenení drobnými cenami. Šarkanie preteky sa tento rok vydarili. T: 19.10.2022                                         Z: Mgr. Soláriková, Bc. Petrisková, Mgr. Bošková

5. Strom Pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov sa deti z druhého oddelenia zoznamovali v rámci malého projektu so základnými druhmi stromov rastúcich v našich lesoch. Ako prezentácia drevín poslúžili akryláty (pomôcka z biologického kabinetu), ktoré deti očarili možnosťou hapticky poznávať kôru, ihličie, semená a plody stromov. Potom nasledovali tvorivé dielne na tému „Strom“. Prostredníctvom koláže sme spoločne z prírodnín znázornili listnatý strom, ktorý rastie na našom školskom pozemku. Na záver sme postavili v spoločných chodbových priestoroch ŠKD strom zhotovený z odpadového materiálu. Tento bude slúžiť na prezentáciu našich výrobkov, ktorými ho vyzdobíme po každých tvorivých dielňach. T: 20.10.2022 Z: Mgr. Soláriková                        

Podľa pohľadu na stromy vieme vždy určiť každé ročné obdobie. Či už majú listy zelené, rôznofarebné, či sú bez listov, alebo biele od snehu, vždy nás očaria svojou krásou. Jeden strom nás očarí svojou krásou aj na chodbe nášho ŠKD. Vyrobili sme ho sami a zdobí ho tvorba s jesennou témou. Náš papierový strom zdobia jabĺčka, vtáčiky a listy. Sme veľmi pyšní na šikovnosť našich detí. T: 20.10.2022 Z: Hejdová

6. Čarovné jabĺčko Pri príležitosti „Dňa pôvodných odrôd jabĺk“ sme si v 2. odd. ŠKD urobili výstavku. Prváci a pani vychovávateľka priniesli z domu jabĺčka rôznych veľkostí, farieb, tvarov aj chutí. Vystavili sme ich v prútených košíkoch na laviciach prikrytých bielym obrusom. Deti sa posadili do kruhu na koberec okolo pani vychovávateľky a aktívne reagovali na jej otázky, ako napr.: Koľko druhov jabĺk pestujeme na Slovensku? Ako na Slovensku spracovávame jablká? Ako prospieva jablko nášmu organizmu? Aké vitamíny obsahuje? Kde sa nachádza najviac vitamínov?... Zároveň hľadali medzi magnetickými písmenkami názvy jednotlivých vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, E, K) a umiestňovali ich okolo jabĺčka namaľovaného na magnetickej tabuli. Potom si deti vypočuli pesničku „Červené jabĺčko“ a popri opakovanom spievaní sme sa všetci postavili do kruhu okolo nainštalovanej výstavky. Konečne nastal čas očakávanej ochutnávky. Deti vyberali jabĺčka, ktoré chcú ochutnať ako prvé. Pani vychovávateľka im ich umyla a nakrájala na taniere, ktoré rozniesla na stoly. Po príchode p. učiteľky Novotnej začali deti jabĺčka maľovať. Dostali malé výkresy, posadili za stoly a temperovými farbami maľovali rôznymi farbami rôzne tvary jabĺk. Ich práce budú vystavené na makete stromu v chodbových priestoroch ŠKD. Zvláštne poďakovanie za spoluprácu patrí rodičom Šimonka Hajaša, ktorý nám priniesol za tašku veľmi chutných jabĺčok. T: 21.10.2022 Z: Mgr. Soláriková

Na jeseň dozrievajú na ovocných stromoch jabĺčka všetkých farieb a chutí či tvarov. Aby deti mali predstavu koľko máme rôznych jabĺčok, usporiadali deti súťaž o najkrajšie jabĺčko v ŠKD. A veru bolo sa načo pozerať. Víťazné ovocie sa nakoniec nevyhodnotilo, lebo každý jeden exemplár bol originál, tak si deti radšej na vitamínovej bombe pochutnali. T: 21.10.2022                                                                                                            Z: Hejdová

Štvrté oddelenie ŠKD sa zapojilo do projektu „Dňa pôvodných odrôd jabĺk“. Žiaci doniesli po plode jablone. O jablku sa dozvedeli veľa informácií, ako napríklad, že je veľmi zdravé, má veľa vitamínu C a je prospešné pre naše trávenie. Na konci nášho rozhovoru mali žiaci možnosť si zatipovať a to konkrétne v otázke: Koľko odrôd jabĺk je na svete? Čísla padali rôzne, ale najbližšie bol Miško J. Na svete máme cez 20 000 odrôd jabĺk. Po odovzdaných vedomostiach sme sa pustili do jedenia jabĺčok a deťom neskutočne chutilo. Denne by sme mali zjesť aspoň jedno jablko. T: 21.10. 2022 Z: Mgr. Bošková

7.  Halloween Vyrezávanie tekvíc Počas jesene zberáme úrodu ovocia a zeleniny. Zvykom v tomto období je aj zdobenie tekvíc. Výroba svetlonosov sa už stala tradíciou v I. oddelení školského klubu. Pani vychovávateľka porozprávala deťom o zvykoch  našich predkov, ktorí si svetlonosmi chránili svoje príbytky. Ochotní rodičia vypestovali  deťom krásne tekvice a 20.-21. októbra deti z nich vyrábali svetlonosy. Pripravili si pracovný odev, veľké lyžice, rozdelili sa do skupín a usilovne tvorili. Vyrobili 3 krásne svetlonosy a nazvali ich podľa detí, ktoré ich priniesli: Milicka, Emka a Mirko. Svetlonosy osvietili drobným kahančekom a tak si spríjemnili prostredie v školskom klube. Deti hriali nielen svetlonosy ale ja príjemný pocit zo spoločnej práce. A nielen deti ale aj rodičov a detičky, ktorí prišli pre nich. T: 20.-21.10.2022 Z: Bc. Petrisková

Okrem iných aktivít prebehla v  ŠKD  25.10. 2022 aj super akcia, vyrezávanie Halloweenských tekvíc. Naši úžasní rodičia sa zapojili a doniesli deťom tri veľké tekvice, ktoré deti premenili na strašiakov podľa svojej fantázie. So zapálenou sviečkou je to posledná bodka za jesennou dekoráciou našich priestorov školy. Zajtra sa ešte tešíme na Halloweensku party s hudbou , tancom a občerstvením. Zároveň ďakujeme všetkým rodičom,ktorí nám pomohli s dekoráciami! T: 25.10.2022                                                                          Z: Hejdová

Tvorivé dielne V štvrtom oddelení ŠKD sa usilovne tvorilo na tému Halloween. Deti si vytvorili domček s ježibabou, strašidelný zámok a tí šikovnejší aj halloweenske obláčiky. Na tvorenie mali k dispozícii nožnice, lepidlo, pastelky a fixky. Posledný deň pred jesennými prázdninami sme si povedali strašidelné príbehy a spravené halloweenske dielka si mohli deti zobrať domov. T:24- 28.10.2022 Z: Mgr. Bošková

Halloween párty Na úvod zábavného popoludnia sme zisťovali kde sa vlastne začal oslavovať Halloween? Väčšina prvákov bola presvedčená že v Amerike, ale pani vychovávateľka im vysvetlila, že pôvodné korene tohto sviatku siahajú do súčasnej Európy. Kedysi obývali naše územie Kelti, ktorí na koniec žatvy zaviedli zvyky, ktoré ich mali chrániť pred príchodom zlých duchov a zimy. Od 16. storočia bolo zvykom vyložiť do okna vyrezávanú tekvicu so sviečkou, ktorá slúžila ako orientácia pre koledníkov. Títo chodili v strašidelných kostýmoch od domu k domu a výmenou za básničku alebo koledu dostávali nejaké potraviny. Tento sviatok a jeho tradície prešli po stáročia vývojom až do dnešnej podoby. Dnes má Halloween predovšetkým zábavný charakter a svoje symboly v oranžovej a čiernej farbe. Oranžová symbolizuje jesenný zber a čierna temnotu a smrť. Párty otvorila pani vychovávateľka čítaním strašidelného príbehu. Deti s napätím počúvali a keď sa prestali báť, lebo na konci príbehu bolo jednoduché rozuzlenie, prezentovali svoje kostýmy a masky. Bolo sa na čo pozerať. Predstavovali sa kostry, čerti, duchovia, čarodejnice, pavúčia muž aj žena, čierny kocúr... Každý, kto prišiel v strašidelnom kostýme dostal sladkú odmenu. A párty mohla začať. Tancovali sme, hrali sme sa s balónmi pri reprodukovanej hudbe a občerstvovali sme sa s prinesenými dobrotami až do samého konca. Ďakujeme rodičom za úžasnú spoluprácu. T: 27.10. 2022 Z: Mgr. Soláriková

A ešte všetkým predstavujeme našu kinopremiéru po Halloweenskej party. Takto sme unavení a s plnými bruškami oddychovali, kým pre nás naši rodičia naprišli.Len kto pozbieral tie rozsypané pukance??? T: 27.10.2022                                                                             Z: Hejdová

8.  Beseda o knihe „Nie je škola ako škola“ Obľúbenou činnosťou detí sú aj podujatia v mestskej knižnici. 27. októbra sa prváci z 1. oddelenia prvýkrát vybrali s pani vychovávateľkou do knižnice. Téma podujatia bola „V rozprávke“. Teta knihovníčka previedla detí nádvorím, kde sú posadené „Rozprávkovníky“ – stromy, ktoré posadili známi detskí spisovatelia. Potom sa deti presunuli do knižnice, kde besedovali o rozprávkových knihách. Teta Lenka rozdala deťom šablóny rozprávkových bytostí, pripravila im zaujímavé pomôcky. A deti tvorili rozprávkové bytosti. Keďže čas je neúprosný, deti s pani vychovávateľkou sa rozhodli, že v školskom klube vytvoria o rozprávkových bytostiach rozprávky a potom ich porozprávajú tete Lenke. Za to, že boli pozorní a snažili sa, teta knihovníčka ich odmenila rozprávkovým perom. Už sa tešia na ďalšie stretnutie. T: 27.10.2022                                                                                                  Z: Bc. Petrisková

 

 

 

škd október

             Fotografie

September 2022

1. Adaptácia prvákov a nových detí v ŠKD

Súčasťou adaptačného procesu nových detí v ŠKD – prváčikov, bolo ich oboznámenie so Školským poriadkom ŠKD, pravidlami BOZP v ŠKD, režimom dňa, v ŠKD a spôsobom stolovania v ŠJ. Deti si spoločne s pani vychovávateľkou vytvorili pravidlá spolunažívania, slušného správania sa a vzájomnej komunikácie, ktoré budú rešpektovať počas celého školského roka.

T: september 2022 Z: Mgr. M. Soláriková, Mgr. K. Bošková

2. Fenomén 1. oddelenia

Po prázdninách sa deti z I. oddelenia  stretli s školskom klube, tešili sa že sú opäť spolu. Rozprávali si prázdninové zážitky. Mnohí z nich navštívili aj letný školský klub, ktorý pre nich pripravila p. vychovávateľka Petrisková a bolo v ňom veselo a tvorivo. Tešia sa na nový školský rok a činnosť v školskom klube. Aj tento rok pani vychovávateľka v I. oddelení vyhlásila celoročné súťaže Fenomén I. oddelenia, Naj chlapec a Naj dievča I. oddelenia. No a komu sa podarí zvíťaziť a získať tieto tituly, uvidíme na konci školského roka.

T: 7.9.2022 Z: Bc. E. Petrisková

3. Leto očami detí

V druhom oddelení ŠKD sa uskutočnila výtvarná súťaž na tému „Leto očami detí“, ktorej predchádzal rozhovor o najzaujímavejších zážitkoch počas prázdnin. Deti sa rozdelili na niekoľko skupín: tie, ktoré strávili leto pri vode, resp. pri mori, tie, ktoré ho strávili v prírode, resp. na horách a tie, ktoré ho prežili u starých rodičov. Takto v skupinách aj maľovali. Mohli použiť ľubovoľnú techniku: niektoré pracovali s vodovými farbami, iné s farbičkami, niektoré robili iba kresbu ceruzou. Na záver svoje práce prezentovali, za čo bolo každé z nich odmenené malou sladkou odmenou. Výstavka prác pozostávala z tých diel, ktoré deti v skupine ocenili ako najkrajšie.

T: 7.9. 2022 Z: Mgr. M. Soláriková

4. Uvítanie prvákov v ŠKD

V 2. oddelení ŠKD privítala prvákov pani vychovávateľka zábavným popoludním. V úvode sme sa dohodli na kritériách hodnotenia v tradičnej celoročnej súťaži „TOP - chlapec a TOP – dievča“. Deti budú súťažiť v dodržiavaní prijatých pravidiel v komunite, v slušnom správaní a dodržiavaní základných princípov vzájomnej komunikácie, v správnom spôsobe stolovania, v udržiavaní poriadku v oddelení a v aktívnom zapojení do aktivít a činnosti ŠKD. Hodnotiť ich bude pani vychovávateľka, ale aj deti samé seba navzájom. Úspešný výsledok závisí iba na nich. Potom nasledoval sociálny experiment „Pavučina“ ako sieť, ktorá nás navzájom spája a drží, aby nikto z nás nemal pocit, že je tu sám. Deti hádzali klbko tomu, koho majú najradšej a zároveň museli povedať prečo, čo si u neho cenia. Postupne tak klbko vytvorilo medzi nami pevnú sieť, pod ktorú mohli deti aj podliezať. Zvyšok popoludnia bol venovaný už iba zábave: pohybovým hrám a tancu pri hudbe.                                                                       

T: 14.9.2022 Z: Mgr. M. Soláriková

5. Moja školská taška

Neodmysliteľnou súčasťou každého žiaka je aj jeho školská taška. 22. septembra mali deti v I. oddelení výtvarnú súťaž, kreslili svoju školskú tašku. Dnes sú školské tašky skutočne krásne s rôznymi motívmi. Deťom sa ich podarilo vytvoriť precízne podľa predlohy. Svoje výtvory vyhodnotili. Najviac ich zaujala taška Dianky Lachkej a Janka Flimela. Ale všetky boli krásne a ich. Víťazi boli odmenení drobnosťou a všetci zúčastnení odmienkou do Fenoména. Z krásnych prác urobili výstavku na chodbe, aby tak potešili aj ostatné deti.

T: 22.9.2022 Z: Bc. E. Petrisková

6. Krásy jesennej prírody

V oddelení prvákov sme si hovorili o zmenách, ktorými prechádza naša príroda na jeseň. Cieľom zhotovenia jesennej výzdoby bolo umocniť a preniesť atmosféru tohto krásne farebného ročného obdobia do priestorov ŠKD. Popoludnie bolo zamerané na maľovanie, vystrihovanie a lepenie papierových makiet, ktoré predstavovali farebnú škálu jesenných listov. Maľovali sme s dobrou náladou a vedomím, že naše práce budú zdobiť všetky priestory ŠKD.

T: 27.9. 2022 Z: Mgr. M. Soláriková

Bohatá jeseň farbí všetko naokolo rôznymi farbami a  dozrieva veľmi veľa plodov. Deti z ŠKD na výrobu výzdoby našej triedy a vstupnej chodby použili niektoré plodiny a veľa obrázkov, ktoré namaľovali, strihali a lepili. Máme tak na chodbe vetvičky, jabĺčka, kukuricu, konáriky a iné jesenné dekorácie. Nechýbajú ani zvieratká vyrobené z rôznych materiálov, ako ježko, zajko, či veverička. Pri aranžovaní bola príjemná atmosféra a naše práce potešia aj rodičov.

T: 30.9.2022 Z: Z. Hejdová

Posledné dni (29.-30.9.)septembra sa tvorilo vo štvrtom oddelení ŠKD. Deti si vytvorili ježkov a sovičky. Tieto zvieratká vystrihovali, vyfarbovali a lepili. Ich izbičky doma ožili v jesennom duchu. Veľmi sa potešili zvieratkám.

T: 29.-30.9.2022 Z: Mgr. K. Bošková

7. Hríby a ich využitie

27.9.2022 sme do výchovno-vzdelávacieho programu zaradili ekologickú tému zameranú na komerčné využitie, spracovanie a nebezpečenstvo húb. Na ukážku vychovávateľka priniesla pár jedlých húb, aj sušených, či sterilizovaných. Formou riadeného rozhovoru deti samé porozprávali svoje skúsenosti s hubami vo svojich rodinách. Už vieme, že neviditeľné huby pomáhajú pri výrobe aminokyselín, piva, vína či antibiotík. Na záver deti samé vedeli pochopiť aj dôležitosť húb v ekosystéme.

T: 27.9.2022 Z: Z. Hejdová

8. Práca s knihou

29. septembra sa deti z I. oddelenia vybrali s pani vychovávateľkou Petriskovou na I. stretnutie do knižnice. Po prázdninách ich privítala teta Lenka. Zoznámila ich s novými knihami, ktoré pribudli v knižnici. Deti opäť tvorili. Vyrobili si zaujímavé záložky, ktoré budú ich pomocníkmi pri čítaní kníh. Navštívili aj oddelenie detskej knihy, kde si vymenili knihy a zakúpili drobnosti. Deti sa poďakovali za príjemné podujatie a už sa tešia na ďalšie.

T: v texte Z: Bc. E. Petrisková

9. Čo sa urodilo v našej záhradke

Okrem tekvičiek, ktoré si pomaly zbierame na Halloween sme mali v ŠKD aj celotýždňovú výstavu jesenného ovocia a zeleniny, Deti, ale aj rodičia mali možnosť ochutnávať známe aj netradičné druhy jesenných plodov. Tí mladší mali veru trošku problém rozpoznať patizón, cuketu, zázvor, dokonca aj karfiol. Vyskúšali sme ochutnávať aj so zavretými očami a veru sme sa nasmiali. Sľúbili deti ,že budú svojim mamičkám viac pomáhať v kuchyni, aby nám poznať plody zeme nerobili také problémy. Už teraz sa tešíme na pokračovanie vzdelávania a  výchovy formou hry a zábavy

T: 23.9.2022 Z: Z. Hejdová

 

september22

          Fotografie

Vyhodnotenie letnej činnosti ŠKD v školskom roku 2021/2022

ZŠ s MŠ Bojnice umožnila deťom navštevovať školský klub detí aj počas prázdnin. Letnú činnosť sme realizovali v pracovných dňoch, v čase od 7,00 do 16,00 hod., v dvoch turnusoch. Každý turnus prebiehal podľa samostatne vypracovaného programu, ktorý sa priebežne prispôsoboval aktuálnej priazni počasia. V letnom ŠKD nemali deti núdzu o aktívny oddych formou turistiky, športových súťaží, zábavných hier, kreatívnych dielní a cvičení na rôznych outdoorových ihriskách. Celý program letných aktivít bol postavený na zážitkových formách výchovno-vzdelávacej činnosti. Prvý týždeň, od 4.7. do 8.7.2022 navštevovalo ŠKD celkom 16 detí pod vedením vedúcej vychovávateľky, Mgr. Márie Solárikovej. V tohtoročnom horúcom lete čakal na deti atraktívny program vo forme vodných hier na kúpalisku Čajka v Bojniciach (pondelok, 4.7.2022), zaujímavá a podnetná návšteva Zveroparku v Revištskom Podzámčí pri Žarnovici (streda,6.7.2022), návšteva aquaparku a kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach (štvrtok, 7.7.2022), turistická vychádzka na vyhliadku v Čajka v oblakoch v Bojniciach, z ktorej deti zvlášť oslovila spiatočná cesta rekreačným vláčikom (piatok, 8.7.2022). Snáď najviac v deťoch rezonovala návšteva zrkadlového bludiska, ktoré sme tiež navštívili posledný deň, čo sa odzrkadľovalo aj v súťaži zameranej na vyhodnotenie týždňa prostredníctvom písomných opisov, kresieb alebo malieb vlastných zážitkov. Na záver boli ocenení všetci účastníci, ktorí to dali najavo spontánnou detskou radosťou. Činnosť v druhom turnuse zabezpečovala vychovávateľka Bc. Elena Petrisková. V tomto týždni, od 11.7. do 15.7.2022, navštevovalo školský klub 20 detí.Pani vychovávateľka činnosť organizovala podľa vopred pripraveného a schváleného plánu. Činnosť bola zaujímavá a pestrá, zameraná na relax detí počas leta, organizovaná hlavne vonku. Deti chodili na vychádzky, súťažili, hrali sa, tvorili a relaxovali. Počas pobytu navštívili Bojnický zámok, Prepoštskú jaskyňu, videli predstavenie AQUILLY. Zaujímavý bol poldenný výlet do lesoparku v Prievidzi. Do lesoparku cestovali mestskou hromadnou dopravou. Hlavným cieľom výletu bolo naučiť založiť si oheň a opekať si. Spoločne založili oheň na grile, keďže bol vydaný zákaz zakladania ohňa v Lesoparku a opiekli si špekačky, ktoré im veľmi chutili. Lesný park v Prievidzi ponúka deťom veľa možností. Deti cvičili a športovali na preliezkach, naháňali sa, hrali futbal a iné kolektívne hry. Na záver pre ne prišli rodičia s mladšími súrodencami. Spoločne športovali, hrali sa a tešili spolu. Pani vychovávateľka pre deti organizovala zaujímavé súťaže: výtvarné súťaže: Najkrajší letný zážitok, A to sme my, Športovú olympiádu, Milionár, NAJ chlapec, NAJ dievča leta, Anketa a iné. Na záver ich čakalo milé Letné prekvapenie, Bubble popoludnie. Deti boli odmenené peknými cenami. Počas voľných chvíľ tvorili s legom, čítali knihy, pozerali rozprávky, tvorili v kaderníckom salóne, hrali sa kolektívne hry. Počas letného ŠKD deti dodržiavali bezpečnostné predpisy a dbali na hygienu. Bola im zabezpečená teplá strava formou obedov v školskej jedálni. Deti aj rodičia boli spokojní. V Bojniciach, 30.8.2022 Vypracovala: Mgr. Mária Soláriková

LČ

                  Fotografie

 

                Máj 2022                 

 

máj

                          Fotografie

1. Deň matiek

Tvorivé dielne

T: 3.- 6.5.2022                                                      Z: Mgr. Soláriková, Hejdová, Mgr. Bošková

Druhá májová nedeľa je venovaná všetkým mamám. Tvorivé dielne boli pochopiteľne preto zamerané na zhotovenie darčeka pre mamičku. Pri tejto príležitosti sme s deťmi najprv viedli rozhovor o hodnote materinskej lásky. Deti opisovali svoju mamu a pripravili si prianie, ktoré prednesú pri odovzdávaní darčeka, ktorý pre ňu vyhotovili za jej obetavosť a lásku. Prváci maľovali a vystrihovali srdiečka a tretiaci vyrábali sklenené svietniky, zdobené jutovinou, krajkou a drevenými srdiečkami.

Darček pre mamičku.

T: 5.5.2022                                                                                                        Z: Bc. Petrisková

8. mája tradične slávia sviatok všetky mamičky. V dňoch 4.- 5. mája deti v I. oddelení pripravovali darček pre mamičku. Vyrobili obrázok s kyticou snežienok. Na opačnú stranu obrázka napísali venovanie – báseň, ktorú zložili. Doma mamičkám zablahoželali – potešili ich darčekom, poďakovali sa za lásku a starostlivosť a nezabudli im povedať, že ich ľúbia.

Vystúpenie detí ku Dňu matiek v Klube dôchodcov Bojnice

T: 10.5.2022                                                                                                      Z: Bc. Petrisková

Naše deti tradične navštevujú starkých, aby ich potešili a uctili si ich. A opäť prišiel čas, kedy nás pozvali medzi seba do Klubu dôchodcov na oslavu Dňa matiek a blížiacu sa oslavu Dňa otcov. Deti v I. oddelení s pani vychovávateľkou Petriskovou pripravili milý kultúrny program. Moderovala ho pani vychovávateľka. V úvode básňou pozdravila starkých Laurinka, dievčatá zaspievali obľúbenú pieseň Čerešničky. Kuchári pozvali starkých do kuchyne prostredníctvom humornej scénky. Báseň Uspávanka zarecitovala Tamarka. Deti si so starkými zaspievali pieseň Koník beží po nábreží. Na záver Nelka starkým odovzdala darček od detí zo ŠKD, aby im pripomínal krásnu prežitú chvíľu.

 

2. Deň Európy

Deň Európy vnímame ako príležitosť pre zdieľanie európskej identity a oslavu krehkého mieru a jednoty v Európe. Aby sme si uvedomili, že sme miesto, kde žijeme, naša vlasť, je súčasťou tohto veľkého zoskupenia pod názvom Európska únia, pracovali sme s tretiakmi na spoločnom projekte. V úvode sme si predstavili Európu cez dataprojektor ako svetadiel formou prezentácie brožúry „Spoznajme Európu“. Potom sme si namaľovali európsku vlajku na tabuľu, vypočuli sme si hymnu a motto EÚ, ktoré sú symbolmi Európskej únie. Rozprestreli sme si kreslenú mapu EÚ, našli v nej našu republiku a hovorili sme aj o jednotnej mene (Euro) a o štátoch, v ktorých je toto platidlo už zavedené. Na záver sme si v krátkom kvíze zopakovali získané vedomosti. Touto cestou ďakujeme za poskytnuté podklady a materiály p. učiteľke Číbikovej.

T: 9.5.2022                                                                                                    Z: Mgr. Soláriková

 

3. Svetový deň – pohybom ku zdraviu

T: 10.5.2022                                                          Z: Mgr. Soláriková, Hejdová, Mgr. Bošková V utorok, 10. mája sme pripravili deťom zábavné pohybové súťaže na školskom dvore. Keďže bol práve Svetový deň pohybu, začali sme v triedach krátkou besedou na tému „Chronické ochorenia spôsobené nedostatkom pohybu“. Deti zo všetkých oddelení ŠKD súťažili nielen ako jednotlivci, ale aj v družstvách. Športové popoludnie bolo nabité viacerými disciplínami: skok z miesta do piesku, triafanie loptičky na bránu s florbalovou hokejkou, hod loptičkou na cieľ (do koša), preťahovanie lanom, beh na čas cez prekážkovú dráhu. Za spoluprácu pri príprave disciplín ďakujeme p. učiteľke Herákovej. Najzábavnejšou disciplínou bolo cvičenie na trampolínach pri reprodukovanej hudbe. Za prípravu tejto disciplíny a neúnavné predcvičovanie ďakujeme p. učiteľke Lipovskej. Síce boli naše výkony poznačené horúčavami, ale všetci sme boli nakoniec vďační, že nám slnečné počasie dovolilo stráviť deň pohybom na čerstvom vzduchu. Preto sme nakoniec odmenili všetky zapojené deti vitamínovými cukríkmi.

 

4. Deň rodiny

T: 16.5.2022                                                            Z: Mgr. Soláriková, všetky vychovávateľky Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 15. máj za Medzinárodný deň rodiny. Aj my sme sa rozhodli venovať pozornosť rodine, lebo sme presvedčení, že si zaslúži našu podporu a uznanie. Rodinu považujeme za tú najlepšiu devízu pre hodnotový rozvoj detí, zvlášť v ťažkých časoch, ktoré momentálne zažívame. V pondelok, 16.5.2022, sme pripravili pre naše deti aktivity vyzdvihujúce hodnotu rodiny: kresbu portrétu vlastnej rodiny do vystrihnutého domčeka a interaktívne predstavenie Divadla pri kolkárni z Handlovej, ktoré sa uskutočnilo o 13,30 hod. na školskom dvore ZŠ s MŠ Bojnice. Predstavili nám príbeh o dôležitosti dobrých vzťahov v rodine pod názvom „Cirkus Prndolíno“. Zúčastnili sa ho takmer všetky deti navštevujúce ŠKD. Boli sa aktívnymi divákmi, reagovali veľmi spontánne, zapájali sa do výziev nadhodených mladými hercami, s veľkým záujmom sledovali dej až do samého konca.  Nakoniec si odniesli aj výchovné ponaučenia ako napr., že si treba pravidelne čistiť zuby a súrodencom sa má pomáhať, keď nás potrebujú.

 

5. Mlieko = zdravie

T: 17.5.2022                                                         Z: Mgr. Soláriková, Hejdová, Mgr. Bošková

Mlieko a mliečne výrobky patria medzi najdôležitejšie a nenahraditeľné zložky plnohodnotnej potravy človeka. V ŠKD sme si pripomenuli Medzinárodný deň mlieka výstavkou mliečnych výrobkov, ktorú sme spojili s prednáškou o prospešnosti mlieka zvlášť pre detský organizmus a zakončili sme ju krátkym vedomostným kvízom. Potom deti spoločne so svojimi vychovávateľkami (Solárikovou a Hejdovou) uvarili vynikajúci čokoládový puding v našej kuchynke. Všetci sme pri záverečnej ochutnávke skonštatovali, že o mlieku vieme zas o čosi viac. Za pomoc pri orientácii počas našej prvej návštevy v kuchyni patrí poďakovanie p. učiteľke Bátorovej, ktorá nám spolu s deťmi z Maškrtníčka ukázala ako pri varení pudingu postupovali oni a čo robiť, aby ani nám neprihorel.

 

6. Pamiatky nášho mesta

T: 19.5.2022                                                                                                      Z: Bc. Petrisková

19. mája sa vybrali deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou na jarnú vychádzku do kúpeľov. Jej cieľom bolo poznávať pamiatky nášho mesta. Prešli Hurbanovým námestím, zastavili sa pri Lipe kráľa Mateja. Obzreli si vždy pútavý Bojnický zámok a popri Čajke sa dostali do kúpeľov. Kúpele ich očarili svojou krásou, vychutnávali si slnečné počasie. Prezreli si nové kúpeľné domy, obdivovali kvitnúce lekno v jazierkach, kŕmili kačky v rybníku. Zaujal ich vodný mlyn. Občerstvili sa a relaxovali na ihrisku. Vychádzkovým krokom cestou do školy si vychutnávali naše krásne parky. Tam na nich čakali netrpezliví rodičia.

 

 

7. 150. výr. narodenia Ľ. Podjavorinskej

T: 23.5.2022                                                                                                   Z: Mgr. Soláriková

Pri príležitosti 150. výročia narodenia jednej z najväčších slovenských detských autoriek sme sa na základe dohody s p. Gabrišovou zúčastnili podujatia v Mestskej knižnici Bojnice. Deti sa dozvedeli zaujímavosti o živote známej autorky a o jej bohatej tvorbe. Z úst pani knihovníčky si vypočuli aj rôzne ukážky básní. Potom so zápalom súťažili v trojčlenných družstvách. Na záver nechýbala ani tvorivá dielnička. Podľa Čimovho príbehu si deti vyrobili zo šišiek vlastného vrabčeka s farebnými očami a pierkami na chvoste. Cestou naspäť do školy nám k vrabčekom pribudla aj sladká zmrzlina. Ďakujeme mestskej knižnici za zaujímavé a podnetné podujatie. 

 

8. Prezentácia modelárskej vojenskej techniky

T: 27.5.2022                                                                                                   Z: Mgr. Soláriková Modelárske kluby spojené v Združení technických a športových činností v Bojniciach organizovali v závere mesiaca na Zimnom štadióne v Prievidzi 7. Hornonitriansky deň. Výstava bola určená širokej verejnosti, ale pre nás časovo nedostupná.. Tak sme s tretiakmi na základe predbežnej dohody navštívili nádvorie penziónu (oproti škole), v ktorom modelári boli ubytovaní. Predviedli nám vojenskú techniku, ktorá chlapcov očarila. S veľkým záujmom počúvali prednášku o práci od tvorcov jednotlivých modelov a keď došlo k samotnej prezentácii, v ktorej predvádzali technické možnosti tankov a ťažkých áut, chceli si ich vyskúšať všetci. Pri ukážke sily ťažkej techniky sa nedali zahanbiť ani naši žiaci, ktorý vlečný voz vlastnou silou udržali. Ďakujeme bojnickým modelárom za pekné a poučné popoludnie.

 

9. Slušnosť naša každodenná

T: 31.5.2022                                                                                                    Z: Bc. Petrisková         

Deti v I. oddelení s pani vychovávateľkou si požičali knihu Naučím sa slušne správať. Čítali si ju počas odpočinkovej činnosti. Bola pre nich nielen zábavou ale aj poučením. Našli v nej mnoho rád a ponaučení ako sa slušne správať. 31. mája navštívili knižnicu. Teta Lenka besedovala s nimi o slušnom správaní. Predstavila im ďalšie zaujímavé knihy. Deti zaujala kniha Najmenšia rodinka na svete. Keďže bolo vonku horúco, rozhodli sa tvoriť snehuliakov tak trochu netradične – obliekli ich do krátkych nohavíc a letných tričiek. A vydarili sa im. Teta Lenka ich vystaví v knižnici.

10. Deň otvárania studničiek

T: 31.5.2022                                                                                  Z: Hejdová, Mgr. Soláriková

Utorok, 31. mája, sme zasvätili vode. Prváci, tretiaci a štvrtáci sa vybrali na vychádzku k najnavštevovanejšej studničke v Bojniciach (v časti Dubnica, pri futbalovom ihrisku). Aj napriek tomu, že nám intenzívne svietilo slniečko, udržiavali sme rázny turistický krok.  Hneď po príchode k nej, sme sa pustili do čistenia od cigaretových ohorkov a iných odpadkov. Keď sme si poumývali ruky, začal slávnostný obrad krstu. Rozprávali sme sa o dôležitom význame vody nielen pre ľudské bytosti a ekosystémy, ale rovnako aj pre sociálnu a ekonomickú vyspelosť krajiny. Na znak uvedomenia si toho, že vodu budeme chrániť a uchovávať čistú aj pre ďalšie generácie, sme najprv čarovnými slovíčkami studničku odkliali a potom sme jej prečítali „Modlitbu za dážď“. Následne si každý účastník vychádzky nabral do prinesenej fľaše vodu a cestou naspäť sme ju vypili.

V Bojniciach, 3.6.2022                                                      Vypracovala: Mgr. Mária Soláriková

 

 

            Marec 2022                

marec

                Fotografie

1. MDŽ

Darček pre mamičku

V ŠKD je MDŽ veľmi obľúbený sviatok. Našim prvákom sme sa snažili históriu tohto sviatku priblížiť zaujímavým spôsobom, odpovedali sme si a na otázku komu by deti chceli vyrobiť malý darček či želanie k tomuto sviatku. Potešilo nás ako deti spontánne vyrábali pre mamičku, babičku či sestru. Pod našimi šikovnými rukami vznikli krásne farebné srdiečka a pretože my už vieme aj písať, zdobili ich písané priania a vinše.

T: 1.- 3.3.2022 Z: Hejdová

Darček k MDŽ

8. marca slávia už tradične sviatok ženy. Deti v I. oddelení si s pani vychovávateľkou rozprávali o tomto vzácnom sviatku. Veď v blízkosti nich sa nachádza toľko žien, ktoré si zaslúžia úctu.  Sú to ich  mamičky, babičky, pani učiteľky, pani vychovávateľky, tety kuchárky a i. Rozprávali sa o nich aké sú, čo na nich obdivujú a v čom by sa im raz chceli  podobať. Na znak vďaky deti tvorili darčeky – kreslili, lepili, strihali, písali s veľkou láskou. Pekné darčeky odovzdali ženám k ich sviatku.

T: 3.- 4.3.2022 Z: Bc. Petrisková

Mamičke z lásky

V oddelení tretiakov sme pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa žien pripravili tvorivé dielne, v ktorých sme zhotovili darček pre mamičku. Deti s radosťou namotávali vlnu na  srdiečko vystrihnuté z kartónu. Na druhý deň sme ho zdobili lepením dekoračného materiálu (trblietavými srdiečkami a kamienkami). Vlastnoručne zhotovený prívesok v tvare srdiečka, spolu s ústnym venovaním, ako prejav úcty a vďaky, určite potešil každú mamičku.

T: 3.- 4.3.2022  Z: Mgr. Soláriková

2. Prišla jar

V ŠKD sme sa počas jarných mesiacov všetci už začali tešiť z prvých teplejších dní, slnečných lúčov, vône prvých jarných kvetov a štebotu vtáčikov. A túto atmosféru jari sme  chceli preniesť do našich tried. Tvorivé dielničky sme zamerali na výrobu jarných kvetov a motýľov z papiera. Deti strihali, lepili a tvorili z farebného papiera. Tretiaci vyrobili rôznofarebné kvety, prváci kvety aj motýle. Zhotovené dekorácie sme použili na výzdobu tried, okien na chodbe a násteniek v spoločných priestorov ŠKD.

T: 14.-16.3.2022 Z: Hejdová, Mgr. Bošková

T: 16.-22.3.2022 Z: Mgr. Soláriková

3. Marec – mesiac knihy

Malý autor

Marec je aj mesiacom knihy. Deti v I. oddelení s pani vychovávateľkou v tomto mesiaci intenzívnejšie pracovali s knihou a organizovali zaujímavé aktivity. Deti pracovali s vlastnými knihami, v rámci odpočinkovej činnosti čítali knihu na pokračovanie, pripravovali si záložky do knihy. V dňoch 16. – 18. marca prebiehala v I. oddelení súťaž Malý autor. Deti tvorili svoju vlastnú knihu - písali svoj vlastný príbeh, kreslili ilustrácie. Každý predstavil svoju knihu, prečítal príbeh. Bola to hodnotná  kultúrna chvíľka. Deti hodnotili svoje práce:

1.miesto udelili Nicolaskovi Wurstovi – názov knihy Na farme

2.miesto Laurike Majdanovej – V školskom klube

3.miesto Sofinke Chovanovej Y. – Povesť o Bojnickom zámku

4.miesto Dianke Lachkej – O rodine

5.miesto Nelke Adamcovej – Lastovička

6.miesto Lilianke Mikuškovej – Zajac v lese

7.miesto – ostatní autori

Víťaz bol odmenený knižnou odmenou a drobnými odmenami všetci účastníci. Z hodnotných kníh deti urobili výstavku na paneli ŠKD, aby tak potešili aj ostatné deti.

T: 16.-18.3.2022 Z: Bc. Petrisková

Knižný festival

Naši tretiaci už majú vybudovaný pozitívny vzťah ku knihám. Keďže minulý školský rok sme zhotovovali vlastné návrhy knižných obalov, tento školský rok sme sa venovali prezentácii svojich obľúbených kníh. Úlohou detí bolo priniesť svoju najobľúbenejšiu knihu a predstaviť ju svojim kamarátom. Najviac zaujala kniha Samka Svibu „Ako funguje svet“, z ktorej nás upútala každá kapitola. Striedavo sme čítali zaujímavé odseky a s nadšením sme prezerali priložené fotografie a bohaté farebné ilustrácie. Táto aktivita je dobrou motiváciou na návštevu mestskej knižnice, ktorá nás čaká v apríli.

T: 31.3.2022 Z: Mgr. Soláriková

Beseda v mestskej knižnici

Po čase obmedzených aktivít 25. marca deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou navštívili knižnicu. V úvodnej časti besedovali o prečítanej knihe Danka a Janka. Teta knihovníčka im predstavila novú knihu, ktorú deti budú čítať v rámci odpočinkovej činnosti. Je to príbeh veľryby, ktorú si deti aj vytvorili. Navštívili aj detské oddelenie knihy, kde si vymenili knihy, aby tak zmysluplne trávili voľný čas.

T: 25.3.2022 Z: Bc. Petrisková

4. Deň učiteľov

Ako sa blížil sviatok všetkých učiteľov, premýšľali tretiaci spolu s pani vychovávateľkou ako prejaviť úctu a zároveň prekvapiť svoje triedne pani učiteľky. Inšpirovali nás jarné kvietky. Zvíťazila rozmanitá pestrosť tulipánov. V piatok sme v tvorivých dielňach najprv akrylovými farbami vymaľovali hlinené črepníky a dohodli sme sa ako pozveme pani učiteľky k nám do oddelenia ŠKD. V pondelok, 28. marca, na Deň učiteľov, sme do nich zasadili kvietky, pripravili sme si ústne poďakovanie pani učiteľke za pomoc, lásku a podporu pri vzdelávaní a všetci spoločne sme pripravené darčeky odovzdali. Pani učiteľky Mgr. Zuzanka Lukačiová a Mgr. Idka Bátorová boli pri prevzatí darčeka milé a usmiate, čím potvrdili, že naše malé prekvapenie splnilo svoj cieľ. Pani učiteľka Mgr. Zuzanka Lukačiová deťom poďakovala aj formou malých sladkých odmien, čo zas vyvolalo úsmev na tvárach našich detí.

T: 25.-28.3.2022 Z: Mgr. Soláriková                

 

       FEBRUÁR 2022                   

február škd

                      Fotografie

1. Fašiangové tvorivé dielne

T: 7.-8.2.2022                                                                                                          Z: Soláriková

Fašiangové obdobie je spojené s tradíciami, ktoré sme si pripomenuli v úvode podujatia bábkovou rozprávkou. Potom sme sa v rozhovore venovali formám, v akých sa dnes tradície udržiavajú v našom najbližšom okolí. Druhá časť podujatia bola venovaná zhotovovaniu karnevalových masiek v tvorivých dielňach. Na záver podujatia sme si zaspievali pieseň „Fašiangy – Turíce“. Z masiek sme si urobili výstavku, ktorá počas celého fašiangového obdobia zdobila priestory našej triedy.

2. Valentínske tvorivé dielne

T: 7.-9.2.2022                                                                                             Z: Hejdová, Bošková

T: 11.2.2022                                                                                                            Z: Soláriková

Valentín, deň zaľúbených, sme si pripomenuli v 2.,3. a 4. oddelení ŠKD. Prváci so štvrtákmi zhotovovali srdiečka, do ktorých napísali svoje vyznania lásky svojim rodičom, súrodencom a kamarátom. Tretiaci sa rozhodli potešiť svojich rodičov a kamarátov a zhotovili im záložky do knihy vyzdobené srdiečkami.

3. Pomoc hasičov pri pandémii

T: 7.-12.2.2022                                                                                                           Z: Bošková

Dobrovoľná požiarna ochrana SR a Republiková komisia mládeže DPO SR vyhlásili 19. ročník celoslovenskej súťaže detí vo výtvarnom prejave. Prežívame stále ťažké obdobie pandémie covid-19. Deti zo 4. oddelenia ŠKD si pripomenuli túto tému a za úlohu mali nakresliť alebo namaľovať ako vnímali pomoc a zapojenie členov dobrovoľných hasičských zborov pri pandémii.  Diela sa žiakom naozaj vydarili. Medzi autormi najkrajších výkresov, ktoré sme poslali ďalej do súťaže (na Územnú organizáciu DPO SR Prievidza), sa ocitli nielen štvrtácki ale aj prvácki maliari. Veríme, že budú úspešní.

4. Súťaž o najkrajšiu masku, výstavka

T: 8.2.2022                                                                                                        Z: Bc. Petrisková

Prežívame čas Fašiangov, zábav, plesov. V dňoch 8. – 10. februára sa deti v I. oddelení stretli na Fašiangových tvorivých dielňach. V úvode im pani vychovávateľka rozprávala o fašiangových ľudových tradíciách a zvykoch. Počas Fašiangov fašiangovníci chodia vo veľkých vtipných maskách, vinšujú, spievajú a rozdávajú dobrú náladu. Deti sa na tvorivé dielne zodpovedne pripravili, vyrábali na nich masky, veď sa chystajú na Maškarný ples.  A darilo sa im. Tvorili zvieratká, rozprávkové postavičky a i. Ich fantázia nemá hraníc. Súťažili „O najkrajšiu masku“.

Zvíťazili:

1/Šašo – Laurinka Majdanová

2/Zlatovláska – Dianka Lachká

3/Gruth – Nico Hojč

4/Spiderman – Nico Wurst

5/Sova – Oliver Polakovič

6/Had – Tobias Hudec

Zaujímavé boli aj masky: kuchárik, sloník, pirát, líška, ježkovia, lev, mačička, žabka a i. Najnápadnejšiu masku – Lienočku vyrobila Nelka Adamcová. Víťazi a všetci účastníci boli odmenení sladkou odmenou a odmienkou do Fenoména. Z pekných prác si deti urobili výstavku.  

5. Súťaž o najdlhšiu fašiangovú reťaz

T: 9.2.2022                                                                                                        Z: Bc. Petrisková

Dňa 11. februára pokračovali deti v I. oddelení vo fašiangovej príprave v súťaži „O najdlhšiu reťaz“. Opäť pracovali v skupinách a darilo sa im. Najdlhšiu reťaz vytvorili: Dianka Lachká, Leika Letavayová, Laurinka Majdanová a Tamarka Luptovská. Spolu vytvorili reťaz dlhú 25,10 m. Vyzdobili si ňou školský klub.

6. Veľká burza hračiek

T: 11.2.2022                                                                                                                Z: Hejdová

T: 15.2.2022                                                                                                            Z: Soláriková

Deti z druhého a tretieho oddelenia si priniesli do ŠKD použité, nepotrebné ale zachovalé hračky a učili sa obchodovať tým najstarším spôsobom. Výmenný obchod (Barter) bol zameraný na vzájomnú výmenu hračiek medzi nimi. Prváci a tretiaci tak poznávali určitú hodnotu tovaru, prekvapila ich aj možnosť nakúpiť tovar inak ako za peniaze. Uvedomili si že tak môžu doma prispieť k znižovaniu finančných nákladov domácnosti a zároveň dokážu aj v tomto veku konať skutky, ktoré vedú k šetreniu životného prostredia.

7. Valentínske zábavné popoludnie                                                                                                

T: 14.2.2022                                                                                                                         Z:Soláriková Sviatok zamilovaných strávili tretiaci spoločným fotením s kamarátmi. Pred pózovaním za kartónovým srdcom každý slovne ocenil kamarátove dobré vlastnosti. Nasledovalo tanečné popoludnie, ktoré bolo popretkávané zábavnými hrami a súťažami spojenými so sladkými odmenami.                                                                                                                                                                 

8. Valentínske súťažné popoludnie

T: 14.2.2022                                                                                                                                             Z: Bc. Petrisková

14. februára slávime sviatok Valentína. V tento deň intenzívnejšie hovoríme o láske. O láske partnerskej, súrodeneckej, priateľskej. V tento deň sa stretli deti v I. oddelení na Valentínskom súťažnom popoludní. Súťažili vo dvojiciach – chlapec, dievča. Predstavili sa prítomným, zahrali spoločné stretnutie, zatancovali spoločný tanec, na záver zaspievali. Ich vystúpenia hodnotila porota, ktorá vyhlásila víťazné páry: Nelku Adamcovú, Olivera Polakoviča a Sašku Starikovú, Janka Fllimela. Víťazi boli odmenení milými cenami. Deti si už tradične zvolili aj Valentínku a Valentínka. Tento rok sa nimi stali Nelka Adamcová a Oliver Polakovič. Potom sa deti zabávali, tancovali a vychutnávali si Valentínske popoludnie. 

9. Karneval

T: 15.2.2022                                                                                                Z: Hejdová, Bošková    

O fašiangovú zábavu u prvákov a štvrtákov núdza nebola. Počasie nám prialo, a preto sme sa obliekli do masiek a spolu s nimi aj vychovávateľky Zuzka a Katka. Vybehli sme na školský dvor, kde sme si hneď urobili spoločné foto. Prišli na rad zábavné hry (Uhorky, uhorky, nehýbte sa! Cola, fanta, sprite!,…) a naháňačky. Zábava bola tak geniálna, že sme aj po premiestnení do oddelenia pokračovali v tancovaní. Každá maska bola odmenená diplomom a drobnou sladkosťou, najkrajšie masky získali farebný diplom a čokoládky.

T: 24.2.2022                                                                                                            Z: Soláriková

Vo štvrtok sa všetci tretiaci stretli v rozprávkových kostýmoch, aby si užili karneval, ktorým sme uzatvárali fašiangové obdobie. Tanečná zábava v maskách bola spojená so zábavnými hrami. Deti však najviac tešili farebné balóny a súťaže, v ktorých získali drobné odmeny.

10. Maškarný ples

T: 24.2.2022                                                                                                              Z:Petrisková

V I. oddelení ŠKD vládla príjemná fašiangová atmosféra. Deti si krásne vyzdobili triedu maskami, reťazami, balónikmi. 24. februára mali Maškarný ples. Bolo na ňom veselo. Všetky deti prišli v maskách. Mnohé z nich si vyrobili so svojimi rodičmi. Po promenáde masiek masky vyhodnotila porota. Najviac ju zaujali:

1/Čertíkovia – Tamarka Luptovská

2/Šaško – Simonko Husár

3/Šípková Ruženka – Livka Jedináková

4/Kráľovná svetla a tmy s dúhou – Sofia Chovanová

5/Čarodejník – Nico Wurst

6/Spidermanka – Viki Tretto

7/Pirátka – Laurinka Majdanová

8/Hary Potter – Eliáško Kohút

9/Veľkonočný zajac – Terezka Mikulášiková

10. miesto obsadili Tigrík, Čierny panter, Netopier, Líška, Ninga, Star Wars, Jednorožci, Záchranár a i. Víťazné masky boli odmenené drobnými cenami. Nasledovala zábava. Deti súťažili o „Naj-tanečný pár, hrali Klobúkový a Balónový tanec, tancovali a zabávali sa. Na záver deti udelili Cenu diváka Jednorožcovi – Nelke Adamcovej. A bolo tak veselo, že sa ani deťom domov nechcelo. Maškarný ples sa vydaril.

 

 

      Január 2022               

januar škd                   

              Fotografie

1. Čaro vianočných prázdnin

V oddelení tretiakov v ŠKD sme po príchode z vianočných prázdnin viedli spoločný rozhovor na tému „Môj vianočný príbeh“, v ktorom deti vyrozprávali svoje zážitky spojené  s prežívaním najkrajších sviatkov v roku a tieto následne výtvarne spracovali. Najlepšie tri práce boli odmenené a zverejnené na nástenke vo vestibule pavilónu ŠKD. Spoločne sme zdieľali aj radosť z vianočných darčekov, ktoré deti dostali doma, ale aj z nových, ktoré sa objavili v našom školskom klube. Prezentácia každého vianočného darčeka v ŠKD bola spojená s jeho vyskúšaním v praxi. Na záver úplne pohltili deti nové spoločenské hry: dievčatá súťažili na Twisteri a chlapci hrali „červené Pokémon-karty“ a stolový futbal. 

T: 10.-11.1.1.2022,Z: Soláriková

Aj keď vianočné prázdniny sú už za nami, deti mali za úlohu zaspomínať na svoj najkrajší prázdninový zážitok a vyjadriť ho na výkrese. Pustili sme sa do práce, maľovalo sa pastelkami, fixkami, aj voskovými farbami. Deti zažili kopec zábavy a zaspomínali si na čaro Vianoc.

T: 10.-11.1.1.2022,Z: Hejdová, Bošková

2. Čaro Vianoc a Novoročný pozdrav starkým

V prvé školské dni tohto kalendárneho roka sa deti v I. oddelení ŠKD tešili, že sú opäť a zdraví spolu. V dňoch 10.-11. januára si rozprávali ako prežili najkrajšie sviatky roka Vianoce, či sa im splnili ich tajné sníčky. Niektorí si  priniesli vianočné darčeky, aby potešili aj svojich kamarátov a spolu sa s nimi hrali. V Novom roku myslia aj na starkých v Klube dôchodcov a v Domove dôchodcov v Bojniciach. Pripravili pre nich novoročné pozdravy, ktoré im zaslali s prianím Nového roka 2022. Aj keď radšej by im osobne zaspievali, zatancovali a popriali ako po iné roky. Ale veríme, že o rok sa im to už splní.

T: 10.-11.1.2022,Z: Petrisková

3. Tanečný workshop

Pani zima zatiaľ kraľuje bez snehu, tak nám naše kamarátky zo 7. ročníka pripravili tanečný workshop v areáli školy v poobedňajších hodinách na čerstvom vzduchu. Deti tancovali v rytme hudby, súťažili v tanečných zostavách a naučili sa aj krátky tanček. Celý čas prebiehalo hodnotenie detí našimi mladými lektorkami. Celkovým víťazom sa zaslúžene stala Saška Plešková. Za svoj výkon dostala medailu, ostatní šikovní tanečníci boli odmenení malou sladkosťou. Deti boli nadšené a túto činnosť si túžia ešte zopakovať.

T: 12.1.2022,Z: Hejdová

4. Novoročné popoludnie  

13. januára sa deti s pani vychovávateľkou v I. oddelení stretli na obľúbenom Novoročnom súťažnom popoludní. Súťažili o NAJ – novoročnú báseň, koledu, vinš, choreografiu – novoročný darček pre kamarátov. Deti prekvapili a veľmi zodpovedne sa pripravili. Pani vychovávateľka pripravila scenár podujatia.  Podujatie otvoril Tomáško, ktorý zahral na flaute vianočnú koledu. Prekvapením bol Laurinkin prednes básne – darček a poďakovanie pani vychovávateľke. Miško spolu s detským orchestrom zaspievali pieseň Rolničky. Deti recitovali vinše, spievali koledy. Posledným vystúpením bol zlatý klinec programu: gymnastické vystúpenie Livky a Nelky. Všetky deti vystupovali a priali svojim kamarátom Nový rok s láskou a radosťou. Na záver si pochutnali na sladkej odmene. Mimoriadne boli odmenení anjelikom pre šťastie Tomáško, Laurinka, Miško, Nelka a Livka. Podujatie sa nám vydarilo.

T: 13.1.2022,Z: Petrisková

5. Zimné radovánky

5.1 Súťaž v bobovaní

Opäť Perinbaba urobila deťom radosť, potriasla svoje periny a nasnežila. 21. januára si deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou vychutnávali čaro zimy. Pripravili si vhodné zimné oblečenie a hrali sa so snehom. Guľovali sa, tvorili v snehu zámok, kreslo, sviečku a i. Najviac si asi vychutnali a tešili sa keď mohli vyjsť na kopec a spúšťať sa na boboch. Náš školský areál je skutočne hodnotný a vďačný. Deti najskôr nacvičovali jazdu na boboch, vybudovali si dráhu a potom súťažili, kto sa odvezie najďalej. Zvíťazila Tamarka Luptovská. Deti sa tešili a bobovali pokiaľ po nich prišli rodičia. Spokojní s vyštípanými líčkami odchádzali domov. Veď pohyb na čerstvom vzduchu - to je to najhodnotnejšie čo im môžeme poskytovať v školskom klube.

T: 21.1.2022,Z: Petrisková

5.2 Guľovačka

Konečne sme sa dočkali prvého snehu a ideme si ho naplno užívať! Ako prvá je na rade guľovačka, samozrejme žiaci dostali pokyny aby sa nezranili a zábava neskončila zranením niektorého z kamarátov. Snehové gule mohli začať lietať a veru že lietali jedna radosť. Pobehali sme si a do triedy sme sa vracali celí mokrí. Veľmi sa nám to páčilo a tešíme sa na ďalší sneh.

T: 21.1.2022,Z: Hejdová

5.3. Stavanie snežných figurín

Pondelok, 24.1. sme nazvali „Biely“. Napadla snehová perina, ktorá nám poskytla priestor na skvelú zimnú zábavu. Začali sme súťažou v jazde na lopároch. Spúšťali sme sa na kopčeku pri jedálni v trojiciach, pričom vyhrával ten, kto prešiel najdlhšiu dráhu. Na záver sme ako víťaza určili toho, kto bol najčastejšie prvý. Potom sme sa presunuli na školský dvor a sneh sa stal v rukách detí skvelou tvárnou hmotou. Druhá súťaž - v stavaní snežných figurín, deti úplne pohltila. Najkrajším útvarom bola chobotnica, ktorú vytvaroval zo snehu Matúško Pekár. Na záver sa deti, samozrejme poučené o bezpečnosti, pustili do nefalšovanej guľovačky. Je pravda, že napadnutý sneh všetkým tretiakom učaroval, ale spôsobil aj to, že sa mokrí, s červenými lícami tešili z horúceho čaju, ktorý im uvarila pani vychovávateľka v triede.

T: 24.1.2022,Z: Soláriková

5.4 Jazdenie na lopároch

Už sme mali guľovačku a keďže napadlo ešte viac snehu vyťahujeme lopáre a ideme sa spúšťať dolu kopcom na našom školskom dvore. Pri tejto zábave sa ukázalo akí sme dobrí kamaráti, Lopárikov na spúšťanie nebol dostatok pre všetkých, ale deti sa bez hádok vedeli pekne podeliť a športovú pomôcku si požičiavali. Za toto si zaslúžia veľkú pochvalu. Tešíme sa na ďalší sneh!

T: 25.1.2022,Z: Hejdová

6. Tvorivé dielne - zima

Prežívame zimné obdobie a naše deti si vychutnávajú jeho čaro. 25. januára deti s pani vychovávateľkou v I. oddelení tvorili na tému Zima. Rozdelili sa do skupín, určili si vedúceho, spoločne modelovali z plastelíny a dotvárali prácu prírodným materiálom. Deti sú tvorivé, majú bohatú fantáziu a je dôležité, že sa vedia dopĺňať v skupine a spolupracovať. Vytvorili tri hodnotné práce, ktoré nazvali: Zimné radovánky, Zasnežený les, Na školskom dvore. Z prác si urobili v školskom klube hodnotnú výstavku. Ktorá z prác je najkrajšia, ťažko povedať. Všetky sú hodnotné a o to cennejšie, že ich tvorili s láskou a spoločne.

T: 25.1.2022,Z: Petrisková

7. Karnevalové tvorivé dielne

Deti z tretieho a štvrtého oddelenia ŠKD poučené o ľudových tradíciách spojených s fašiangovým obdobím sa pustili do zhotovovania karnevalových masiek z výkresu. Nádherne ich vymaľovali ich a dekorovali rozličným tvorivým materiálom (trblietkami, pierkami, kamienkami). Tie najkrajšie boli vystavené na magnetickej tabuli a ich autori boli odmenení.

T: 25.-27.1.2022,Z: Hejdová, Bošková

8. Stolnotenisový turnaj - odveta

Vďaka turnaji v stolnom tenise, ktorý sme mali v decembri, deti dostali chuť znova súťažiť.  Tretiaci si osvojili pravidlá hry a postupne si osvojujú a vylepšujú aj techniku podania. Deti hrali na troch stoloch. Atmosféra bola skvelá, deti bojovali s nasadením. Tí, ktorí čakali, aby mohli vymeniť hráčov, kamarátov povzbudzovali. Víťazom tretiakov sa stal Marcus Marget. Všetkým účastníkom turnaja patrí pochvala za skvelé výkony a dodržiavanie pravidiel fair  play.

T: 31.1.2022,Z: Soláriková

 

         December                     

 december

          Fotografie  

Mikulášske dielne

Mikulášske dielne sa v štvrtom oddelení niesli v duchu výroby pozdravu pre Mikuláša. Deti mali nachystané obrázky a ich úlohou bolo vyfarbiť a vystrihnúť. Potom do pozdravu napísali alebo nakreslili svoj odkaz pre Mikuláša.

T: 3.12.2021, Z: Bošková

Prvý snehuliak

Aj keď je túto zimu Perinbaba na nás skúpa, predsa trochu nasnežila a naše tvorivé deti v I. oddelení si 6. decembra vychutnávali prvý sniežik. Bez rukavíc ale s radosťou modelovali v snehu prvého snehuliaka a vydaril sa im. Aby mu nebola zima, Mirko mu nasadil na hlavu čiapku a okolo krku šál. Pani vychovávateľka s deťmi ho dozdobili gombíkmi, vytvorili oči, nos a zapichli mu metličku, aby ich strážil. Veď je to prvý snehový strážnik na našom školskom dvore.

T: 6.12.2021, Z: Petrisková

Možno príde Mikuláš

Aj v súčasnej nepriaznivej pandemickej situácii nezabúdame na staré ľudové tradície našich predkov a s napätím očakávame vzácnu návštevu: príchod sv. Mikuláša. Naši prváčikovia ho netrpezlivo očakávajú už pár dní a tešia sa na to, čo im za ich dobré chovanie prinesie vo veľkom vreci. Tretiaci mu dokonca písali listy v podobe sľubov a dobrých skutkov, ktoré splnia počas budúceho roka, aby medzi nich prišiel zas. Deti spievali, hrali sa a zabávali. Hádali hádanky. Správne odpovede boli odmenené drobnou sladkosťou. Všetci celý rok poslúchali a Mikuláš im preto nenápadne schoval v triede veľké vrece čokoládok tvarovaných do svojej podoby.

T: 6.12.2021, Z: Soláriková, Hejdová, Bošková

Opäť prežívame vzácny čas, blížia sa Vianoce. Aj keď trochu netradične predsa 14. decembra prišiel medzi deti v I. oddelení Mikuláš s nošou sladkostí, veď im to pred rokom sľúbil. Deti mu spievali, recitovali, a spolu si zatancovali a zaspievali ich obľúbenú – Hlava, ramená, kolená, palce. Mikuláš im daroval aj mikulášsku čižmičku, v ktorej každý deň nájdu odmenu pre toho najlepšieho.  Deti sľúbili, že sa budú vzorné správať a poslúchať, on  im zato sľúbil, že príde o rok zas.

T: 14.12.2021, Z: Petrisková

Vianočné tvorivé dielne 

Kto by nechcel mať na Vianoce krásne ozdobený stromček? Preto sme v oddelení prvákov vyrobili šikovnými rukami vianočné svietniky (ten najkrajší patril Dorotke Duchovičovej) a dekorácie z obľúbeného materiálu – sadry, ktoré sme prenádherne vymaľovali. V oddelení tretiakov sme venovali tvorivým dielňam dva štvrtky po sebe. Dňa 9. decembra sme zhotovovali z roliek toaletného papiera škatuľky na malé vianočné darčeky a dňa 16. decembra sme zlatými a striebornými farbami maľovali a dekorovali sadrové odliatky v tvare rozličných vianočných symbolov (srdcia, zvončeky, anjeliky, stromčeky), ktorými sme posledný deň v ŠKD ozdobili stromček.

T: 6.12.2021, Z: Hejdová

T: 9.12.2021, Z: Soláriková

Deti v školskom klube sa tešia na Vianoce. Aj tento rok sa pripravujú, aby si ho vyzdobili. Dňa 7. a 15. decembra vyrábali v I. oddelení vianočné ozdoby. S chuťou tvorili vianočné hviezdy a drobné prekvapenie v balíčku. Krásnymi ozdobami zdobili vianočný stromček šťastia. Predvianočnú tajomnú atmosféru si spríjemnili spievaním vianočných kolied a rozprávaním vianočných príbehov.

T: 7.12. a 15.12.2021, Z: Petrisková

Bojujeme v Pekingu so srdcom draka

Naša škola sa zapojila do výtvarnej súťaže vyhlásenej Slovenským olympijským a športovým výborom. Názov súťaže odkazuje na jeden z čínskych symbolov v prepojení na zimné olympijské hry. Výtvarné práce by mali vyjadriť prepojenie Slovenska a Číny v rámci športu a športových zápolení, prípadne prezentovať slovenských športovcov v rámci Misie Peking. Dve štvrtáčky, Dianka zo 4. A a Lianka zo 4.B, vytvorili svoje krásne kresby. Dievčatá siahli po technike kreslenia, kde spojili slovenské tradičné prvky (Čičmany, zámky,..) s čínskymi prvkami (drak, oheň,..). Práce našich žiačok budú reprezentovať našu školu v Bratislave a možno aj v Pekingu. Držíme palce.

T: do 15.12.2021, Z: Bošková

Stolnotenisový turnaj

Vďaka mimoriadnej situácii (nízky počet detí) sme mohli usporiadať stolnotenisový turnaj.  V utorok, 7. decembra 2021, súťažili prváci a vo štvrtok, 16.12.2021, tretiaci. Deti hrali na troch stoloch síce v malom počte, ale naplno. Športová atmosféra bola úžasná, deti bojovali s nasadením a navzájom sa aj povzbudzovali. Víťazom prvákov sa stal Mateo Marco Marget. Turnaj tretiakov skončil bez víťaza. Za vynikajúci výkon a súťaženie v duchu fair – play všetkým účastníkom turnaja tlieskame.

T: 7.12.2021, Z: Hejdová

T: 16.12.2021, Z: Soláriková

Vianočná besiedka

Na posledný deň v ŠKD v tomto kalendárnom roku sa deti v I. oddelení veľmi tešili. Nastal čas rozlúčiť sa so starým rokom. V úvode si rozprávali o Vianociach, veď sa na nich všetci tešia. Každý sa snažil povedať nejakú peknú myšlienku,  predsavzatie. Za odmenu si vybrali sladkosť z mikulášskeho košíka. Deti v I. oddelení veľmi radi spievajú a tancujú. Aká by to bola vianočná besiedka a rozlúčka bez tanca. Tancovali, spievali, tešili sa. Šťastné, s červenými líčkami sa lúčili, priali si krásne Vianoce a už sa tešia keď sa opäť stretnú v Novom roku 2022.

T: 17.12.2021, Z: Petrisková

Slávnostné zdobenie vianočného stromčeka

V druhom oddelení sa posledný decembrový deň v ŠKD niesol v duchu rozlúčky so starým rokom. Tretiaci si rozprávali o prípravách Vianoc, na ktorých sa podieľajú doma a o darčekoch na ktoré sa tešia. Počúvali sme vianočné koledy, občerstvovali sme sa suchým vianočným pečivom a maľovali sme ešte vianočné ozdôbky odliate zo sadry, ktoré sme si hrdo odniesli domov ako vlastnoručne zhotovenú dekoráciu. Potom sme spoločne za sprievodu reprodukovanej hudby (najznámejších vianočných melódií) zdobili vianočný stromček ŠKD, umiestnený v spoločných chodbových priestoroch vlastnoručne zhotovenými ozdôbkami. Na záver sme si spoločne popriali si šťastné a veselé Vianoce a hlavne pevné zdravie v Novom roku 2022.

T: 15.12.2021, Z: Hejdová

T: 17.12.2021, Z: Soláriková

 

                November                

fotografie
           Fotografie

Halloween

Halloween je keltský sviatok, ktorý sa oslavuje 31. októbra.  Podľa povery mali čarodejnice v túto noc obrovskú moc sprevádzať zlých duchov. Strašidelné kostýmy a masky, či hrôzostrašné líčenie na tvár slúžili ľuďom na ochranu pred duchmi. Dnes je ale tento sviatok plný zábavy pre deti aj dospelých. Sprevádzajú ho tradičné symboly ako vyrezávané tekvice, netopiere, masky či strašidlá. V tomto roku sme Halloween oslavovali počas jesenných prázdnin. Tak prváci a tretiaci v ŠKD pracovali v tvorivých dielňach deň pred nástupom na prázdniny a deň po prázdninách, 2. novembra 2021.Vyrábali z papiera netopierov a oranžové tekvice, ktoré im dnes zdobia triedy a nástenky. Poďakovanie vychovávateliek p. Hejdovej a p. Solárikovej patrí hlavne rodičom, ktorí prispeli k halloweenskej atmosfére triedy dekoráciami a tekvičkami rôznych veľkostí, farieb a tvarov.

T: 2.11.2021,Z: Hejdová, Soláriková

Svietiace tekvičky

Počas jesene zberáme zo záhrad zeleninu, ovocie a iné plody, aby sme si urobili zásoby na zimu. V tomto období už tradične zdobíme v I. oddelení ŠKD tekvičky. Aj tento rok, 4. novembra  sa na  podujatie deti tešili a zodpovedne pripravili. Najväčšiu tekvičku priniesol Oliverko. Všetci si priniesli pomôcky: veľkú lyžicu a pracovnú zásteru. Pani vychovávateľka tekvice vyrezala, aby si neublížili nožom a deti potom tekvice vydlabávali a zdobili. Bývalo zvykom, že si ľudia z tekvíc vyrábali svetlonosy, ktoré dávali na okná, aby strážili ich príbytky. Aj my sme naše  tekvičky oživili,  zapálili sme v nich sviečku. Takto sme si pripomenuli aj nedávny Sviatok všetkých svätých a tak sme prejavili úctu k životu. Vyzdobených kamarátov sme aj pomenovali a to po deťoch, ktoré ich priniesli: Oliverko, Nico, Dianka, Janíčko. Činnosť nám budú spríjemňovať svojou vôňou a my sa budeme o nich starať.

T: 4.11.2021,Z: Petrisková

 Chute domova

Výstavku jesenných tekvičiek v našich triedach sme v stredu, 10.11.2021 doplnili o ďalšie plody jesene. Zážitkovou formou sme si tak preverili, či poznáme rôzne druhy ovocia a zeleniny vypestované v našich záhradách. Prekvapilo nás, že tretiaci nespoznali kel a patizón, s čím šikovní prváci nemali žiadny problém. U obidvoch skupín detí bol však najväčší problém s rozlíšením cukety a uhorky pre ich vzájomnú podobu. Výstavka ovocia a zeleniny bola spojená aj s jeho ochutnávkou orieškov, jedlých gaštanov, čučoriedok a jabĺčok, po ktorých sa doslova „zaprášilo“. Popri ochutnávke sme sa porozprávali o jedlách, ktoré mamičky pripravujú z vystavenej zeleniny a ovocia. Potom sa v druhom oddelení súťažilo. Tretiaci sa rozdelili do skupín. Každá skupina si vytiahla vitamín, ku ktorému dostala písomné informácie o jeho prospešných vlastnostiach a jeho výskyte v ovocí a zelenine. Úlohou každej skupiny bolo označiť vystavené plody druhom vitamínu a zároveň vypísať na tabuľu, v akých druhoch jesenného ovocia a zeleniny sa vyskytuje. Na druhý deň, 11. novembra 2021, pokračovali tretiaci v súťaži. Každá skupina prezentovala získané poznatky pred ostatnými deťmi. Tak sme sa spoločne dozvedeli o dôležitosti a potrebe vitamínov pre zdravé fungovanie nášho organizmu. Na záver, po likvidácii výstavky, dostal každý pracovný list, na ktorom označil a vyfarbil ovocie a zeleninu, ktoré na Slovensku zbierame na jeseň a označil ho vitamínom, ktorý obsahuje. Veríme, že sme touto zážitkovou formou rozšírili vedomosti detí a zároveň sme ich motivovali, aby zaradili do svojho jedálnička dostatok „doma vypestovaného“ ovocia a zeleniny.

T: 10.-11.11.2021,Z: Soláriková Hejdová

Radosť z práce

Jeseň je ročné obdobie spojené s prácami na pozemku. V pondelok, 15.11.2021, po príchode na školské ihrisko sme zistili, že na susednom trávniku je vytvorená dlhá súvislá kopa lístia, ktoré nazhŕňal pán školník. Najprv sme sa z lístia tešili a aj sme sa v ňom vybláznili. Potom sme sa s plnou vážnosťou rozhodli, že pomôžeme pri úprave areálu školy. Pustili sme sa preto do tradičných jesenných prác: hrabali sme lístie a uskladňovali sme ho do igelitových vriec. Deti pracovali s nadšením a odchádzali s pocitom, že urobili kopec prospešnej práce.

T: 15.11.2021,Z: Soláriková

Vitamínové popoludnie a Súťaž o nevydarené ovocie

Pani vychovávateľky v ŠKD v rámci činností venujú veľkú pozornosť zdravému spôsobu života detí. Dôležitým činiteľom je aj zdravá strava s veľkým množstvom vitamínov. 16. novembra deti s pani vychovávateľkou v I. oddelení zorganizovali  Vitamínové popoludnie a súťaž  O nevydarené ovocie. Deti priniesli ovocia a zeleninu netradičnú, takú ako ich pani príroda vytvorila. Najviac zaujali výtvory: ujo s boľavým uchom, mikrofón, papričkova rodinka, kvietok, ufón a i. Deti si na Vitamínové popoludnie priniesli aj vitamíny, ktoré konzumovali. Deti s najzaujímavejšími výtvormi boli odmenené tak trochu netradične – banánom. Všetkým zúčastneným pani vychovávateľka pripravila zdravé občerstvenie – nakrájala im jabĺčka. V druhej časti popoludnia deti kreslili Vitamíny. Na záver si spolu zaspievali a zatancovali. 18. novembra na výtvarnej súťaži S Covidom sa nekamarátim si deti pripomenuli, aké je dôležité chrániť si zdravie v dnešnej dobe. Deťom sa práce vydarili, najkrajšie však nakreslila Dianka Lachká. Z tých najkrajších si deti urobia výstavku.

T: 16.11.2021,Z: Petrisková

Zima a jej čaro

V 4. oddelení ŠKD sa tvorilo. Pani vychovávateľka nachystala na výkres anjelov, stromčeky a zasnežené krajinky. Deti vyfarbovali, vystrihovali a lepili tak, aby vznikol 3D efekt. Vyhotovené dielka si hneď odnášali deti domov, pretože sa im naozaj vydarili a chceli sa o radosť a nadšenie podeliť so svojimi najbližšími.

T: 16.11.2021, Z: Bošková

V treťom oddelení sa naši prváci zahrali na „maliarov“. Ich témou bola „Zima a jej čaro“. Namiesto plátna im poslúžili drevené odrezky, ktoré pre nich pripravila pani vychovávateľka. Na namaľované drevo potom lepili vystrihnuté artefakty a vytvorili tak čarovné 3D obrázky.

T: 16.-18.11.2021, Z: Hejdová

Svetový deň detí

Svetový deň detí nadobudol vo štvrtom oddelení ŠKD na dôležitosti. Riadeným rozhovorom si s pani vychovávateľkou pripomenuli Deklaráciu práv detí. Táto téma deti zaujala a niektorých z nich prekvapil aj celkový rozsah práv. S rozšíreným právnym vedomím, ktoré v piatok nadobudli, môžeme dúfať, že raz ako dospelí budú pevným pilierom právneho štátu.

T: 19.11.2021, Z: Bošková

 Vianočná pohľadnica

Už druhý rok sa naše ŠKD zapojilo do výtvarnej súťaže Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Návrh vianočnej pohľadnice“. Deti zo štvrtého oddelenia boli veľmi tvorivé. Kreslili snehuliakov, soby, zimné krajinky. Najkrajšie sme vybrali a poslali do Bratislavy, kde odborná porota vyberie najkrajšie návrhy a tie následne ocení. Už teraz sa deti môžu tešiť z toho, že dostanú malú vecnú odmenu.

T: do 18.11.2021, Z: Bošková

V pondelok, 22. novembra 2021, zhotovovali deti z druhého oddelenia (tretiaci) vianočné pozdravy, ktoré bude naša škola zasielať partnerským organizáciám. Počínali si veľmi zručne. Strihali z farebného papiera, lepili, zdobili tvorivým materiálom a vytvárali tak koláž v podobe zimnej krajiny. Tie najkrajšie sme odovzdali pánovi riaditeľovi, ktorý našu snahu ocenil pochvalou.

T: 22.11.2021,Z: Soláriková

 

  Október 2021                                                                                Fotografie

1. Smajlíkovo

Pri príležitosti Svetového dňa úsmevu sme si zorganizovali zábavnú súťaž „Vtipnejší vyhráva“. V prvom kole si deti losovali vtipy napísané na papierových výstrižkoch, ktoré si najprv prečítali a potom improvizačne interpretovali spolužiakom. V druhom kole hovorili spontánne vlastné vtipy, ktoré neodzneli v prvom kole a ktoré považovali oni za najzábavnejšie. Okrem toho, že sme sa spoločne dobre zasmiali, vyhodnotili sme si najlepších rozprávačov, ktorí dostali sladkú odmenu od p. vychovávateľky. Spoločnou odmenou pre všetkých zúčastnených bolo vystúpenie Vivienky Lúdikovej, ktorá nám zahrala na husličkách a pozorní poslucháči sa pokúšali uhádnuť melódie, ktorá odzneli. Takýto úsmevný bol prvý október v oddelení tretiakov.

T: v texte Z: Soláriková

2. Tvorivé dielne – Jeseň

Deti s pani vychovávateľkou z I. oddelenia ŠKD si vychutnávali krásy jesene na vychádzke v kúpeľoch, kde zbierali aj plody jesene: gaštany, listy a i. V dňoch 4.- 6. októbra sa stretli na jesenných dielňach kde tvorili. Podarili sa im vytvoriť z gaštanov rôzne zvieratka, postavičky, autíčka. Z prírodného materiálu vytvorili zaujímavé jesenné aranžmá: Gaštankovia, Relax v lese, Lesný sen, Zablúdený koník a iné. Tí najšikovnejší boli odmenení drobnou odmenou a odmienkou do Fenoména. Z krásnych výrobkov vytvorili  krásnu výstavku na chodbe školy a v školskom klube, aby tak potešili aj ostatné deti.

T: 4.- 6.10.2021 Z: Petrisková

3. Odliatky zo sadry

7. októbra 2021 sa prváci pokúsili vyrobiť sadrové odliatky. Pre dievčatá boli pripravené formičky v tvare sladkého koláčika a pre chlapcov malé autá. Deti začali najskôr miešaním sadry. Chvíľku im trvalo nájsť správny pomer vody a sypkej zmesi, no napokon to s pomocou p. vychovávateľky zvládli. Zmes potom nalievali do plastových formičiek a nechali zaschnúť. Po vyklopení ich zdobili farbami a trblietavými flitrami. Výrobkami sme si vyzdobili triedu.

T: v texte Z: Hejdová

4.  Deň starých rodičov, Mesiac úcty k starším

V rámci mesiaca úcty k starším sme sa v oddeleniach prvákov, tretiakov a štvrtákov zhovárali o starých rodičoch. Hovorili sme o tom, kto akých starých rodičov má, čo pre neho znamenajú, a čo môže každý z nich urobiť, aby ich potešil. Okrem príležitostnej fyzickej pomoci sme sa dohodli aj na zhotovení darčeka. Odovzdáme im ho ako prejav úcty na Deň starých rodičov. Prváci namaľovali svojich starých rodičov na výkres, obrázok zarámovali ozdobenými drevenými paličkami a podpísali. Tretiaci vyrábali „Šťastný domov“ - domčeky z drevených paličiek, ktoré vymaľovali farbami podľa toho skutočného, v ktorom starí rodičia bývajú. Štvrtáci zas maľovali obrázok starých rodičov v tvare srdiečka zaveseného na drevenej paličke. Verím, že z darčekov a zo spoločného stretnutia mali rovnakú radosť starí rodičia, ako aj vnúčatá, ktoré im s láskou darček pripravovali.

T: 8.10.2021 Z: Hejdová

T: 11.10.2021 Z: Soláriková, Bošková

V mesiaci októbri už tradične častejšie hovoríme o našich starkých. Bývalo zvykom, že deti s pani vychovávateľkou pripravili milý kultúrny program a chodili starkých pozdraviť a potešiť  do Klubu dôchodcov a Domova dôchodcov. Aj keď momentálna situácia im nedovolí navštíviť ich, nezabúdajú na nich. Deti z I. oddelenia ŠKD s pani vychovávateľkou vytvorili pre nich krásne pozdravy s milým prianím a poslali ich starkým poštou. Aspoň takouto formou sa im chcú poďakovať a povedať im že si ich vážia a myslia na nich.

T: 13-14.10.2021 Z: Petrisková

5. Beseda v knižnici

Počas odpočinkovej činnosti deti v I. oddelení s pani vychovávateľkou čítali knihu Pán Guľôčka, ktorú si zapožičali v knižnici. 15. októbra navštívili knižnicu. S tetou knihovníčkou besedovali o prečítanej knihe. Príbehy o pánovi Guľôčkovi a jeho kamarátoch deti zaujali a bavili a preto aj beseda bola pútavá. V druhej časti deti tvorili motýlika pre pána Guľôčku a potešili ich aj ružové okuliare, ktorými ich prekvapila teta z knižnice. Presunuli sa do detského oddelenia kde si zapožičali knihy a relaxovali s knihou. Deti sa tešia už na ďalšie stretnutia v knižnici, ktoré sú vždy hodnotné.

T: 15. 10. 2021 Z: Petrisková

6.  Šarkany - tvorivé dielne

Veterné počasie je charakteristické pre jesenné obdobie. Tretiaci a štvrtáci sa preto pustili do zhotovovania vlastných originálnych šarkanov. Ich výroba pozostávala z obkresľovania a vystrihovania makety z výkresu, maľovania a zdobenia podľa vlastnej fantázie. Deti si zvlášť precvičili svoju jemnú motoriku a zručnosť pri vyhotovení šarkanieho chvosta, na ktorý použili prevažne motúz a krepový papier. Na šarkanoch sme pracovali tri dni. Po ukončení prác si každé dieťa pripravilo prezentáciu svojho šarkana na celkové vyhodnotenie, ktoré nás o pár dní čakalo.

T: 18.-20.10.2021 Z: Soláriková, Bošková, Hejdová

Čas jesene je aj časom radosti našich deti, je to aj čas Šarkaniád. 18. – 20. októbra deti v I. oddelení ŠKD vyrábali šarkany. Na tento deň sa aj s pomocou svojich rodičov zodpovedne pripravili. Priniesli si prírodný materiál, mašličky, ozdôbky, trblietky a iné pomôcky a tvorili. Prejavili svoju fantáziu, tvorivosť a chuť pracovať v kolektíve. Vyrobili krásne šarkany: malé, veľké, farebné, rôzne zvieratká, ročné obdobia a i. Tvorili ich s láskou, veď sa s nimi chystajú na Šarkanie preteky.

T: 18.-20.10.2021 Z: Petrisková               

7. Farebná jeseň – vychádzka

20. októbra bol slnečný deň. Tretiaci sa vybrali na vychádzku do kúpeľov. Cestou vnímali farebnú hru jesene a všetky čarovné zmeny, ktoré v tomto ročnom období v prírode prebiehajú. Vychádzkový krok striedali zastavenia spojené so zberom jesenných plodov a listov. Vyzbierané prírodniny (listy, gaštany, šišky, šípky, žalude..) použijeme pri tvorivých dielňach.

T: v texte Z: Soláriková

8.  Šarkaniáda

V úvode podujatia sme jednotlivo prezentovali šarkany a vzájomne hodnotili. Pri hlave každého šarkana bol pohárik, do ktorého každé dieťa hodilo svoj „hlas“(farebnú guličku).  Päť šarkanov, ktoré získali najviac hlasov, bolo odmenených p. vychovávateľkou. Najkrajšie šarkany zdobia aj okná ŠKD. Po slávnostnom vyhodnotení ožil aj školský dvor, na ktorom sa stretli tretiaci a štvrtáci na „Šarkaních pretekoch“. Počasie im prialo iba čiastočne. Bolo pekne, ale nefúkal vietor. Napriek tomu šarkany lietali súbežne s utekajúcimi deťmi. V súboji „O najrýchlejšieho šarkana“ zvíťazili všetci, ktorí si šarkana priniesli. Víťazi boli odmenení drobnými cenami. Šarkanie preteky sa aj tento rok vydarili.

T: 25. 10. 2021 Z: Soláriková, Bošková

Konečne nastal deň Šarkaních pretekov, na ktorý sa deti pripravovali a veľmi tešili. 27. októbra sa deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou stretli na Šarkaních pretekoch, aby si zasúťažili. Šarkanie preteky otvorila pani vychovávateľka a deti hádali jesenné hádanky. Súťažilo sa v 2 disciplínach: - O najkrajšieho šarkana a O najrýchlejšieho šarkana. Pri hodnotení O najkrajšieho boli hodnotené najmä tie, ktoré deti vyrobili. Ťažko bolo vybrať toho najkrajšieho, všetky boli veľmi zaujímavé.Na školskom ihrisku bolo veselo, premávali po ňom veselé šarkany a deti hrali naháňačku. V súťaži O najrýchlejšieho zvíťazila Viki. Víťazi boli odmenení drobnými odmenami a všetci sladkosťou. Deti zo šarkanov po jesenných prázdninách pripravia výstavku, aby tak potešili aj ostatné deti a pani učiteľky.

T: 27. 10. 2021 Z: Petrisková

10.  Halloween

V úvode podujatia sme zisťovali prečo vlastne oslavujeme obľúbený Halloween? Zistili sme, že pôvodné korene tohto sviatku siahajú do súčasnej Európy. V noci z 31.októbra na 1.novembra oslavovali škótski Kelti koniec žatvy a zakladali rituálne vatry, ktorých očistná moc ich mala chrániť pred príchodom zimy. Od 16. storočia bolo zvykom chodiť v strašidelných kostýmoch od domu k domu a výmenou za básničku alebo koledu dostať nejaké potraviny. Tento sviatok a jeho tradície prešli po stáročia vývojom až do dnešnej podoby. Dnes má tento sviatok zábavný charakter a svoje symboly. K Halloweenu patrí oranžová a čierna farba. Oranžová symbolizuje jesenný zber a čierna temnotu a smrť. Charakteristickými symbolmi sú vydlabané, svetielkujúce tekvice, ktoré mali uľahčiť koledníkom orientáciu v teréne, netopiere, pavúky, čierne mačky, čarodejnice. Tvorivé dielne tretiakov boli preto zamerané na maľovanie a vystrihovanie tekvíc, netopierov a duchov. Pri práci sme si čítali strašidelné príbehy a na záver sme si vystavili hotové práce.

T: 26.10. 2021 Z: Soláriková, Bošková, Hejdová                             

11. Môj naj-zážitok z prázdnin

Druháci, tretiaci a štvrtáci spracovali svoje prázdninové zážitky výtvarnou formou. Technika bola ľubovoľná a najlepšie práce budú zaslané do súťaže CVČ Prievidza „Spomienky na leto“. 

T: predĺžený do 12.11. 2021 Z: Soláriková, Petrisková, Bošková

12.  Spomienka na blízkych

Pri príležitosti blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a následnej Pamiatky zosnulých sme si v oddelení tretiakov pripravili tvorivé dielne zamerané na výrobu dekoračných predmetov na hroby zosnulých príbuzných. Vyrábali sme venčeky zo šišiek, ktoré sme natierali bronzovou akrylovou farbou a zdobili prírodným materiálom (farebnými listami, machom, gaštanmi, žaluďmi, drevenými paličkami, jutovým motúzom). Zhotovené výrobky položíme na hroby svojich starých rodičov ako prejav piety a úcty.

T: 27.10.2021 Z: Soláriková

13. Strom

Pani vychovávateľky Soláriková a Hejdová zhotovili pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov z prírodného materiálu veľký dekoračný strom. Umiestnili ho v spoločných chodbových priestoroch ŠKD a jeho úlohou bude prezentovať práce detí, ktoré zhotovia v jesenných tvorivých dielňach. Deti si naň už zavesili jabĺčka z kartónu, ktoré vyrábali v septembri.

T: 27.10.2021 Z: Soláriková, Hejdová                        

                 

 

September 2021                                                                            Fotografie

1. Adaptácia prvákov a nových detí v ŠKD

Súčasťou adaptačného procesu nových detí v ŠKD – prváčikov, bolo ich oboznámenie so Školským poriadkom ŠKD, pravidlami BOZP v ŠKD, režimom dňa, v ŠKD a spôsobom stolovania v ŠJ. Deti si spoločne s pani vychovávateľkou vytvorili pravidlá spolunažívania, slušného správania sa a vzájomnej komunikácie, ktoré budú rešpektovať počas celého školského roka.

T: september 2021, Z: Hejdová

2. „Môj naj-zážitok z prázdnin“

V jednotlivých oddeleniach ŠKD prebieha v mesiacoch september a október výtvarná súťaž na tému „Môj naj-zážitok z prázdnin“ spojená s výstavkou prác. Deti môžu použiť ľubovoľnú techniku, pričom najkrajšie práce budú ocenené, vystavené a zaslané do CVČ Prievidza do okresnej súťaže „ Spomienky na leto“.

T: september 2021, Z: Soláriková, Petrisková, Hejdová

3.  Vyhlásenie celoročnej hodnotiacej súťaže

Začal nový školský rok. Deti z I. oddelenia sa usmiate stretli v školskom klube. Letné prázdniny boli krásne, poniektorí z nich prežili krásne chvíle aj v Letnom školskom klube s pani vychovávateľkou Petriskovou, ale chýbali im počas prázdnin kamaráti. Rozprávali si zážitky z prázdnin, nakreslili pekné práce, z ktorých urobili výstavku. Začal nový školský rok, deti sa tešia na činnosť a podujatia v školskom klube. 6. septembra vyhlásili už tradičné celoročné súťaže – Fenomén I. oddelenia, Naj chlapec I. oddelenia a Naj dievča I. oddelenia a Anketu činnosti I. oddelenia. Súťaže ich motivujú, hodnotia a vedú k zodpovednosti a samostatnosti. Už sa tešia koho vyhlásia na konci roka za Fenoména a Naj chlapca a Naj dievča. Všetci majú rovnaké šance.

T: 6.9.2021, Z: Petrisková

V 2. oddelení ŠKD sa deti s pani vychovávateľkou dohodli na tradičnej celoročnej súťaži „TOP - chlapec a TOP – dievča“. Súťažiť sa bude v slušnom správaní, v dodržiavaní prijatých pravidiel, udržiavaní poriadku a zapojení do aktivít ŠKD. Hodnotiť ich bude pani vychovávateľka, deti navzájom a zároveň každý sám seba. Úspešný výsledok závisí iba na nich.                                                                        

T: 3.9.2021, Z: Soláriková

4. „Krásy jesennej prírody“

V oddelení tretiakov sme si hovorili o zmenách, ktorými prechádza naša príroda na jeseň. Urobili sme si vychádzku v školskom areáli, nazbierali sme si do papierových škatúľ prírodniny a tvorivé dielne mohli začať. Pracovali sme v piatich skupinách na plagátoch (veľkých formátoch papiera). Téma propagácie bola „Krásy jesennej prírody“. Najkrajšie tri práce boli vystavené v triede a autori boli odmenení malou sladkou odmenou.

T: 6.9. 2021, Z: Soláriková

Naša krásna jesenná príroda inšpirovala pri práci aj našich prvákov. Pri tvorbe z prírodných materiálov, ktoré si spoločne nazbierali, niečo si priniesli aj z domu, z machu, šišiek, konárikov, húb, listov a kamienkov vznikali na školskom dvore podľa fantázie detí krásne malé krajinky, ostrovy, dokonca aj jazierka. Slnečné počasie, dobrá nálada a fantázia detí pomohli vytvoriť zaujímavé dielka.

T: 13.9. 2021, Z: Hejdová

5. Jesenná výzdoba

Cieľom zhotovenia jesennej výzdoby bolo umocniť a preniesť atmosféru tohto krásne farebného ročného obdobia do priestorov ŠKD. Tvorivé dielne boli zamerané na maľovanie, vystrihovanie a lepenie papierových makiet, ktoré predstavovali výjavy jesennej prírody. Maľovali sme vo všetkých oddeleniach: zvieratká (ježkov, vtákov a veveričky), rôzne druhy listov, jabĺčka aj dáždniky. Všetky práce zdobia naše triedy a spoločné priestory ŠKD.

T: 7.9. 2021, Z: všetky vychovávateľky

6. Deň gramotnosti

Cieľom projektu bolo prehĺbiť čitateľskú a finančnú gramotnosť detí zážitkovými metódami. Na úvod si každý individuálne prečítal krátky text a následným zodpovedaním otázok sme si overili, či mu každý porozumel. Zaujímavejšie aktivity nás čakali vo finančnej oblasti. Ukázali sme si jednotlivé bankovky a mince a vyčíslili hodnotu, ktorú predstavujú. Hovorili sme o tom, kde sa používajú (eurá = mena v krajinách EÚ) a čo všetko by sme si za ne mohli kúpiť. A aby deti dokázali sami nakupovať, precvičili sme si, či ich vieme „spočítať“. Každý dostal pracovný list s úlohou rozpísať z akých mincí a bankoviek zloží určenú hodnotu. Všetci, ktorí vypracovali úlohy správne, boli odmenení. Takto poučení sme začali súťažiť. Tri družstvá (modrí, žltí, červení) sa snažili vytriediť rovnaké množstvo mincí podľa ich skutočnej hodnoty za čo najkratší čas. Zvíťazili červení, na druhom mieste sa umiestnili modrí a najdlhšie to trvalo žltým. Na záver sme si zahrali rolovú hru „Na reštauráciu“. V úvode sme si rozdelili role: kuchárky, časníčky, pokladníčka, hostia, majitelia firmy. Pripravili sme si priestory: kuchyňu, reštauračné stoly, stolík s pokladňou a peniazmi na vydávanie. Zamestnanci reštaurácie si spoločne s vedením zostavili jedálny lístok s vlastným cenníkom, napísali knihu sťažností a otvorili reštauráciu. Potom prišli hostia a usadili sa. Každý mal rovnaký obnos peňazí zložený z rôznych bankoviek. Platili čašníčke, ktorá im od pokladníčky priniesla účet. Niektorí hostia boli nespokojní a urobili zápis do knihy sťažností. V konečnom dôsledku sme sa ale bavili všetci a deti sa prejavili ako typickí dospelí. Niektorí boli veľmi šetrní, druhí rozhadzovali a niektorí sa chceli „obohatiť“ dohodou na nízkej cene...

T: 9.9.2021, Z: Soláriková

7. Knižničná oberačka

Každý rok na jeseň organizuje mestská knižnica „oberačku“. Tej tohtoročnej sa tretiaci, deti z 2. oddelenia ŠKD, zúčastnili 10. septembra. Začala sa veršami z úst knihovníčky p. Katky Gabrišovej, ktorá pre nás toto podujatie pripravila. Potom začala skutočná oberačka jabĺk z „rozprávkovníkov“. Jablonky tam pôvodne zasadili spisovatelia, ktorí našu knižnicu v minulosti navštívili. Deti oberali so zápalom a zároveň opatrne, aby mladým stromčekom neublížili. Nechali iba jedno jabĺčko – pre vtáčiky. Nechýbala ani tvorivá dielňa. Deti tvorili vlastné jabĺčka omotávaním vlny na kartónovú šablónu. Pri práci, ktorá ich veľmi bavila počúvali rozprávku „Zázračné jablko“. Potom sa deti podpísali do kroniky a individuálne si vybrali knihy na čítanie. Dohodli sme sa, že budeme čítať aj spoločne v ŠKD. Vybrali sme si knihu A. Gregušovej „Červík Ervín“. Milým prekvapením na záver bola ochutnávka vyzbieraných jabĺčok a  jablčných produktov (koláčiky, sušené jabĺčka,ovocná šťava), ktorú pre nás vlastnoručne pripravila pani Katarína Gabrišová. Ďakujeme za skvele strávené popoludnie a účinnú motiváciu detí k čítaniu.

T: 10.9.2021, Z: Soláriková

8. Tajomstvo čokolády

Na Medzinárodný deň čokolády sme si pripravili projektové aktivity, ktorých cieľom bolo poukázať na prospešné vlastnosti najpopulárnejšej sladkosti na svete. Vedľajším cieľom bolo rozoznávať jednotlivé druhy čokolády z hľadiska jej energetickej hodnoty a zdravej výživy. Deti sa v úvode o čokoláde dozvedeli niekoľko zaujímavostí, ako napr. či rastie na strome, kto zje najviac čokolády na svete, či biela čokoláda je tiež čokoláda, či sme po nej šťastní, či je vôbec zdravá, kedy je svetový deň čokolády, alebo aké umelecké diela sa na svete z čokolády už vyrobili.. V prezentácii deti uvideli ako vyzerajú kakaové bôby a jednotlivé štádia výroby čokolády. Potom sa rozdelili do skupín a súťažili

v zábavnom teste „Čo vlastne vieš o čokoláde?“. Na záver na všetkých čakala ochutnávka čokolády rôznych druhov.

T: 13.9.2021, Z: Soláriková a 14.9.2021, Z: Hejdová

9. Prehliadka slov. hradov a zámkov

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sme navštívili Pieskové sochy Bojnice. Cieľom tohto projektu bolo poznať významné kultúrne pamiatky našej krajiny a uvedomiť si význam a bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva. Deti videli slovenské hrady postavené z piesku, poznávali ich históriu, typické znaky a región, s ktorým sú spojené. Na záver sa pokúsili vybudovať vlastné stavby na veľkom pieskovisku v areáli výstaviska. Radostným zakončením popoludnia bolo hranie na preliezkach na blízkom ihrisku a chutná zmrzlina.

T: 14.9.2021, Z: Soláriková

10. Jesenné tvorivé dielne

Okolo nás vidíme v záhradkách dozrievať jabĺčka a preto že sú zdravé, chutné a krásne, rozhodli sme sa kombinovanou technikou strihania a zdobenia farebnou vlnou, vytvoriť farebnú dekoráciu na výzdobu našej triedy. Bola to trošku náročnejšia práca, ale malé šikovné pršteky prvákov dokázali pracovať na 100 percent. A okná v triede nám zdobia vlnené jabĺčka, pričom každý obdivuje to svoje...

T: 21.9. 2021, Z: Hejdová

11. Jesenná vychádzka do kúpeľov

Opäť prežívame jesenný čas. V piatok 24. septembra sa vybrali deti z I. oddelenia ŠKD s pani vychovávateľkou na jesennú vychádzku do kúpeľov. Zodpovedne sa na ňu pripravili, vhodne sa obliekli, obuli a do ruksaku im maminky pripravili občerstvenie. Vychádzkovým krokom pozorovali pamiatky a krásy nášho mesta. Prešli Hurbanovým námestím, okolo zámku, popri Čajke a prišli do kúpeľov. Naše kúpele sú ozaj krásne v každom období. Zvlášť počas jesene. Všade vládol pokoj. Deti vnímali farby jesene, padajúce listy, zbierali gaštany a iné dary prírody. Prešli k jazierku popri Bašte, kde uvideli aj nevestu so ženíchom, bol to pre nich zážitok. Popri jazierkach, v ktorých krásne kvitne lekno, sledovali kačky, rybky a počítali žabky, ktoré ich snáď najviac potešili. Na záver sa občerstvili a relaxovali a hrali sa na preliezkach. Spokojní sa vracali s vychádzky domov, zbierali listy a tešili sa z krásnej prírody. V škole na nich čakali spokojní rodičia.

T: 24.9.2021, Z: Petrisková

12. „Každý preskok sa počíta“

V rámci tejto športovej súťaže bolo naším cieľom zvyšovať telesnú kondíciu detí. Zároveň sme deti viedli k osvojeniu techniky skokov na švihadle rôznymi spôsobmi. Zistili sme totiž, že mnohé deti (zvlášť chlapci) nezvládajú základnú techniku preskoku. Víťazom boli pochopiteľne s veľkou prevahou dievčatá. Najviac skokov znožmo predviedla M. Medvecová a A. Krascsenicsová.

T: 29.-30.9.2021, Z: Soláriková

 

Jún 2021 v ŠKD                                                                                    Fotografie

Medzinárodný deň detí  

T: 1.6.2021- Z: Soláriková a všetky vychovávateľky

Prvého júna, pri príležitosti „Medzinárodného dňa detí“, čakali na deti súťaže na asfaltovom ihrisku pred školou: preteky na kolobežkách a prekážková dráha so športovými stanovišťami. Súčasťou podujatia boli aj zaujímavé atrakcie na školskom dvore: maľovanie na tvár, prezentácia modelov dopravných prostriedkov z dielne modelárov zastrešených v Združení technických a športových činností Bojnice a prezentácia práce záchranných zložiek: hasičov a mestskej polície. Deti s nadšením hasili fiktívny požiar v originálnych helmách, skúšali záchranu obetí požiaru, niesli sa na nosidlách, obdivovali vybavenie hasičského a policajného auta, alebo nacvičovali „fúkanie“ do trubičky od testera alkoholu pre „neposlušných“ vodičov. Od člena MsP si deti odnášali nálepky s varovnými, preventívnymi nápismi o bezpečnom správaní, ktoré si lepili na zošity alebo kolobežky. Neopakovateľné čaro mali pre deti výrobky našich modelárov: hasičské auto, ktoré striekalo vodu, veľké terénne auto, ktoré mohli riadiť, modely lodí a lietadiel, alebo vláčikové dráhy. Najdlhší rad bol na maľovanie na telo, ktoré zabezpečovala pani uč. Lipovská so žiačkami z deviateho ročníka. Dievčatá dokázali deťom namaľovať, čo si rozkázali: psíkov, srdiečka, motýle, hady aj škorpióny.. Bohatý program ukončila rýchlostná súťaž na kolobežkách. Pre nás boli najväčšou odmenou „spotené“, ale šťastné úsmevy detí.

Svetový deň životného prostredia

T: 3.6.2021- Z: Hejdová a 4.6.2021-Z: Soláriková

Tohtoročná kampaň Svetového dňa životného prostredia, vďaka iniciatíve OSN, sa nesie v duchu hesla “Čas pre prírodu“. Má vzdelávať verejnosť o dôležitých hodnotách, ktoré nám poskytuje príroda a zdôrazňovať potrebu na jej ochranu. Potraviny, ktoré jeme, vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme a klíma, vďaka ktorej je naša planéta obývateľná, pochádzajú z prírody. Preto sme pripravili pre deti tvorivé dielne z odpadového materiálu. Na hodine sme sa téme venovali prostredníctvom zážitkových aktivít. Lano v tvare kruhu na koberci znázorňovalo našu Zem, do ktorej sme umiestnili kresby detí. Každý znázornil svoje najobľúbenejšie miesto odpočinku a relaxácie. Následne sme celú „Zem“ zasypali odpadom, čo slúžilo ako názorná ukážka znečistenia našej planéty. Hovorili sme o spôsoboch likvidácie odpadu, dobe jeho rozkladu a pokúsili sme sa ho aj správne vytriediť. Deti si triedení počínali na výbornú. Potom sme súťažili v zábavno-vedomostnom kvíze. Súťažiace tímy s nadšením a elánom tipovali odpovede na otázky, ako napr. „Koľko plechoviek je potrebných na výrobu jedného bicykla?..“ Na záver sme dali odpadu „druhú šancu“ a tak deti pri zhotovovaní výrobkov v tvorivých dielňach prekvapili aj nás. Dievčatá z tretieho oddelenia vyrobili zaujímavé šperky a chlapci postavili „Bojnický zámok“. Deti z druhého oddelenia postavili zas stavby budúceho tisícročia.

Deň najlepšieho priateľstva

T: 8.6.2021- Z: Soláriková, Hejdová

V tento významný deň sme pre deti pripravili sociálny experiment. V komunitnom kruhu si z klobúka ťahali výroky slávnych, ako napr. „Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami“. Čítali ich ostatným a spoločne sa zamýšľali nad ich významom a posolstvom. Nasledovali hry zamerané na budovanie vzájomnej dôvery a empatie, ktorých cieľom bolo upevniť rovesnícke a priateľské vzťahy v kolektíve. Aby si deti uvedomili význam a hodnotu  priateľstva, na záver sme v tvorivých dielňach zhotovili darček pre kamaráta. V druhom oddelení deti obkresľovali vlastnú ruku a do jej prstov a dlane vpisovali, čo si na svojom kamarátovi vážia. Na záver ju vyzdobili vlastnými maľbami a podarovali. Tretiaci si na znak priateľstva vyrobili pekné želania so sladkým prekvapením.

Modelovanie

T: 11.6.2021- Z: Hejdová

Hra s plastelínou je nikdy nekončiaca kreatívna zábava. Naše výrobky z nej nemusia vyzerať ako umelecké dielo aby sme boli spokojní. Plastelína má terapeutické a relaxačné účinky a pomáha nám uvoľniť stres. Preto sme sa dnes rozhodli že svojimi šikovnými rúčkami vytvoríme  postavičky z plastelíny podľa vlastnej fantázie. A aby sme to nemali také ľahké, tieto postavičky budú tak veľké, aby sa vošli do detskej dlane a každej z nich vymyslíme príbeh. Toto zaujímavé popoludnie strávili deti z tretieho oddelenia v našom altánku na školskom dvore, kde máme pohodlné drevené veľké stoly. Mirko Šimkovič pomohol po práci všetko poupratovať.

Vychádzka okolo zámku

T: 15.6.2021- Z: Hejdová

Využívame krásne slnečné počasie a to, že môžeme dnes ísť pokojne na prechádzku do prírody. Tak hurá do parku okolo Bojnického zámku. Veď hrať sa na schovávačku pod starovekými hradbami je veľmi vzrušujúce. A konečne sme si mohli dať aj vynikajúcu zmrzlinu! Na spiatočnej ceste nás pobavil ujo maliar Farbička, ktorý nám poukazoval svoje obrazy, daroval aj farebný balónik a na pamiatku sme si spravili spoločnú fotku. Už sa tešíme na ďalšie dobrodružstvá.

Medzinárodný deň piknikov

T: 18.6.2021- Z: Soláriková, Hejdová

Medzinárodný deň piknikov nám vyšiel na krásny slnečný deň. Aby sme túto peknú tradíciu zaviedli aj k nám, na Slovensko, zorganizovali sme piknik v prekrásnom parku Bojnického zámku. Toto čarovné prírodné prostredie je ako stvorené spojený so zábavnými hrami a súťažami

Deň otcov

T: 21.6.2021- Z: Soláriková

Podujatie začalo rozhovorom o hodnote otecka v rodine, o jeho ťažkej a namáhavej práci a o tom, aké jeho vlastnosti si na ňom vážime. Potom sme sa pokúsili sformulovať pre neho venovanie vo forme jednoduchej básničky, ktorú sme si napísali na tabuľu. Na záver sme pre zhotovili „srdiečko v saku“ ako darček s osobným venovaním, ktorý sme mu doma venovali.

Mama, oco, sme rodina

T: 21.6.2021- Z: Petrisková                                          

Mesiac máj a jún sú mesiace kedy častejšie hovoríme o láske, o mamičke, ockovi, o nás deťoch - o rodine. V tretiu júnovú nedeľu slávili sviatok naši ockovia. Prváci s pani vychovávateľkou pripravili ockom pozdrav s veršíkom, ktorý spoločne vytvorili. S láskou kreslili aj portrét svojho ocka. V mesiaci júni si pripomíname aj Deň rodiny. Deti pripravili z portrétov ockov a mamičiek a srdiečok s vlastným veršíkom krásnu výstavku. V posledný deň školského roka pobežia domov s prvým vysvedčením. Mamičke a ockovi podajú na znak vďaky aj portréty, ktoré vlastnoručne vytvorili.  A čo viac môžeme našim deťom priať? Veď rodina je miesto kde život začína a láska nikdy nekončí...

Koncoročný výlet do ZOO

T: 23.6.2021- Z: Soláriková, Hejdová

Na záver školského roka sme v celom ŠKD ako odmenu dostali výlet do ZOO Bojnice. Úlohou detí z druhého a tretieho oddelenia bolo poznávať rozličné druhy zvierat, ktoré sa na Slovensku nevyskytujú. Našťastie pekné a slnečné počasie vylákalo z klietok a úkrytov takmer všetky zvieratká. Bolo čo obdivovať: skákajúce opičky, levy, surikaty, papagáje, červené pandy ležiace na strome a samozrejme aj „naše“ medvede hrajúce sa vo svojom „bazéne“, ktoré sa nám predviedli v plnej kráse a trochu nám svojím chovaním pripomínali deti. Bolo nám ale ľúto, že sme nevideli slony. Dozvedeli sme sa, že 1. júla otvoria ich nový pavilón, a tak ich navštívime cez prázdniny spolu so svojimi rodičmi. Aj tak sme veľa videli, krásne sme sa prešli a na záver nechýbala ani sladká odmena: vynikajúca zmrzlina, ľadová drť a iné dobroty.

T: 23.6.2021- Z: Petrisková

V stredu 25. júna sa prváci s pani vychovávateľkou vybrali za odmenu  na koncoročný výlet do ZOO, na ktorý sa veľmi tešili a zodpovedne pripravili. Napriek tomu, že svietilo horúce slniečko vychutnávali si vychádzku po ZOO. Naša národná ZOO je oázou pokoja s množstvom zelene. Poznávali spoločne zvieratká, čítali ich názvy a informačné tabuľky, z ktorých sa dozvedeli veľa nových vedomostí. Navštívili aj detský kútik, pri ktorom sa osviežili. Potom si posadali na lavice pod dáždniky, aby si oddýchli a občerstvili sa dobrotami od mamičiek. Kto mal vreckové, mal možnosť si kúpiť aj talizman. Nasledovalo prekvapenie, ktoré im sľúbila za odmenu pani vychovávateľka. Relaxovali, cvičili, tešili sa na trampolíne, šmýkajúcom tigrovi a kolotoči. Priblížil sa čas odchodu. Deti sa poďakovali a vybrali na cestu domov. Netrpezlivým rodičom hlásili príchod veselou piesňou Už sme doma z výletu. Rodičia si odviedli spokojné deti domov, ktoré s už tešia na výlet o rok.

Koncoročná besiedka a vyhodnotenie činnosti v I. oddelení ŠKD

T: 28.6.2021- Z: Petrisková

Dňa 28. júna sa prváci so svojou pani vychovávateľkou stretli na koncoročnej besiedke, aby vyhodnotili končiaci sa školský rok. Prehodnotili správanie detí v ŠKD, zhodnotili súťaže a podujatia. Tradíciou v I. oddelení ŠKD je celoročná súťaž o Fenoména I. oddelenia a súťaž o Naj chlapca a dievča roka. Tento rok titul Fenomén oddelenia získala Dianka Lachká, ktorá zvíťazila j v súťaži NAJ dievča. NAJ chlapcom tento rok sa stal Robko Svrček. Víťazi boli odmenení drobnými odmenami, veď si ich zaslúžia za celoročné úsilie. Pani vychovávateľka pochválila deti, ktoré sa starali o kvietky, boli zodpovední za anketu a najvzornejší v správaní. Tie ktoré zaostávali, vyzvala, aby sa nad sebou zamysleli a o rok patrili medzi najaktívnejších. Deti si pochutnali na občerstvení od mamičiek, zatancovali si, zasúťažili. Pani vychovávateľka im na záver popriala pekné prázdniny.

Talentárium

T: 29.6.2021- Z: Soláriková

Na záver školského roka nám druháci ukázali čo už dokážu. Vystupovali ako jednotlivci, niektorí vo dvojiciach, alebo v skupinách. Predviedli svoj talent v hudbe, speve, tanci, akrobacii, maľovaní aj v „kúzlení“. Naj-kúzelníkom s kartami sa stal Adamko Borko, najtalentovanejšími maliarmi zas Laurika Antalová a Samko Sviba, najlepšími tanečníčkami boli sestry Lúdikové, Mia Medvecová a Nikolka Nedeljaková, pričom Natálka Lúdiková bola zároveň najlepšou choreografkou, najakrobatickejšie kúsky nám predviedli Ninka Soláriková a Laurika Antalová, vlastnou réžiou hudby nás prekvapil Matejko Leško a vlastnou skladbou zas Alexia Krascsenicsová, ktorá nám ju aj odvážne zaspievala. K vystupujúcim sa pridali aj ďalší: Max Humaj Snowden (v maľovaní a kúzlení) a Davidko Bátora (v kúzlení). Všetkým vystupujúcim patrí veľké a hlavne úprimné poďakovanie za odvahu predviesť svoje schopnosti pred svojimi rovesníkmi. Nepochybne všetkých potešila aj malá sladká odmena, ktorú dostali z rúk pani vychovávateľky. Veríme, že svoje schopnosti budú naďalej rozvíjať a ktovie, možno nám pred očami rastie nový víťaz súťaže „Československo má talent“.

Letné ŠKD

ŠKD organizuje pre deti činnosť aj v čase letných prázdnin. Týždňový turnus, v dňoch od 14.6. do 18.6.2021, pripravuje p. vychovávateľka E. Petrisková. Na prihlásených (20 detí) čaká bohatý a zaujímavý program, ktorý sa samozrejme bude prispôsobovať aktuálnemu stavu pandemickej situácie a priazni počasia. 

Máj 2021 v ŠKD                                                                             Fotografie

1.  Deň Slnka

3. mája vyhlásila OSN v rámci programu pre životné prostredie Deň Slnka. Tak sme si v druhom oddelení ako motiváciu vymaľovali relaxačnú omaľovánku: usmiatu slnečnú tváričku. Potom si deti, dychtivé po informáciách o našej najbližšej a najjasnejšej hviezde, vypočuli prezentáciu „Slnko ako hviezda“. Dozvedeli sa v nej 10 najzaujímavejších vecí o slnku a spoločne diskutovali nielen o jeho význame a dôležitosti pre život na Zemi, ale aj o jeho hrozbe pre našu Zem z dôvodu globálneho otepľovania. Pre následné upokojenie sme sa zahrali didaktickú pohybovú hru „Slnko deti volá“. Na druhý deň sme sa spoločne dohodli, že slnko bude znakom nášho oddelenia a vytvorili sme kolektívnu prácu „Slnko z dlaní“, ktorú sme vyvesili na dvere triedy. Všetky deti sa aktívne zapojili do práce – natierali si dlane prstovými farbami a odtláčali ich ako svoju stopu na baliaci papier. Slniečko nás tak každý deň víta a teší...

Z: Soláriková

2. Iris folding

V dňoch 3. – 4. mája tvorili deti zo štvrtého oddelenia novou výtvarnou technikou – IRIS FOLDING. Pracovali s predtlačenými šablónami na „iris folding“ a vopred pripravenými maketami s rôznymi obrázkami podľa vlastného výberu. Práce vytvorili pomocou nastrihaných farebných pásikov, ktoré lepili podľa postupu na šablóne. Okrem novej techniky si tak osvojili kombináciu celej škály farieb. 

Z: Duvačová

3. Deň matiek

Druhá májová nedeľa je venovaná všetkým mamám. Pri tejto príležitosti sme 6. mája diskutovali s deťmi o hodnote materinskej lásky. Každé z detí opisovalo svoju mamu ako svojho “anjela na zemi“. Tvorivé dielne boli pochopiteľne zamerané na zhotovenie darčeka pre mamičku za jej obetavosť a lásku. Logickým vyústením bola 7. mája tvorba básničky, ktorú si každý napísal na zhotovený výrobok: druháci na maľované srdiečka, štvrtáci na krhličku s kvetmi a tretiaci vyrobili zdobenú darčekovú škatuľku s malým prekvapením pre každú mamičku.

Z: Soláriková, Hejdová, Duvačová

Už tradične v mesiaci máji v druhú májovú nedeľu slávia sviatok naše mamičky. Aj prváci v I. oddelení sa s pani vychovávateľkou naň zodpovedne pripravovali. Čítali si príbehy, básne, rozprávali sa o svojej mamičke, naučili sa básničku.  Každý tú svoju zobrazil a nakreslil portrét. Pre mamičky pripravili hodnotný darček - obrázok s kvietkom. Na Deň matiek deti zarecitovali mamičkám báseň, odovzdali krásny darček a nezabudli dodať, že svoje mamičky veľmi ľúbia.

Z: Petrisková

4. Svetový deň – pohybom ku zdraviu

Krásne slnečné počasie nám otvorilo možnosť stráviť čas pobytom na čerstvom vzduchu. A tak sme 10. mája pripravili deťom zábavné pohybové súťaže na asfaltovom ihrisku. Deti súťažili v družstvách. Športové popoludnie bolo nabité viacerými disciplínami: dribling medzi kolkami, slalom a triafanie na bránu s florbalovou hokejkou, hod kruhom na terč, presúvanie lopty v družstve vrchom a spodkom, skoky na švihadle a preťahovanie lanom. Naše výkony boli poznačené rúškami, ktoré sme museli mať na tvárach. Preto sme nakoniec ocenili všetky zapojené deti zdravými sladkosťami – vitamínovými cukríkmi.

Z: Soláriková, Hejdová

5. Malý básnik

V školskom klube organizujú pani vychovávateľky pre deti aj mnohé kultúrne podujatia. V I. oddelení sa deti s pani vychovávateľkou  venujú aj dramatickej činnosti. Tvoria, hrajú sa s bábkami. V mesiaci máji vyhlásili súťaž Malý básnik, písali verše na tému mama. Aj tu deti prejavili svoju tvorivosť. Tvorili verše, ktoré pani vychovávateľka písala na tabuľu. V rámci prípravy na vyučovanie deti krásne opisovali veršíky na srdiečko, ktoré si vystrihli a vyzdobili. Zo srdiečok si urobili výstavku. Všetky deti sa snažili, ale mimoriadnu pochvalu si zaslúži Simonko, Janko, Nelka, Tobiasko a i.

Z: Petrisková

6. Deň tulipánov

K najobľúbenejším jarným kvietkom patria jednoznačne pre svoju širokú škálu farieb tulipány. 13. máj je oslavou ich jednoduchej krásy a preto sme si v druhom oddelení hovorili o ich nesmiernej vzácnosti, o spôsobe ich výsadby, o rozmanitosť druhov a o krajine, s ktorou sú spojené (Holandsko). Tvorivé dielne boli zamerané na zhotovenie tulipánových kvetov z farebného papiera. Podarilo sa nám poskladať 3D tulipány, ktorými sme si vyzdobili parapetné dosky na oknách triedy.

Z: Soláriková

7. Medzinárodný deň rodiny

15. máj bol v roku 1993 vyhlásený OSN ako Medzinárodný deň rodiny. Pri tejto príležitosti sme deň pred oficiálnym sviatkom pripravili pre deti výtvarnú súťaž v kresbe na dlažbu. Najprv sme sa porozprávali o dôležitosti rodiny ako základnej bunky spoločnosti. Hovorili sme o tom, ako trávime spoločný čas s rodinou, o spoločných záľubách a o rodine ako oáze bezpečia, šťastia, lásky a dôvery. V druhom oddelení si deti vypracovali najprv rodostrom vlastnej rodiny a potom sa spoločne s tretím oddelením stretli na asfaltovom ihrisku. Úlohou detí bolo vyjadriť jedinečnosť svojej rodiny kresbou kriedami na dlažbu. Každý nakreslil niečo iné: niektorí najobľúbenejších členov rodiny, niektorí zvolili symboliku, aby vyjadrili lásku k svojej rodine. Vážení rodičia, je nám veľmi ľúto, že ste tieto obrázky nemohli vidieť. Boli by ste nadšení a určite aj dojatí, ako my.

Z: Soláriková, Hejdová

8. Vojaci očami detí

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo jubilejný 20. ročník súťaže „Vojaci očami detí“. Určená bola všetkým žiakom základných škôl, ktorí môžu prostredníctvom svojich výtvarných diel vyjadriť to, ako vnímajú prácu a život našich profesionálnych vojakov, alebo Ozbrojené sily SR ako celok. Príspevky bolo možné zaslať do 15. mája. Naši štvrtáci (deti navštevujúce štvrtého oddelenie ŠKD) sa 5. mája zapojili do tejto výtvarnej súťaže svojimi prácami. Budeme im „držať palce“ aby boli úspešní.

Z: Duvačová         

9. Medzinárodný deň mlieka

Na medzinárodný deň mlieka, v dňoch 17 a 18. mája, sa deti z druhého a tretieho oddelenia dozvedeli z CD „Cesta mlieka“ veľa užitočných informácií o mlieku a produktoch z neho vyrobených. Kravička Elička ich oboznámila o jeho nutričných vlastnostiach (aké vitamíny a minerály obsahuje), čo všetko sa z neho na Slovensku vyrába a akým chorobám nám pomáha predchádzať. Potom spoločne po skupinách vyrobili plagát pre svojich rovesníkov, ktorý ich mal informovať prečo je mlieko nenahraditeľnou súčasťou potravy. Plagáty sme vyhodnotili a vyvesili na spoločnú chodbu ŠKD. Na záver sme z tetrapakových obalov a pet- fliaš na mlieko zhotovili vlastné stavby. Za druhé oddelenie patrí zvláštne poďakovanie učiteľkám: Mgr. Lukačiovej a Mgr. Fanturovej, ktoré odviedli skvelú prácu počas neprítomnosti p. vychovávateľky.

Z: Soláriková, Hejdová   

10.  Medzinárodný deň múzeí

V druhom oddelení ŠKD sme sa rozhodli osláviť Medzinárodný deň múzeí návštevou bojnického múzea tradičných remesiel. 18. mája sme navštívili „Bencovje grunt“, ktorý sa nachádza historickom Starom meste a je postavený na najstaršej ulici mesta. V jednej z posledných tradičných stavieb (má viac ako 400 rokov) sme poznávali tradičné remeslá a podmienky života našich predkov. Deti mali možnosť vidieť ako žili ich prastarí rodičia: aké mali zvyky a obyčaje, akým spôsobom bývali, ako pracovali, aké nástroje používali pri práci, ako sa obliekali aj ako varili, ako si uchovávali potraviny a ako sa hrali. Deti „objavovali“ bežne používané predmety v domácnosti vyrobené z keramiky, prútia, kameniny, dreva, ľanu, alebo kovu a porovnávali ich s tými súčasnými. Videli sme keramickú dielňu aj hrnčiarsky kruh, ale najviac deti očarila stredoveká tufová pivnica. Sprevádzala nás veľmi milá pani, ktorá informácie prepojila s históriou Bojníc a deti tak získali ucelené poznatky z regiónu, v ktorom žijú. Úprimne ďakujeme majiteľom múzea za skvelý zážitok.

Z: Soláriková

11.  Poznávanie historických pamiatok

V stredu, 26. mája, sme sa vybrali na vychádzku do okolia Bojnického zámku. Hneď pri príchode do okolia zámockého parku sme natrafili na sovičku, ktorú predvádzala členka Sokoliarov Aquila Bojnice. Deti ju mohli pohladkať, ale zároveň sa aj niečo o tomto dravcovi naučili. Na pamiatku sme sa s ňou odfotili. Naša prechádzka smerovala k lipe kráľa Mateja, ktorá patrí k najstarším stromom na Slovensku. Keďže minulý mesiac (apríl – mesiac lesov) bol venovaný stromom (druháci robili projekt), rozšírili sme si poznatky čítaním informačnej tabule. Dozvedeli sme sa, že ju zasadil Matúš Čák  Trenčiansky a kráľ Matej pod ňou držiaval snemovanie. Naša lipa veľkolistá je vzácna, lebo má viac ako 700 rokov a obvod jej kmeňa je 11 metrov a je štátom chránená. Deti počas vychádzky museli plniť úlohy: zistiť koľko veží a koľko okien má Bojnický zámok a ako sa volali jeho majitelia. Boli rozdelené do skupín a niektoré informácie si mohli vyhľadať aj na internete. Súťaž sme vyhodnotili v triede a všetci, ktorí informácie získali, boli odmenení.

Z: Soláriková, Hejdová

Pani vychovávateľky v školskom klube vedú deti k zdravému spôsobu života. Organizujú športové podujatia a vychádzky. Prváci s pani vychovávateľkou sa vybrali na vychádzku do okolia zámku. Cestou prešli Hurbanovým námestím, okolo jazierka sa dostali k historickej Lipe kráľa Mateja, potešili ich dravcom naši sokoliari a prišli k našej vzácnej historickej pamiatke - Bojnickému zámku, kde si  vychutnávali jeho krásu. Okolie zámku krášli veľmi pekný park. Deti sa v ňom občerstvili, hrali, naháňali, športovali.  Nezabudli však, že sa nachádzajú v parku, ktorý si treba chrániť. Zrelaxovaní a spokojní sa vrátili do školy, kde na nich čakali rodičia.

Z: Petrisková

 

Apríl 2021 v ŠKD                                                                            Fotografie

1. „Veľkonočné súťažné popoludnie“

Po veľkonočných sviatkoch jari, 9. apríla 2021, sa prváci z I. oddelenia zišli na Veľkonočnom súťažnom popoludní, aby si porozprávali veľkonočné zážitky a zasúťažili. Rozdelení do družstiev súťažili v šiestich disciplínach: vyrábali vajíčka, skladali slová, rozprávali o Veľkej noci, hrali scénky, recitovali vinše a tancovali. Ich výkony hodnotila porota. Všetci súťažiaci boli odmenení veľkonočnými vajíčkami a odmienkou do Fenoména. Na záver všetky deti prezentovali svoje výtvarné veľkonočné práce a urobili z nich hodnotnú výstavku.

Z: Petrisková

2.  „Svetový deň letectva a kozmonautiky“

Pri príležitosti 60 výr. letu prvého človeka do vesmíru, 12.4.2021, sa druháci aktívne zúčastnili prezentácie, ktorá začala piesňou „Pozdrav astronautovi“. Mgr. Soláriková zamerala prezentáciu na poznávanie historického vývoja dobývania  vesmíru až po súčasnosť, Po nej nasledoval spoločný rozhovor na overenie informácií, ktoré im ostali v pamäti. Deti téma zaujala, o čom svedčí množstvo zvedavých otázok, ktorými ju zasypali. Druhý deň, 13.4.2021, bol venovaný poznávaniu planét našej slnečnej sústavy a vykresľovaniu ich charakteristík. Deti si pozreli klip z dielne Mira Jaroša „Planéty“. Potom si overovali získané vedomosti (názvy planét, ich farba, veľkosti v porovnaní so Slnkom) v minikvíze.  

Z: Soláriková

Záver týždňa (14.-16.4.2021) sme venovali tvorivým dielňam, zameraným na zhotovenie papierovej rakety alebo slnečnej sústavy. Deti tvorili rakety z odpadového materiálu (rolky z kuchynských. utierok) a z farebného a dekoračného papiera. Slnečná sústava vznikla farbením papierových tanierov, vysypávaním trblietok, farbením polystyrénových guliek, modelovaním planét z plastelíny a napichovaním ich na špajle. Zhotovené výrobky sme mohli týždeň obdivovať na výstavke v triede. Potom si ich deti hrdo odniesli domov. Verím, že im budú slúžiť ako vzdelávacia pomôcka v neskorších ročníkoch v  škole.

Z: Soláriková

3. „Apríl – mesiac lesov“

Apríl už tradične prežívame ako mesiac lesov a poľovníctva. 15. apríla 2021 si deti z I. oddelenia s pani vychovávateľkou pripravili popoludnie, na ktorom si rozprávali o našich lesoch, o zvieratách žijúcich v nich a o ich ochrane. Vytvorili skupinky, v ktorých tvorili projekty na tému Príroda okolo nás. Strihali, kreslili, písali a vytvorili hodnotné práce. Na záver ich prezentovali, vyhodnotili a vystavili v priestoroch školy. Prváci si zaslúžia pochvalu aj za ukážkovú a súdržnú prácu v skupinách.

Z: Petrisková

29. apríla 2021 sa druháci stali súčasťou projektu “Chráňme naše lesy“. V úvode sa v  prezentácii oboznamovali s druhmi drevín vyskytujúcimi sa na Slovensku. Poznávali konkrétne druhy stromov a lesov a miesta ich rastu. Boli poučení o spôsoboch správania sa v lese, pričom sa oboznámili s ochranárskym značením, ktoré na nevhodné správanie poukazuje. Na záver si zasúťažili. Všetci, ktorí vo vedomostnej súťaži obstáli, boli odmenení.

Z: Soláriková

4. „Deň Zeme“

Obsahom projektu “Čo sľubujem mojej Zemi“ bola prezentácia Zeme ako planéty a jej aktuálne ohrozenia. Druháci sa dozvedeli aktuálne informácie o triedení a spracovaní odpadu, aj o jeho dobe rozkladu. Samozrejme nasledovala skúška pamäte v minikvíze. Deti si vo veľkej miere pamätali dobu rozkladu jednotlivých druhov odpadu a dobre sa orientovali aj v súčasnom spôsobe triedenia. Na základe podaných a spracovaných informácií sme sa spoločne rozhodli prijať sľub, ktorý by umožnil ochrániť a predĺžiť život našej Zemi. Formulovali sme a písali svoje sľuby na jej záchranu, ktoré sme zverejnili aj pre ostatných spolužiakov na nástenke v chodbových priestoroch. Podporili sme ich maľovanými zemeguľami. 22.4.2021 - Deň Zeme nebol iba zdrojom informácií, ale aj predsavzatí mladej generácie do budúcna.

Z: Soláriková

22. apríla sme si opäť pripomenuli Deň Zeme. Dňa 23. apríla sa deti z I. oddelenia ŠKD s pani vychovávateľkou rozprávali o našej Zemi. O tom, aká je pre nás dôležitá a preto si ju treba chrániť. Na tabuľu nakreslili veľkú zemeguľu na ktorú kreslili všetko, čo sa na nej môžeme vidieť: svetadiely, moria, rieky, lesy, hory, zvieratá a ľudí. Na tento deň sa zodpovedne pripravili. Priniesli si rukavice a vrecia. Spoločne sa vybrali čistiť okolie školy. V skupinách zbierali papiere a odpadky. Na záver ich zosypali do vriec a vyhodnotili tých najusilovnejších.  Deň Zeme sa vydaril. Prváci svoj cieľ splnili a ukázali že aj keď málom, ale predsa aj oni chránia našu Zem.

Z: Petrisková

5. „Kráľovstvo hmyzu“

Dňa 28.4.2021 sa druháci stali súčasťou projektu „Kráľovstvo hmyzu“. Prezentácia najčastejších druhov hmyzu ich naučila rozpoznávať užitočné a chránené druhy žijúce na Slovensku. Praktikantka Romanka Koprdová im priniesla ukázať aj „hmyzí domček“ a porozprávala im zaujímavosti zo života opeľovateľov. Záver dňa patril tvorivej činnosti. Maľovali sme na kamene, ktoré nám pripomínali rozličné tvary hmyzu. 

Z: Soláriková

 

Marec 2021 v ŠKD                                                   Fotografie

1.  Medzinárodný deň žien

Prváci, druháci aj tretiaci prispeli k oslavám sviatku žien svojimi výrobkami, ktoré zhotovili v tvorivých dielňach. Deti písali pozdravy, želania a vinše pre ich „najdôležitejšie“ ženy v okolí: mamičku, starú mamu, p. učiteľku. Prváci pre mamičky vyrobili krásne srdiečko s 3D snežienkami. Druháci tiež zhotovili srdiečka pre svoje mamičky a aj pre svoje pani učiteľky, tretiaci zas vyrábali ruže z krepového papiera. Všetky deti odovzdali vlastnoručne zhotovené darčeky svojim mamám s láskou a úctou. 

2. „Marec – mesiac knihy“

Druháci prežívali „Veľký knižný festival“ s nadšením. Prvý deň sme si v rámci detskej knižnice prezerali obľúbené detské knihy, poznávali ich autorov. Nechýbala ani zábavná súťaž v knižných hádankách. Na druhý deň sme v čitateľskej dielni predviedli svoje vlastné prečítané knihy, čítali sme úryvky z nich, opisovali ich hlavné postavy. Na záver sme prezentovali každú knihu podľa pracovného listu z čitateľského denníka.

Druháci sa v rámci mesiaca knihy zapojili aj do súťaže „O Najkrajšiu knihu“, pričom obal, text a ilustrácia knihy musela byť každého vlastná tvorba. Pracovali vo dvojiciach. Deti naplno využili vlastnú kreativitu a fantáziu. Niektoré knihy predbehli naše očakávania.

Prváci s pani vychovávateľkou v I. oddelení venovali tiež veľa času práci s knihou. Všetci si priniesli do školského klubu tú svoju najobľúbenejšiu a počas odpočinkovej činnosti ju predstavili svojim kamarátom. Vyhlásili súťaž – Mladý spisovateľ –o najkrajšiu knihu. Písali, kreslili a tvorili svoju vlastnú knihu. Napriek tomu, že sú prváci, prekvapili a darilo sa im. Všetky boli krásne, niečím zaujímavé. Deti knihy vyhodnotili a urobili si krásnu výstavku. Jednoznačne za najzaujímavejšieho Mladého spisovateľa vyhlásili Teiku Novotnú s jej Rozprávkami.

3. „Prvý jarný deň“

Po rozhovore a pozorovaní zmien v jarnej prírode, prezentácii druhov rastlín, ktoré sadíme v záhrade, sme s deťmi siali a sadili: do črepníka ovos a žeruchu, do namočenej vaty šošovicu a fazuľky. Ovos v kvetináči poslúži ako dekorácia na veľkonočné tvorivé dielne, žerucha ako zdroj vitamínu C posilní imunitu a zrnká šošovice a fazuľky nám predviedli štádiá procesu rastu. Výsledky práce zdobia parapetné dosky na oknách druhého a tretieho oddelenia ŠKD. 

4.  „Deň učiteľov“

Druháci sa rozhodli poďakovať svojim pani učiteľkám za ich trpezlivosť a pomoc pri ich vzdelávaní. Spoločne si pripravili báseň, ktorú sa naučili a predniesli svojim pani učiteľkám. Pri tej príležitosti im odovzdali aj medaily (papierové slnečnice), ktoré pre nich zhotovili ako spomienkový darček v tvorivých dielňach.             

5. „Veľká noc“

Prváci si s pani vychovávateľkou rozprávali o tradíciách Veľkej noci. Na veľkonočných dielňach strihali a lepili ovečky a zdobili vajíčka rôznymi technikami - maľovali, kreslili, lepili a vyrábali vajíčka pre kúpačov. Zasiali si trávičku, Laurinka priniesla zlatý dážď a bahniatka. Deti si s pani vychovávateľkou urobili hodnotnú výstavku a tak navodili v školskom klube veľkonočnú atmosféru.

V druhom a treťom oddelení ŠKD prebiehali prípravy na veľkú noc tiež formou tvorivých dielní. Deti zhotovovali veľkonočné dekorácie spojené so symbolikou Veľkej noci: zajačikov a ovečky (vyrábali ich z papiera), zdobené vajíčka (farbami a všetkým dostupným tvorivým materiálom), stojany na vajíčka (druháci tvorili z odpadu - papierových obalov na vajíčka, tretiaci maľovali odliatky zo sadry). Hotovými výrobkami sme vyzdobili triedy, aby všetkým pripomínali blížiace sa sviatky.  

 

December 2020 v ŠKD                                                                          Fotografie

1.  Vianočné tvorivé dielne I - zamerané na vystrihovanie papierových dekorácií vhodných na výzdobu okien a priestorov ŠKD.

Vianoce si tradične spájame s ich najkrajším symbolom - ozdobeným stromčekom, ktorý umocňuje ich atmosféru. Aby v celom ŠKD vládla krása prichádzajúcich vianočných dní, ktorú prináša zimné obdobie, rozhodli sme sa vyzdobiť okná papierovými dekoráciami, vločkami a hviezdičkami. Náročné papierové dekorácie, ktoré znázorňujú vianočné výjavy vystrihovali pani vychovávateľky a papierové vločky a hviezdičky vyrábali zas deti. Spoločne sme vyzdobili všetky okná v ŠKD aj v spoločných chodbových priestoroch a pustili sme sa do výroby vianočných ozdôb, ktorými zas vyzdobíme vianočný stromček. Pred Vianocami tak začala v ŠKD naozaj vládnuť príjemná vianočná atmosféra. Vychovávateľky si s deťmi pri práci hovorili o tradíciách, ktoré sú v ich rodinách a na Slovensku spojené s oslavou Vianoc.

2.  Možno k nám príde Mikuláš  -kultúrno-zábavné podujatie, ktoré oživuje ľudové tradície.

K prvákom prišiel staručký, skromný, ale s plnou nošou sladkostí. Zazvonil im pri dverách, zarecitoval báseň a prihovoril sa im. Keďže bol unavený z cesty, deti ho usadili a posadali si okolo neho. Zo zázračného košíka vytiahol múdru knihu, v ktorej mal napísané mená detí dobrých ale aj tých zlých. Aj deti mali pripravený pre Mikuláša darček, recitovali, spievali mu koledy a on ich odmenil sladkosťou z košíka. Vytiahol z neho aj mikulášsku čižmičku, v ktorej každý deň nájdu odmenu pre toho najlepšieho. Potom si spolu zaspievali a zatancovali. Deti Mikulášovi sľúbili, že budú poslúchať, dobre sa učiť a slušne správať a popriali mu šťastnú cestu. Aj k druhákom, tretiakom a štvrtákom zavítal Mikuláš aj so svojím pomocníkom anjelom. To napätie z očakávaného príchodu Mikuláša sa prejavilo v triedach pišťaním, krikom, smiechom, ale aj strachom, či sa s ním objaví aj čert...Čert ale neprišiel, ktovie prečo..? Asi by u nás nemal koho karhať. Veď všetky deti boli dobré a zaslúžili si od Mikuláša sladkú odmenu v podobe adventného kalendára plného čokolád. Druháci odovzdali Mikulášovi vlastnoručne napísané a vymaľované listy, plné dobrých skutkov, ktoré sľúbili vykonať v novom roku. Ako poďakovanie mu spoločne zarecitovali básničku, ktorú sa pre neho naučili. U tretiakov poďakoval za všetkých spolužiakov Dávidko Čuka svojou básničkou. A Mikuláš sľúbil všetkým deťom, že o rok príde zas. Uvidíme...Vzrušujúce popoludnie pokračovalo vo všetkých oddeleniach zábavnými hrami a súťažami, pri ktorých nechýbali ďalšie sladké odmeny.

3.  Vianočné tvorivé dielne II - zamerané na zhotovovanie vianočných ozdôb.

V oddelení prvákov vyrábali veľké vianočné gule, menšie strieborné gule a biele 3 D stromčeky z papiera posypané umelým snehom, ktoré sa im skutočne vydarili, veď ich robili s láskou. Druháci zas „piekli“ medovníčky. Vyrábali ich z kartónu a maľovali ručne bielou akrylovou farbou. Niektorí sa zas rozhodli zhotoviť z kartónu stromčeky, ktoré omotávali bielou vlnou. Tretiaci si zas vybrali „retro“ ozdoby – maľovali na bielo šišky a zdobili ich mašľou z jutoviny. Niektorí z nich tiež „piekli“ medovníčky z kartónu a niektorí zas zhotovili 3D guľky z bieleho papiera. Všetky deti si zaslúžia pochvalu nielen za to, že boli šikovné a ozdôbky zhotovili vlastnými rukami, ale za to, že v plnej miere zapojili svoju fantáziu a kreativitu. Každá ozdoba je originálom a niektoré z nich nám pripomínajú časy našich prastarých rodičov, keď sa na Slovensku žilo v mnohých rodinách veľmi skromne.

4.  Vianočné tvorivé dielne III - zamerané na zhotovovanie vianočných ikeban a svietnikov.

Čarovnú atmosféru Vianoc umocňuje aj vianočný svietnik, ktorý predstavuje symbol svetla. Nemôže chýbať na slávnostnom štedrovečernom stole v žiadnej domácnosti. Pri výrobe vianočných svietnikov sme použili prednostne prírodný materiál, ako napr. vetvičky ihličnatých stromov, šišky, kôru zo stromov, aj narezané pláty z kmeňa smreku, ktoré slúžili ako podstavec. Kreativita našich malých dizajnérov sa prejavila v plnom rozsahu. Prváci aranžovali ikebany z čečiny a tretiaci dekorovali prírodným materiálom drevené podstavce. Nikde nechýbali sviečky a ligotavé vianočné ozdoby. Konečný výsledok bol nielen slávnostný ale aj voňavý (od čerstvého ihličia). Zo zhotovených svietnikov sa potom mohla tešiť celá rodina. Tretiaci si svoje výtvory aj hodnotili. Ako najkrajší výrobok označili svietnik Sofie Slošiarovej.

5. Vianočné pozdravy

Hlavným cieľom tejto aktivity bolo vytvorenie vlastnoručne zhotovenej pohľadnice. Zapojili sa dve oddelenia: druháci a štvrtáci. U druhákov bola táto aktivita rozložená na dva dni. 9.12.2020 sme napísali „list Ježiškovi“ a začali s výrobou pohľadnice, ktorú sme finalizovali 14.12.2020. Výtvarná technika bola ľubovoľná, najčastejšie sa využívala koláž. Najkrajšie vybrané pohľadnice boli poslané partnerským organizáciám našej školy.

6. Biele Vianoce  - slávnostné zdobenie vianočného stromčeka

Za sprievodu reprodukovanej hudby (najznámejších vianočných melódií) sme najprv postavili vianočný stromček v spoločných chodbových priestoroch ŠKD. A potom sme ho slávnostne vyzdobili. Deti k nemu pristupovali po jednotlivých oddeleniach a postupne ho skrášlili vlastnoručne zhotovenými ozdôbkami. Na záver stromčeku zaspievali postupne všetci: prváci, druháci aj tretiaci, ktorí si nacvičili vianočnú koledu podľa svojho výberu. Pod stromčekom sa ako zázrakom objavili darčeky, ktoré tam zostali až do nového roka. Všetci navzájom sme si popriali pokojné vianočné sviatky a hlavne pevné zdravie.

7. Vianočná besiedka - posedenie pri stromčeku zamerané na udržiavanie ľudových tradícií, spojené so zábavným programom.

Dňa 17. decembra sme pripravili pre deti v prvom a druhom oddelení ŠKD spoločnú rozlúčku pred odchodom na vianočné prázdniny. Vianočnú atmosféru vytváral vyzdobený vianočný stromček pri ktorom sme si spievali tradičné vianočné koledy. Recitovali sme, rozprávali sme sa o vianočných zvykoch a očakávaniach, čo by sme si najradšej našli pod stromčekom. Deti si priniesli nápoje a drobné občerstvenie, na ktorom si pochutnávali počas besiedky. Tancovali, spievali, zabávali sa a súťažili tak, že ísť domov sa im nechcelo...